9f 10 of 1 Ludzie

Archery Fun Park – Gry zespołowe XXI wieku

Ruch i rywalizacja – ten zestaw ma we krwi każdy z nas, bez względu na wiek, choć w obecnym zdominowanym przez Internet świecie bywa on uśpiony. Koszaliński Archery Fun Park udowadnia, że wystarczy stworzyć atrakcyjną przestrzeń do zabawy, by obudzić dziecięce instynkty, a ponieważ każdy dorosły ma w sobie coś z dziecka, również starsi mogą sobie tu zafundować porządną dawkę adrenaliny i aktywnie spędzić wolny czas.
Pomysł jest banalnie prosty: sala (arena) z bunkrami plus wyrzutnie Nerf podobne do pistoletów, a w nich piankowe kulki, krążki i strzałki albo łuki ze strzałami zakończonymi piankowym grotem (sprzęt produkowany jest przez amerykańskie firmy).

Wystarczy stworzyć grupy, wybrać scenariusz gry i oddać się szaleństwu. Ta forma rozrywki wymyślona została w Stanach Zjednoczonych i cieszy się tam od wielu lat niesłabnącą popularnością. W Polsce jest stosunkowo nowa, a w Koszalinie jedynym miejscem, gdzie można jej spróbować jest Archery Fun Park.

Miejsce to istnieje od 2017 roku. Zajmuje część piętra w budynku przy ulicy Franciszkańskiej 24. Jego pomysłodawcą i właścicielem jest Robert Ignaczak.

Robert Ignaczak (3)

Aktywność fizyczna w jego życiu obecna była zawsze i trudno mu sobie wyobrazić życie bez sportu: najpierw trenował kicboxing, jest miłośnikiem siłowni, rowerzystą, a po drodze „zaliczył” fascynację paintballem. – Każdy, kto próbował tej dyscypliny wie, że bywa ona równie ekscytująca, co bolesna – mówi. – Bitwy z wykorzystaniem wyrzutni trochę przypominają paintballa. Są równie widowiskowe i dynamiczne, ale nieporównywalnie bardziej bezpieczne, dlatego mogą je rozgrywać już dzieci, bez ryzyka późniejszych siniaków. Zawsze lubiłem pracę i kontakt z dziećmi, i pomyślałem, że fajnie byłoby stworzyć dla nich coś oryginalnego, gdzie mogłoby uwolnić energię. Sam pamiętam, jak emocjonujące były w dzieciństwie wszelkie gry zespołowe.

Scenariusze bitew Nerf są różne, ale zasadniczo opierają się na rywalizacji dwóch grup. Może to być rozgrywka polegająca po prostu na wyeliminowaniu przeciwnika (Team death match), zdobyciu flagi (Capture the flag), król wzgórza (King of the hill), walka ludzi i zombie (Zombie vs Human) itp.

Niezależnie od scenariusza, zawodnicy poruszają się po wyznaczonym liniami polu, chronią za różnego rodzaju „bunkrami”, pudłami i innymi obiektami. Wyeliminowany zawodnik (każdy w rundzie ma jedno „życie”), udaje się na ławkę, oddając jednocześnie punkt drużynie przeciwnej. Jedna runda trwa cztery minuty. – Wydaje się, że to krótko, ale zapewniam: to bardzo intensywne cztery minuty – uśmiecha się Robert Ignaczak. – Cała gra trwa godzinę, dzieciaki wychodzą od nas wybiegane, zmęczone, ale szczęśliwe.

Uwalnianie endorfin to nie wszystko. Gra uczy też zdrowej rywalizacji i opiera się na zasadach fair play. Ustrzelony zawodnik musi przyznać się do trafienia, unieść ręce i zejść z areny. Rund w ciągu godziny jest kilkanaście, więc nigdy nie jest tak, że ktoś ląduje na ławce na cały czas gry.

