000 Wydarzenia

Koszalińska Era Nowych Kobiet stała się faktem

Era Nowych Kobiet to pomysł na integrację aktywnych Polek wokół wspólnych doświadczeń i wyzwań. Ideę tę zaproponowała Joanna Przetakiewicz, businesswoman, założycielka domu mody La Mania. W Koszalinie ENK powołała do życia Paulina Waluk-Szyperska, absolwentka Politechniki Koszalińskiej, zawodowo związana z przedsięwzięciami internetowymi. Pierwsze spotkanie koszalińskiej Ery odbyło się na początku kwietnia br. Będą kolejne.

O swoim pomyśle Joanna Przetakiewicz mówi tak: – Sto temu kobiety walczyły o to, by móc pracować i głosować, potem o dostęp do męskich zawodów. Następnie o prawo awansu na najwyższe stanowiska. Obecnie aż 70 procent wszystkich polskich studentów to kobiety. To właśnie one dwa razy częściej przeprowadzają się z mniejszych do większych miast. Z raportu McKinsey&Company wynika, że firmy zarządzane przez kobiety osiągają zyski o 56 procent wyższe niż te kierowane przez mężczyzn. Kto decyduje o zakupach? My. To głównie dla nas największe firmy reklamowe tworzą wielomilionowe, kosztowne kampanie i głowią się jak nas zdobyć. Który instynkt, które ambicje wykorzystać? Instynkt macierzyński, domowej królowej czy szefowej? A może po prostu uwielbienie piękna? Jak osiągać coraz więcej, ale nie dać się zwariować? Nie zarzucić nadmiarem obowiązków? Ile z nas myśli – ja to zrobię szybciej i lepiej, nie będę nikogo prosić? Po to jest Era Nowych Kobiet – aby porozmawiać, wysłuchać, przytulić, cieszyć się, wspólnie się pośmiać.

Jak podkreśla Paulina Waluk-Szyperska, o charakterze i programie spotkań w ramach inicjatywy ENK decydują same uczestniczki. Nic nie jest narzucone z góry. Pierwsze spotkanie było bardzo udane. Panie podjęły decyzję, że chcą kolejnych. O tym kiedy i gdzie one się odbędą, można dowiedzieć się, śledząc facebookowy profil przedsięwzięcia.

Fotografie: Patrycja Koźlarek