ksiazki Kultura

Prestiżowe książki

Moore_Powiesic-wybebeszyc-pocwiartowac_1000pcxJonathan J. Moore: „Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować, czyli historia egzekucji”

Największa rozrywka w średniowieczu? Oczywiście – publiczna egzekucja! Miażdżenie, palenie, ćwiartowanie, topienie, gotowanie żywcem i nabijanie na pal. Średniowieczny mieszczanin byłby zawiedziony nowoczesnymi metodami wykonywania kary śmierci.

Ta książka to bezkompromisowe spojrzenie na historię egzekucji na przestrzeni wieków. W miarę jak poznajemy kolejne zabójcze techniki – od działającej z szybkością błyskawicy gilotyny, po długie i powolne obdzieranie żywcem ze skóry – jedno staje się pewne – uśmiercanie to od zawsze dynamicznie rozwijająca się branża!
Zaczniemy od starożytnych widowisk w Koloseum, gdzie skazańców rozrywały na strzępy dzikie zwierzęta. Później przeniesiemy się do średniowiecza – czasów czarownic i najbardziej wymyślnych tortur. Przyjrzymy się też misternej sztuce wieszania na szubienicach. Czeka nas również wizyta we Francji, ojczyźnie gilotyny. A w XX wieku? Krzesło elektryczne, komora gazowa oraz zastrzyk trucizny.
Jak długo obcięta przez kata głowa pozostaje świadoma? Czy można przeżyć własną egzekucję? Czy kat to dobry zawód?

Ta pełna krwawych ilustracji, rozkosznie makabryczna książka to lektura nie dla ludzi o słabych nerwach i zdecydowanie tylko dla dorosłych.

 

okrągły stołJan Skórzyński: „Okrągły stół. Wynegocjowany koniec PRL”

W masowej wyobraźni symbolem końca komunizmu w Europie jest upadek muru berlińskiego. Ale demontaż żelaznej kurtyny rozpoczęto w Warszawie. W 30. rocznicę obrad Okrągłego Stołu dr Jan Skórzyński odkrywa przed czytelnikiem wszystkie tajemnice rozmów między obozem rządzącym a opozycją.
Obalenie komunizmu bez rozlewu krwi wydawało się niemożliwe. Odebranie władzy dyktatorskiemu reżimowi w Polsce bez wszczynania wojny domowej stało się wydarzeniem wyjątkowym w skali światowej. Do dziś budzi ono zarówno zdziwienie, jak i podziw wielu ekspertów. Okrągły Stół sprawił, że kostki sowieckiego domina zaczęły się przewracać jedna po drugiej.

Jak osiągnięto kompromis bez ofiar śmiertelnych? Jakie sekrety skrywają ściany owianej złą sławą Magdalenki? Jan Skórzyński charakteryzuje strategie polityczne obu stron konfliktu oraz opisuje wewnętrzne rozłamy w partii i ruchy dążące do demokratyzacji życia społecznego. Z niezwykłą wnikliwością analizuje każdy aspekt negocjacji, które na zawsze zmieniły bieg historii.

To opowieść o trudnej sztuce wypracowywania kompromisu w czasach niesprzyjających porozumieniu. A może Solidarność dopuściła się zdrady społecznych aspiracji, jak twierdzi obecnie wielu?
Jan Skórzyński to historyk i politolog, profesor Collegium Civitas. Uczestnik ruchu opozycyjnego w PRL, internowany 13 grudnia 1981 r. W latach 2000–2006 zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i szef jej weekendowego dodatku „Plus Minus”. Za swe książki trzykrotnie nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

 

Skaife_Straznik_krukow okłądkaChristopher Skaife: „Strażnik kruków”

Strażnik Kruków – brzmi jak nazwa postaci z „Gry o tron”, ale to prawdziwe stanowisko w londyńskim Tower. W sercu nowoczesnej metropolii Christopher Skaife niczym Hagrid z „Harry’ego Pottera” opiekuje się wyjątkowymi zwierzętami. I zaprasza nas do fascynującego świata ptaków obdarzonych zaskakującą inteligencją i złożonymi osobowościami. Opowiada o karmieniu ich psimi ciasteczkami nasączonymi krwią i o pogoni za krukami-uciekinierami, które należy sprowadzić z powrotem do Tower. Pokazuje, jak bardzo przypominają ludzi, bo potrafią być zarówno okrutne, jak i wspaniałomyślne. Wyjaśnia, czemu odegrały tak ważną rolę w mitach i legendach – od prastarych podań po wspomnianą „Grę o tron”.

Przede wszystkim jednak opisuje niezwykłą przyjaźń, jaką go obdarzyły. W jego książce świat kruków, historia i magia splatają się w opowieść, która zaskakuje i porusza.
Premiera książki 17 kwietnia 2019 roku.

 

 

Kwasniewski_W-co-wierza-Polacy_3Dgrzb (1)

Tomasz Kwaśniewski: „W co wierzą Polacy?”

To niewiarygodne, ale stwierdzone: połowa Polaków systematycznie czyta horoskopy, a trzy miliony korzysta z usług wróżek? Polacy rocznie wydają na usługi ezoteryczne dwa miliardy złotych?
Pomyśleliby Państwo?

W Internecie możemy znaleźć oferty rytuału magicznego, dzięki któremu rzucimy palenie lub sporządzenia magicznego kalendarza, który wskaże nasze „dobre dni”. Możemy też wypędzić złe duchy, wyleczyć bezpłodność, a nawet rzucić na kogoś klątwę.

Tomasz Kwaśniewski sprawdził, jak to możliwe, że w XXI wieku w Polsce ludzie wciąż chodzą do wróżek i jasnowidzów, leczą się u guślarek, znachorów i szeptuch. Dlaczego tak wiele osób korzysta z pomocy egzorcystów?
By zrozumieć krajobraz magiczny w nowoczesnym europejskim kraju, miesiącami podążał śladem osób oferujących tego rodzaju usługi. Pozwolił sobie wróżyć, poddał się oczyszczaniu jajem i rytuałowi rzucania palenia. Uczestniczył w sabacie, namierzał duchy, poszukiwał ponoć ponownie już inkarnowanego ducha Mieszka I, wreszcie rzucił klątwę na profesora Jana Hartmana.

W rezultacie powstała fascynująca, ale też ciepła i miejscami zabawna opowieść o ukrytych (ale prawdziwych) wierzeniach Polaków.

Tomasz Kwaśniewski – reporter „Dużego Formatu”. Laureat nagród: Grand Press, Nagrody im. Barbary Łopieńskiej, Nagrody im. Teresy Torańskiej oraz Amnesty International.