W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym trwa już przerwa wakacyjna, ale zanim zespół wybrał się na zasłużony urlop, zaproponował widzom ostatnią premierę sezonu artystycznego 2018/2019, spektakl „Dziękuję za różę” (15 czerwca br.).

Autorką tekstu jest Maria Kuncewiczowa. Jej szczytowym osiągnięciem prozatorskim jest oczywiście „Cudzoziemka”, ale Alina Moś-Kerger sięgnęła po inny, właściwie nieznany tekst pisarki.

Sztuka na jego podstawie została wystawiona raz, w Wielkiej Brytanii w roku 1950.

Fabularnie rzecz dzieje się w latach 60. ubiegłego wieku w Londynie, jednak sceniczne, scenograficzne i interpretacyjne tropy prowadzą do świata „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. Jak przystało na mistrzynię prozy psychologicznej, Maria Kuncewiczowa sytuując opowieść na granicy snu i jawy, zagląda w zakamarki umysłu głównej bohaterki i snuje opowieść o dojrzewaniu, seksualności, opresji, przemocy, rolach społecznych i tzw. mieszczańskim piekiełku, tematach niezwykle aktualnych.
Reżyserką spektaklu jest Alina Moś-Kreger, absolwentka Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim i Studium Stosunków Międzykulturowych na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z Teatrem im. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrem Żelaznym, Teatrem Korez w Katowicach, Instytucją Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Jej spektakle pokazywano i nagradzano na licznych festiwalach, między innymi Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach i OFTJA we Wrocławiu. Jeden ze spektakli, „Rewolucję balonową” koszalińscy widzowie mogli oglądać w czasie 6. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr”, w 2015 roku.

W spektaklu występują: Adrianna Jendroszek, Dominika Mrozowska/Natalia Dedo, Małgorzata Wiercioch, Wojciech Kowalski, Adam Lisewski, Wojciech Rogowski, Jacek Zdrojewski. Scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej

Choreografia: Katarzyna Kostrzewa
Muzyka: Marek Zalewski

Premiera prasowa zaplanowana jest na 8 września 2019 r.

Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.