anna poplawska poslowie Biznes

Rośnie temperatura anteny

Nowa playlista, weekend pod znakiem ekstra magazynów i ostry kurs na żywą publicystykę – to znaki szczególne odświeżonego programu naszej publicznej stacji regionalnej. Finalnie antena zyska też nową oprawę muzyczną. Startowi wiosenno-letniej ramówki towarzyszy kampania promocyjna pod hasłem „U nas już lato!”.

 

wojciechgruszczynski-radiokoszalin-adobergb-013Jeśli z ulicznych billboardów uśmiechają się do Państwa dziennikarze Polskiego Radia Koszalin, na dodatek w scenerii przywołującej wiosenno-letnie skojarzenia, to trudno oprzeć się wrażeniu nadchodzącej, przyjemnej zmiany w publicznym eterze. – W praktyce mamy już tylko dwie pory roku, zimną i ciepłą, stąd taki trochę przewrotny pomysł, żeby w lekki, żartobliwy sposób pokazać, że potrafimy dobrze bawić się ze słuchaczami – mówi Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

– Outdoorowa część kampanii, promując odświeżoną ramówkę podkreśla właśnie tę stronę naszej anteny, która instynktownie kojarzy się z radiem: z przyjemnością – wskazuje Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy stacji. – Zmiany programowe, jakie szykujemy idą w wielu kierunkach. Jako stacja publiczna nie koncentrujemy się przecież jedynie na rozrywce, niemniej owa przyjemność – ze słuchania muzyki, z klimatu tworzonego przez ludzi radia – to niezmiennie podstawa relacji ze słuchaczem.

 

Nóżka musi chodzić, czyli nuta DJ. Kriby

Nowości jest sporo. Największą zmianą jest na nowo zestrojona playlista. – Skomponowanie jej atrakcyjnie w stacji publicznej, tak by była konkurencyjna wobec ściśle sformatowanych nut stacji komercyjnych, to spora sztuka – mówi Piotr Kobalczyk. – Bo musi być dla każdego, musi być „na czasie”, ale i sięgać sentymentów. Musi być mądrze, ale i wesoło, a przy tym nie można zapominać o muzycznej misji, czyli na przykład promocji młodych polskich artystów. Ta sztuka chyba nam się udała, bo czy szybko czy wolno – jak mawiał klasyk – nóżka musi chodzić. I chodzi.
To efekt mariażu doświadczenia z młodością, erudycji muzycznej z instynktem i żywiołem – Adriana Adamowicza, szefa muzycznego stacji, wsparł bowiem jego wychowanek Tomasz Tran, w Polskim Radiu Koszalin znany m.in. z audycji „Co jest grane” i „Bity piątek”, zaś w Polsce także jako DJ Kriba. Panowie już współpracują dzieląc się anteną – Tomasz Tran kreuje playlistę w prime time.
– Nasza nowa playlista to gorące nowości muzyki rozrywkowej z różnych gatunków, zagrane w towarzystwie hitów z ostatnich 5 -10 lat – tłumaczy Tomasz Tran. – Całość zaś okraszona największymi „złotymi przebojami”, które zna każdy, bez względu na wiek.

radio1

Goldies mistrzów: Lendzion, Podgórski, Mroczek

Z owych gęściej pojawiających się na antenie „goldies” ucieszą się szczególnie wielbiciele muzyki lat 80. i 90., na dodatek podanej w mistrzowskim wydaniu. Mowa o nowej, przebojowej odsłonie „Powrotu do przeszłości” z trójką niekwestionowanych znawców tematu w roli gospodarzy: Sylwestrem Podgórskim, Januszem Lendzionem i Przemysławem Mroczkiem! Autorzy ze skromnością definiują nowy program: „Posłuchamy wykonawców, którzy na starych listach przebojów pojawiali się regularnie, i tych, którzy trafiali tam incydentalnie, ale za to z przebojami popularnymi po dziś dzień. Piosenki znane i uznane oraz te, które nucimy często pod nosem, nie zawsze pamiętając ich tytuł i autora. Płyty, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii muzyki i takie, które niesłusznie przyprószył kurz historii”.
Ale to nie będzie skromny program: „Powrót do przeszłości”, audycja znana z niedzielnego popołudnia, odtąd będzie prawdziwym muzycznym deserem w piątkowy wieczór (19:00 – 21:00), tworząc z późniejszym „Bitym piątkiem” (teraz 21:00 – 22:45) zestawienie, które pozwoli spędzić miło czas z rodziną, a nawet urządzić domówkę z przyjaciółmi bez potrzeby sięgania np. po płyty.
Wśród propozycji autorskich audycji muzycznych („Na dobrą noc” – 21:00 – 22:45) też nowinka – dotąd piątkowy „Stylowy młynek” Beaty Góreckiej pojawiać się będzie w poniedziałki („Ciemna strona księżyca” Przemysława Mroczka wróci do ramówki jesienią).

radio2

Gospodarze pasm, powrót „niegrzeczników”

