IMG 3435 Ludzie

Kinga Polak – Koszalińska mistrzyni i szachy w Szanghaju

W szachy zaczęła grać, mając pięć lat. Kiedy rozpoczęła studia (architektura w Poznaniu), przestała je uprawiać zawodniczo. Jednak kontaktu z grą nie zerwała. Dlatego kiedy zobaczyła ogłoszenie akademii szachowej działającej w Chinach a poszukującej instruktorów, zareagowała i zgłosiła swoją kandydaturę. Reakcji nie było. Po powrocie do Koszalina rozpoczęła staż w renomowanej pracowni architektonicznej Analog Piotra Śmierzewskiego. I nagle odezwali się ludzie z Szanghaju. Tym sposobem pani Kinga Polak (do niedawna Zakościelna i pod panieńskim nazwiskiem znana jako zawodniczka) od niemal roku uczy szachów małych Chińczyków.

 

– Pani mąż również gra w szachy. Kto częściej wygrywa?

– Wyjątkowo często zadawane jest mi to pytanie…

 

– Trudno się oprzeć, kiedy rozmawia się z mistrzynią.

– Męża poznałam, kiedy jeszcze oboje mieszkaliśmy w Poznaniu. Spotkaliśmy się dzięki mojej koleżance, która jest profesjonalną szachistką i trenerką. Następnie ponownie zobaczyliśmy się na festiwalu szachowym w Poznaniu. To był początek naszej przyjaźni. Można więc powiedzieć, że jesteśmy razem dzięki wspólnej pasji. Karol zaczynał wtedy swoją bardziej profesjonalną przygodę z szachami. Jako dorosła osoba zainteresował się grą, ponieważ bardzo lubi różnego rodzaju łamigłówki. Ja zaczęłam w wieku pięciu lat, więc doświadczenie sprawia, że wygrywam częściej.

IMG_0725

– Uczy Pani małych Chińczyków gry w szachy. W jakim są oni wieku i jaka jest ich (lub ich rodziców) motywacja, by poznawać „królewską grę”?

– W Chinach popularne są dwa rodzaje szachów: chińskie i międzynarodowe. Nasza akademia – SCA Chess Academy – naucza w Szanghaju szachów międzynarodowych. Niektórzy moi uczniowie zaczynają naukę już w wieku 4 lat. Nie stanowią oni jednak większości. Uczę dzieci w wieku od 4 do 13 lat. W Chinach szachy międzynarodowe są bardzo popularne (świadczyć o tym może podwójne złoto olimpijskie w 2018 roku zdobyte przez mężczyzn i kobiety w Batumi.

 

– Czy szachy są w Chinach grą popularną?

– Dzieci w Chinach już od najmłodszych lat spędzają wiele godzin, trenując z surowymi, chińskimi trenerami. Nasza akademia jest inna. Wyróżniamy się głównie tym, że prowadzimy interesujące i przede wszystkim wesołe zajęcia w języku angielskim. Stwarzamy dzieciom przyjazne środowisko, w którym uczą się przede wszystkim, jak należy porozumiewać się oraz współpracować ze sobą w zróżnicowanym kulturowo i językowo otoczeniu. Rozwijając w nich pasję do szachów, staramy się kształtować ich charakter oraz ogólne umiejętności. Chcemy przygotować je do bycia rozpoznawalnymi, profesjonalnymi zawodnikami szachowymi na arenie międzynarodowej. Chcemy, aby szachy stały się dla nich swoistym mostem łączącym hobby pomagającym w nawiązywaniu nowych międzynarodowych znajomości.

IMG_0812

– Dlaczego do nauki zatrudniani są Europejczycy?

– SCA Chess Academy zatrudnia trenerów z całego świata. Aby uzyskać wizę pracowniczą do Chin należy spełnić określone, dość surowe warunki, dlatego proces zatrudniania jest bardzo skomplikowany. To praca tylko dla wybranych. Trenerzy w naszej akademii pochodzą z Polski, Rosji, Azerbejdżanu, Łotwy, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Plany są bardzo ambitne. Akademia stara się zatrudniać nowych trenerów oraz w przyszłości otwierać nowe centra nauki nie tylko w Szanghaju, ale może nawet i na całym świecie.

