049 IMG 8592 W Kadrze Piotr Bedliński Lato 2019
Fot. Piotr Beliński

Warto zapisać w kalendarzu: M-teatr od niedzieli do niedzieli

Koszalińskie Konfrontacje Młodych m-teatr, jeden z najważniejszych festiwali koszalińskich, a w Polsce teatralnych – w tym roku odbędzie się po raz dziesiąty. Hucznych obchodów jubileuszu nie będzie, ale m-teatr potrwa cały tydzień (14-22 września br.)!

 

Festiwal rozpocznie się 14 września premierą spektaklu „Like Fake. Historia, której nie było” autorstwa Tomasza Ogonowskiego, w reżyserii Arkadiusza Buszki. Przedstawienie jest przeznaczone dla młodzieży i będzie pierwszą z premier sezonu 2019/2020 Bałtyckiego Teatru Dramatycznego poświęconego młodym ludziom (w poprzednim sezonie hasłem przewodnim był teatr w teatrze). Będzie je można obejrzeć także 15 i 16 września. Również kolejne spektakle zaplanowane na pierwsze dni festiwalu przeznaczone są dla dzieci i młodzieży. Oba – wyjątkowe: „Nic, dzika mrówka, Adam i Ewa” Teatru Animacji w Poznaniu to propozycja dla dzieci widzących i niewidzących (16 września), a „Morze Ciche” Teatru Nowego w Zabrzu zagrane zostanie w języku migowym.

Od środy, 18 września, potrwa część konkursowa 10. KKM m-teatr. Zmierzy się w niej osiem spektakli: „Śluby Panieńskie” Teatru Polskiego w Poznaniu, „Tchnienie” Teatru Miejskiego w Gliwicach, „Humanka” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, „Pustostan” – monodram Rafała Pietrzaka, „Szukając Romea” Teatru Bagatela w Krakowie, „Kamień i Popioły” Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, „Reality shows. Kabaret o rzeczach strasznych” oraz „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. Przypomnijmy, że w konkursie biorą udział spektakle reżyserów mających na koncie do dziesięciu realizacji teatralnych.

Po spektaklach (każdego dnia mają miejsce dwa) we foyer Bałtyckiego Teatru Dramatycznego odbędą się dyskusje z twórcami z cyklu m-gadugadu-teatr, a mniej formalne w klubie festiwalowym – Centrali Artystycznej.
Festiwal poprzedzą warsztaty dziennikarskie dla młodzieży (5-7 września). Ich pomysłodawcą i prowadzącym jest Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD. Szóstka uczniów koszalińskich liceów – wytypowana przez nauczycieli – będzie uczyć się pisania recenzji, a później sprawdzi swoje umiejętności w czasie m-teatru, a także całego sezonu 2019/2020. Teksty będą publikowane na stronie internetowej oraz fan page’u BTD na Facebooku.