Firma doradcza Instytut Dobrych Praktyk Biznesowych to nie jedyne przedsięwzięcie, w które zaangażowany jest 42-letni Marcin Zarębski. Od 17 lat świadczy on usługi doradcze, szkoleniowe i marketingowe, gromadząc jednocześnie wiedzę o prowadzeniu biznesu opartą na inspirujących doświadczeniach nie tylko polskich przedsiębiorców. Wśród ponad stu firm rozmaitych branż, z którymi współpracował lub współpracuje szczególne miejsce zajmuje RM Gastro, czeski producent urządzeń gastronomicznych, ale są również firmy z kapitałem skandynawskim, holenderskim i niemieckim.

 

Marcin-Zarębski,-Instytut-Dobrych-Praktyk-BiznesowychMarcin Zarębski tak mówi o tym co robi: – Zajmuję się doradztwem strategicznym dla właścicieli i zarządów firmy. Natomiast prowadzone przeze mnie spółki i projekty dostarczają usługi usprawniające biznes od komunikacji marketingowej, poprzez szkolenia aż po nowe strategie dla firm. Kiedy mam szczegółowy obraz tego, jak pracuje dana firma, szukam obszarów, w których może być lepsza. Analizuję m.in., co powinna robić sama, a w których obszarach warto ją odciążyć, zlecając na przykład część zadań wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej.

Marka dobrze wykonanych usług idzie w świat. Uruchamia kolejne polecenia i kontakty. – Daję firmom dostęp do wiedzy rezerwowanej przez lata dla wielkich korporacji. Murem w dostępie do niej często są nie koszty, a raczej mentalność, która podpowiada szefowi, by trzymać się jednego słusznego modelu zarządzania, skoro sprawdzał się przez ostatnie 20 lat. Jednak, kiedy dopuszczamy do siebie inną wiedzę, inne doświadczenia i nieco inne podejście, firma może zyskać nowe możliwości.

W swej działalności ma jasno określone zasady: – Bardzo cenię czas. Szefów firm i własny. Oferując wiedzę, doświadczenie i możliwości, proponuję rozwiązania skierowane na ustalony efekt. Firma płaci po osiągnięciu celu, a nie za same działania. Różni mnie to od zdecydowanej większości osób zajmujących się branżą doradczą czy szkoleniową, nastawionych na wynagrodzenie za wykonanie czynności w określonym czasie.

Jak mówi Marcin Zarębski, każde kolejne realizowane zlecenie daje mu poza satysfakcją również wiedzę. – Wspierając dotychczas doradczo przeszło setkę firm, miałem wpływ na ich rozwój. Poznałem wiele różnych organizacji. To bezcenne doświadczenie. Jego wartość tkwi w różnorodności poznanych metod zarządzania, narzędzi, stylów prowadzenia firm. Poszerzam wiedzę. Zyskuję wciąż nowe możliwości wspierania biznesów w oparciu o sprawdzone rozwiązania adaptowane do nowych warunków.

Wiedza pozwala mu wyjść we własnym biznesie poza usługi doradztwa: – Ponieważ zainteresowały mnie mechanizmy inwestycyjne, stałem się inwestorem. Zakładam kolejne spółki i biznesy. Czasem sam szukam inwestora dla jakiegoś projektu. Ponieważ poruszam się na rynku swobodnie, wiem, jak kojarzyć strony, by stworzyć wartość dodaną takiego powiązania. To czym się zajmuję sprawia, że dziś stałem się niezależny finansowo. Tym bardziej cenię czas – swój i innych, bo to jedyne dobro, którego nie mamy w nadmiarze i którego nie da się kupić.

O skuteczności stałego doskonalenia umiejętności jest głęboko przekonany i umie to przekonanie zaszczepiać innym: – Warto robić biznes po swojemu, ale nie warto się niepotrzebnie siłować, jeśli można skorzystać z dźwigni wiedzy i doświadczenia. Od Czechów warto uczyć się pragmatycznego podejścia i szacunku dla myśli inżynierskiej. Od Niemców dobrego planowania i tworzenia sprawnie działających organizacji. Holenderskie firmy podziwiam za dbałość o rentowność i tym samym stabilność biznesu. A Skandynawów cenię za efektywność i długookresową perspektywę w planowaniu. Obserwując bardzo różnorodne, ale prowadzone z sukcesem przedsięwzięcia, przyswajam sobie wartościowe wzorce i przekazuję moim klientom oraz partnerom jako inspirację do zmian.

 

idpb-logKONTAKT

Instytut Dobrych Praktyk Biznesowych sp. z o.o.
ulica Zwycięstwa 126, 75-602 Koszalin
tel: 510 133 067