orkiestra 3070m Kultura

Kołobrzeska Orkiestra Kameralna planuje kolejne koncerty

Debiut miała bardzo udany. W Bazylice Mariackiej pod batutą Antoniny Poli Banaś Kołobrzeska Orkiestra Kameralna zagrała 30 marca br. wielkopostną kompozycję „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Wraz z orkiestrą wystąpiły dwie wybitne solistki: Joanna Tylkowska-Drożdż (sopran) i Ewa Zeuner (alt). Wykonanie było znakomite, co publiczność doceniła długimi brawami.

Inspiratorką powstania Orkiestry jest kołobrzeżanka Antonina Pola Banaś. Zaufało jej grono młodych muzyków (niektórzy to jeszcze studenci), występujących na co dzień w różnych miastach. Zaproszenie do wspólnego występu przyjęły również znakomite śpiewaczki.

Ewa Zeuner z Drezna nie ukrywa, że zrobiła to dla dyrygentki: – Antonina jest niezwykle utalentowana, a przy tym perfekcyjna w tym co robi. Obserwowałam ją podczas przygotowywania prapremiery współczesnej opery Laurenta Petitgirarda zatytułowanej „Guru” w szczecińskiej Operze na Zamku. Dyrygował kompozytor, a Antonina była jego asystentką. Pełen profesjonalizm, maksymalne zaangażowanie i ogromne kompetencje muzyczne. Uwielbiam pracować z takimi osobami.

Podobnie inicjatorkę powstania Orkiestry komplementuje Joanna Tylkowska-Drożdż: – Nie miałam żadnych wątpliwości, gdy usłyszałam propozycję wspólnego występu. Wiem, że to pierwsze wykonanie „Stabat Mater” w kołobrzeskiej bazylice. Uczestniczyliśmy więc w czymś niezwykłym. Utwór jest trudny, zwłaszcza w końcowej partii, ale wszystko poszło doskonale. Trzymam kciuki za rozwój orkiestry i jej kolejne udane koncerty.
Najbliższy to „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Występ odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu w niedzielę 19 maja br. (godz. 20). Jako solista wystąpi koszaliński skrzypek, Adam Vogelsinger. „Cztery Pory Roku” to cykl czterech koncertów skrzypcowych, który jest jednym z najsłynniejszych dzieł muzyki klasycznej.

 

Bilety w cenie 30.00 zł są do kupienia w kasie RCK.