mobydick Wydarzenia

Książki, kultura, ekologia – projekt Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

W bieżącym roku mija 200 lat od narodzin Hermana Melvilla. Koszalińska Biblioteka Publiczna postanowiła uczcić pamięć autora „Moby Dicka” szczególnie, oryginalnie i… pożytecznie. W czerwcu rusza z projektem „#mobydickchallenge czyli Koszaliński Sztorm Ekologiczny”. Do wygrania jest rower miejski!

 

Ilustracja do Moby Dicka Augustus Burnham Shute - C. H. Simonds CoW ramach projektu odbędzie się kilka połączonych ze sobą działań. – Zaczniemy plenerową projekcją filmu „W samym sercu morza” w reżyserii Rona Howarda opowiadającego historię, która była dla Melvilla inspiracją do napisania „Moby Dicka” – zapowiada Natalia Sulima z Działu Promocji i Metodyki KBP. – Ekran użyczony nam przez Stowarzyszenie Carpe Diem ze Świdwina stanie przed biblioteką, planujemy też pokaz w Świdwinie. Podczas projekcji będziemy rozdawać zakładki do książek z biogramem pisarza.

Posiadanie zakładki będzie warunkiem wzięcia udziału w ekologicznym konkursie na Instagramie #mobydickchallenge. – Uczestnicy wyzwania będą mieli za zadanie zrobić sobie zdjęcie z akcji sprzątania – ogrodu, parku, lasu, plaży, czy dowolnie wybranego fragmentu przestrzeni miejskiej z naszą zakładką, otagować je #mobydickchallenge i zamieścić na naszym Instagramie. Spośród zdjęć komisja wybierze najciekawsze i przyzna nagrody. Do wygrania jest rower miejski, dwie hulajnogi oraz mnóstwo drobnych upominków ufundowanych m.in. przez KBP, Lunch Bar Kukuryku, Centrum Kultury 105.

Trzecią częścią projektu będą spotkania dla dzieci w filiach Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Prelekcje poprowadzą ekoaktywiści, przybliżając najmłodszym zasady przebywania na łonie natury, segregowania śmieci i ochrony środowiska, oraz bibliotekarze, którzy opowiedzą o literaturze marynistycznej i twórczości Hermana Melvilla.

Na zakończenie projektu powstanie mural. Stworzy go Maciek Mazurkiewicz. Będzie niezwykły. – W obraz zostanie wkomponowana mozaika z nakrętek plastikowych butelek – mówi Natalia Sulima. – Przez cały czas trwania projektu będzie można je przynosić do siedziby KBP oraz filii.

Projekt potrwa do 12 sierpnia br. Został dofinansowany z pieniędzy Narodowego Centrum Kultury, z programu „Kultura interwencje”, mającego na celu włączanie mieszkańców w działania kulturalne. Wszelkie informacje, szczegóły i terminy już niedługo pojawią się na stronie internetowej i Facebooku Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.