Słowo „debiut” podczas tegorocznej edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” będzie odmieniane przez wiele przypadków. Poza dwoma konkursami filmowymi – długich i krótkich metraży – do obejrzenia będą też debiuty aktorskie, zagraniczne i dokumentalne. Do tego trochę teatru, muzyki, klasyki polskiego kina, spotkań, rozmów i paneli branżowych. Inauguracja 10 czerwca w kinie Kryterium (Centrum Kultury 105).

W konkursie debiutów pełnometrażowych zobaczymy dziesięć filmów. Kilka z nich miało już swoją premierę, a nawet zdobyło nagrody, ale większość naprawdę zadebiutuje w Koszalinie na dużym ekranie. Konkurs krótkometrażowy budzący co roku – i słusznie – nie mniejszy entuzjazm, to 65 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W obu konkursach zostaną przyznane Jantary.

Jury „dużego” konkursu przewodniczy Joanna Kos-Krauze (w sobotę zaplanowane jest spotkanie z reżyserką i scenarzystką), a zasiądą w nim również: Grzegorz Damięcki (aktor), Radek Ładczuk (operator), Joanna Rożen-Wojciechowska (dyrektor Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie) oraz Krzysztof Rak (scenarzysta, dramaturg). Drugim jury pokieruje Piotr Domalewski (reżyser, aktor) w towarzystwie Emi Buchwald, Alicja Gancarz, Julia Mirny, Adam Palenta. Werdykt usłyszymy w sobotę, 15 czerwca, podczas gali w Filharmonii Koszalińskiej.

Na żywo filmy ocenią – i podzielą się tą opinią – widzowie podczas dyskusji Szczerość za Szczerość tuż po seansach. Spotkania poprowadzą: Max Cegielski, Kaja Klimek, Błażej Hrapkowicz i Adam Kruk.
Czas pomiędzy projekcjami konkursowymi (w kinie Kryterium i Alternatywie), wypełnią seanse filmów w kilku sekcjach specjalnych: „Na dłuższą metę – debiut fabularny”, „Filmowe debiuty aktorskie”, Debiut Zagraniczny, Teatroteka (przegląd spektakli artystów młodego pokolenia), a także pokaz filmów jurorów oraz solidna retrospektywa Piotra Szulkina, zmarłego w 2018 roku wybitnego polskiego reżysera.

Dla osób zainteresowanych kulisami branży filmowej, zorganizowane zostaną spotkania dotyczące m.in. miejsca kobiet w kinematografii, dźwięku w filmie, prawa autorskiego oraz krytyce filmowej.
Miejscem wydarzeń „pozakinowych” będzie Teatr Variete Muza, który wieczorami zaprosi na spotkania z cyklu „Zawód: aktor”. Gośćmi będą Maria Peszek, Andrzej Seweryn i Joanna Brodzik. Po nich – koncerty. Wystąpią: Maja Kleszcz&Incarnations, Bokka i Grubson.

 

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Organizatorami 38. KFDF „Młodzi i Film” są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Centrum Kultury 105 i Miasto Koszalin.

Szczegóły na stronie: www.mlodziifilm.pl