Poranek „robi” dzień, a dzień w Polskim Radiu Koszalin – na zmianę – „zrobią” słuchaczom gospodarze porannego „Studia Bałtyk”: Anna Popławska i Mateusz Sienkiewicz (6:00 – 10:00). Obudzą, skomentują poranne newsy, poinformują o wszystkim, co warto wiedzieć, szykując się na przywitanie nowego dnia. – Aromat świeżo zaparzonej kawy, szelest gazet prosto z drukarni, wschodzące za oknem słońce… do tego świadomość, że trzeba obudzić całe Pomorze Środkowe. To ogromne wyzwanie, ale i wielka przyjemność – mówi Mateusz Sienkiewicz, teraz stały współgospodarz pasma.
– Będą też, oczywiście, rozmowy ze słuchaczami, którzy od samego rana są z nami – dodaje Anna Popławska, która spotyka się ze słuchaczami o poranku już od wielu miesięcy.
Niezmienną częścią pasma pozostaje rozmowa polityczna dnia („Gość Studia Bałyk” – godz. 8:05), (Anna Popławska i Aleksandra Kupczyk). Jest jednak i niespodzianka – na antenę wraca „Niegrzecznik prasowy”, czyli codzienny, krótki przegląd prasy (godz. 7:05), w wykonaniu z reguły amatorów, choć zwykle świetnie poinformowanych. W poniedziałki, wtorki i środy (9:30) poranek zwieńczy interwencyjna „Jest sprawa” Sławomira Kamoli.
W paśmie śniadaniowym „Radio Koszalin na dobry dzień” niezmiennie towarzyszyć słuchaczom będą gospodarze: Beata Górecka i Adrian Adamowicz, a wraz z nimi pojawią się ciekawe, ludzkie, codzienne sprawy, niebanalni goście i cała masa konkursów. Na deser, rzecz jasna – Tomasz Tran i jego bardzo popularna już zabawa ze słuchaczami w „Co jest grane?”.
Do Polskiego Radia Koszalin, po kilkuletniej przerwie, wróciła dwójka dziennikarzy: Katarzyna Kużel i Mariusz Brokos. W nowym kształcie ramówki, to nowi gospodarze popołudniowego, informacyjno-publicystycznego wydania „Studia Bałtyk”, a także sobotniego pasma „Radio wolna sobota” (godz. 7:00 – 12:00). Audycja pomieści znane już z sobotniego poranka magazyny, m.in. „Premierę” Janusza Lendziona i „Kołozwrotek” Arkadiusza Wilmana, a także cotygodniową debatę znad Parsęty – „Studio Bałtyk Kołobrzeg”.

radio3

Twarde debaty i twarzowe krawaty

– Rzetelna, szybka informacja i publicystyka, także ta historyczna, tożsamościowa, pozostają niezmiennie na liście naszych priorytetów – podkreśla Piotr Kobalczyk. – Zachowując dotychczasową, mocną pozycję reportażu i pogłębionej publicystyki w „Wieczornych spotkaniach” (19:00 – 21:00), wzmacniamy formaty dyskusyjne. Debat publicznych, które pomagają naszym słuchaczom dobrze orientować się w bieżącej, społecznej i politycznej rzeczywistości nigdy za wiele, zwłaszcza w roku tak obfitującym w kluczowe w tym wymiarze wydarzenia.
W efekcie do już emitowanych na antenie stałych debat na żywo, takich jak piątkowe, samorządowe „Rządzi-My” (9:30 – 10:00), dołącza właśnie nowy program „Zaczynamy tydzień” (poniedziałki, 9:00-10:00). Największe zmiany wiążą się jednak z koronną debatą polityczną Polskiego radia Koszalin. „Po słowie”, czyli program z udziałem parlamentarzystów, w nowej ramówce staje się nie tylko niedzielnym starciem w samo południe (dotąd w poniedziałek), ale także programem z bezpośrednią transmisją wideo (streaming na portalu prk24.pl i FB stacji). To oznacza, że politycy goszczący w „Po słowie” nie tylko będą musieli dobrze dobierać argumenty w dyskusji, ale też twarzowe krawaty.

radio4

Magazynowy weekend

W obszarze lżejszej publicystyki zyskał i tak już mocno magazynowy weekend. W sobotę o 12:00 Marcelina Marciniak zaprasza na nowy, godzinny, poradnikowy program dla miłośników psów, kotów i innych miłych stworzeń – „Zwierzę w eterze”. Zaraz potem (13:00), w nowym formacie pn. „Radioportret”, Anna Popławska będzie prezentować nie do końca znane albo dotąd nieodkryte oblicza osób powszechnie znanych. – „Radioportret” to też poszukiwanie inspirujących historii i postaci, które w skomplikowanym świecie można uznać za autorytety – podkreśla autorka.
W niedzielę dwie magazynowe zmiany – programu dla rolników „Pola widzenia” Renaty Pacholczyk będzie można posłuchać o godz. 15:00 (dotąd – 10:00), zaś o 19:00 gratka dla kibiców. Skromny, 10-minutowy „Sportowy koniec weekendu” urósł do rozmiarów godzinnego magazynu. Poprowadzą go redakcyjni „sportowcy”: Mirosław Pieńkowski i Krzysztof Klinkosz, proponując to, czego w wieczorną niedzielę kibicom nieco brakowało: szerszych relacji, gości, czy sportowych podsumowań i analiz.
Warto dodać, że zmiany w ramówce zbiegają się z ważnymi dla stacji inwestycjami. Polskie Radio Koszalin zmienia właśnie siedzibę redakcji w Szczecinku. – Z nowej, podobnie jak z Kołobrzegu i Słupsku, będziemy mogli robić program – cieszy się Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin. I zapowiada, że niebawem rozgłośnia doczeka się też zupełnie nowej oprawy antenowej. Przygotuje ją krakowskie studio Nieustraszeni Łowcy Dźwięków.