 

– Jak wygląda nauka?

– W roku mamy trzy sezony nauczania: jesienny, zimowy oraz wiosenny. Podczas tych trzech sezonów każdy z trenerów prowadzi zajęcia w swoim centrum nauki oraz w przypisanych mu najlepszych międzynarodowych szkołach w Szanghaju. Skala tego miasta jest ogromna. Żyje tutaj bowiem około 24 mln ludzi, dlatego musimy pokonywać w metrze codziennie dalekie dystanse, aby dojechać do niektórych placówek. W trakcie wakacji oraz świąt publicznych prowadzimy intensywne obozy szachowe dla dzieci w naszych centrach nauki.

IMG_3008

– Lubi Pani tę pracę?

– Dzieci uczące się gry w szachy od zawsze były obecne w moim życiu, tak więc praca z nimi daje mi bardzo dużo radości i poczucie spełnienia. To prawdziwa przyjemność obserwować jak rozwijają się młode talenty.

 

– W jakim języku odbywa się nauka?

– W kontaktach zawodowych porozumiewamy się głównie językiem angielskim. Chińczycy słabo znają języki obce. Tak więc dzieci uczące się gry, jednocześnie szlifują angielski. W Akademii pracuje oprócz mnie jeszcze dwóch Polaków – w tym jeden z jej założycieli mistrz Fide Robert Krzesaj – więc między sobą rozmawiamy po polsku.

 

– Na jak długo wyjechała Pani do Chin? A może chce tam Pani zamieszkać na dłużej?

– Do Chin wyjechałam w sierpniu 2018 roku. Chciałabym tutaj zostać (wraz z moim mężem,
który niedługo do mnie dołączy, bo na razie pracuje jako inżynier w Londynie) przez kolejny rok. Nie jestem jeszcze pewna, co do naszych dalszych planów. Bardzo chcielibyśmy podróżować. Mam nadzieję, że szachy mogą pomóc w realizacji tych marzeń ze względu na swoją popularność w każdym miejscu na świecie.

IMG_3382

Sukcesy szachowe zaczęła odnosić w bardzo młodym wieku. W 2000 r. zajęła II m. w mistrzostwach Polski przedszkolaków. W finałach mistrzostw kraju juniorek startowała jeszcze wielokrotnie, zdobywając trzy srebrne medale, w latach 2007 (Środa Wielkopolska, MP do 20 lat) oraz 2008 (Łeba, MP do 16 lat i Środa Wielkopolska, MP do 20 lat). W 2007 r. zajęła w Szybeniku IV m. na mistrzostwach Europy juniorek do 14 lat[1]. W 2009 r. zdobyła w barwach klubu „Hetman” Politechnika Koszalińska tytuł drużynowej mistrzyni polski w szachach błyskawicznych. W 2010 r. zdobyła w Karpaczu brązowy medal mistrzostw Polski juniorek do 18 lat.

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnęła 1 listopada 2010 r., z wynikiem 2176 punktów zajmowała wówczas 25. miejsce wśród polskich szachistek[WFM Kinga Polak (Woman FIDE Master)]

Pragnę również wspomnieć, że w szachy nauczałam się grać jako mała pięcioletnia dziewczynka dzięki moim rodzicom, którzy zawsze wspierali mnie w mojej pasji. Zapisali mnie na zajęcia z moim pierwszym trenerem szachowym Panem Dariuszem Długopolskim. Przez krótki czas byłam członkiem klubu szachowego „Gambit”. Następnie zaczęłam rozwijać swoją pasję w Koszalińskim Klubie Szachowym Hetman Politechnika Koszalińska (klub teraz funkcjonuje pod nazwą: Klub Szachowy HETMAN) pod okiem trenerów: Pana Piotra Mickiewicza, Pana Henryka Węgrowskiego oraz ŚP. Pana Lucjana Kowalczyka.

 

 


FIDE (fr. Fédération Internationale des Échecs) – Międzynarodowa Federacja Szachowa utworzona 20 lipca 1924 r. w Paryżu organizacja międzynarodowa, zrzeszająca narodowe związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Mottem FIDE jest Gens una sumus (łac. Jesteśmy jedną rodziną).