45 (10 of 1)

Do wyboru wśród atrakcji jest też gra Archery Tag, w wersji dla dzieci i dorosłych, łącząca elementy łucznictwa, paintballa oraz gry w dwa ognie. Tu również rywalizują dwie grupy, ale inne jest narzędzie oraz system punktacji. Do tego „zbijak XXI wieku”, rozgrywany fluorescencyjnymi piłkami na elektryzującej, zaciemnionej arenie.
Śmiało można powiedzieć, że oferta Archery Fun Park to stare dobre gry zespołowe we współczesnym wydaniu i może dlatego są tak atrakcyjne również dla dorosłych, którzy doskonale pamiętają podwórkowe wojny rozgrywane między plemionami, często za pomocą udających pistolety patyków. Tu, zawodnicy dzierżą w dłoniach różnego rodzaju, wielkości i przeznaczenia wyrzutnie Nerf albo łuki.

Widok trzydziesto- i czterdziestolatków rozgrywających wojny na arenie Archery Fun Park nie należy do rzadkości, a bywa centralną częścią obchodów urodzin, przyjacielskich spotkań albo imprez integracyjnych firm. Zarówno sala, jak i reszta klubu jest wówczas wynajmowana na wyłączność gości. Można przynieść przekąski, słodycze, napoje albo skorzystać z oferty proponowanej przez Park. To samo dotyczy uroczystości organizowanych dla dzieci i młodzieży.

Bitwy można też rozgrywać na świeżym powietrzu i Archery Fun Park umożliwia skorzystanie z takiej opcji. – Jesteśmy w stanie zorganizować urodziny, event na świeżym powietrzu lub w innym nietypowym miejscu, jak na przykład centrum handlowe – mówi Robert Ignaczak.

O ile dla dorosłych to po prostu gry i pomysł na niekonwencjonalne spędzenie czasu, o tyle dla dzieci korzyści z rozgrywek jest znacznie więcej. Nie tylko dlatego, że są one formą intensywnej aktywności fizycznej i alternatywą dla ogłupiających gier komputerowych. Podczas bitew mali wojownicy ćwiczą też refleks, spostrzegawczość, zręczność, umiejętności strzeleckie, koncentrację, poprawiają koordynację ruchową, szybkość reakcji i uczą się działania w grupie. – Dzieci wspaniale odnajdują się na sali – mówi Robert Ignaczak. – Czasem, na początku, bywają nieśmiałe, niepewne, trochę ostrożne. Potem hamulce puszczają i włącza się naturalna chęć do zabawy i rywalizacji. Pod koniec, mimo zmęczenia, trudno je wyciągnąć z sali.

DSC_6909

Co istotne, wszystkie gry są bezpieczne. Poza okularami i maskami nie wymagają dodatkowej ochrony, ponieważ zarówno wykonany ze specjalistycznych materiałów osprzęt nerf, jak obiekty na arenie nie stanowią żadnego zagrożenia dla zawodników. Uczestnicy są ubrani w odblaskowe kamizelki, więc dobrze widoczni dla siebie, i dla otoczenia. Nad grającymi czuwają prowadzący, a ich zadaniem poza wyjaśnianiem zasad i pilnowaniem uczciwego przebiegu rozgrywek, sędziowania jest obserwacja sali. Oczywiście dzieciom w roli obserwatorów lub współzawodników mogą towarzyszyć rodzice. – Powyżej siódmego roku życia ograniczeń wiekowych dla uczestnictwa w bitwach nie ma – zaznacza Robert Ignaczak. – Kryterium 7+ wynika wyłącznie z uwarunkowań rozwojowych. Młodsze dzieci po prostu nie zrozumieją zasad gry opartej na rywalizacji, określonych zasadach czy punktacji, mają również problem z obsługa sprzętu. Poza tym arena jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci oraz pogody.

 

Szczegóły dotyczące między innymi cennika wejść, w tym pakietów specjalnych, oraz system rezerwacji można znaleźć na stronie internetowej archeryfunpark.pl.