kołki arboretum 1 Lato 2019
SONY DSC

Miejsca nieoczywiste: Arboretum w Karnieszewicach

Arboretum powstało w drugiej połowie XIX wieku. Leśnicy prowadzili w nim doświadczenia polegające na wprowadzaniu do uprawy leśnej gatunków obcego pochodzenia, których parametry przyrostu i osiągane ostateczne wielkości dawały nadzieję na intensyfikację produkcji drzewnej.

 

Szczególnie duże nadzieje wiązano wówczas z daglezją zieloną odkrytą w Ameryce Północnej przez szkockiego botanika Dawida Douglasa, który w 1827 roku sprowadził ją i upowszechnił w angielskich parkach.
Daglezja w swojej ojczyźnie dorasta do 100 m wysokości, cechuje się szybkim przyrostem i stąd była obiektem dużego zainteresowania leśników niemieckich. Poza daglezją do badań w arboretum posadzono szereg innych gatunków jak: choina kanadyjska, żywotnik olbrzymi, cyprysik groszkowy, cyprysik Lawsonia, jodła kaukaska, dąb błotny, dąb czerwony oraz gatunki, których celem wprowadzenia były raczej względy estetyczno-ozdobne jak: kasztan jadalny, buk strzępolistny, tulipanowiec amerykański, orzesznik pięciolistkowy i wiele innych.

Obecnie Arboretum stanowi przede wszystkim doskonały obiekt edukacyjny i… źródło cienia w upalne dni. Wyposażone jest w wiatę edukacyjną, miejsce na ognisko oraz liczne miejsca odpoczynku i zabawy.

 

Jak trafić do Arboretum? Na drodze krajowej nr 6 Koszalin-Gdańsk, za miejscowością Sianów skręcamy do wsi Karnieszewice, mijamy wieś i po ok. 1 km dojeżdżamy do Arboretum. Ponieważ na „szóstce” trwają roboty drogowe, można pojechać inną trasą – nr 203: jadąc z Koszalina, kierujemy się na Darłowo przez Gorzebądz i Skibno; na rondzie w Wierciszewie jedziemy na wprost w kierunku wsi Kołzin.

Ogród botaniczny „Arboretum Karnieszewice” dostępny jest dla zwiedzających bezpłatnie, całorocznie od godz. 9.00 do zmierzchu.

Źródło: materiały Nadleśnictwa Karnieszewice