cover 100 1 Zdrowie i uroda

MAŁE STOPY – WIELKA SPRAWA

Stopy dziecka zasługują na szczególną uwagę. Zespół specjalistów z Koszalińskiego Centrum Stopy radzi co robić, kiedy pojawią się problemy.

 

feet-2588730_1920reAgnieszka Ochim, OrthoFoot, fizjoterapia

Tuż po urodzeniu dziecko ma szpotawe (potocznie można określić jako „beczkowate”) ustawienie kończyn dolnych. Jest to najbardziej zauważalna dla rodziców, kiedy dziecko zaczyna nabywać nowe funkcje motoryczne, takie jak wstawanie, kroczenie bokiem przy meblach szpotawe ustawienie kończyn dolnych jest najbardziej zauważalne dla rodziców. Za normę szpotawości kolan uznaje się, kiedy odstęp między kolanami wynosi do 6 cm przy złączonych stopach oraz jest symetryczność ustawienia kończyn dolnych.

Około 2 roku życia ustawienie stóp oraz kolan ulega zmianie. Ustawiają się w pozycji neutralnej, a następnie dążą do koślawości. Szczyt koślawości kolan (ustawienie w literę X) wypada między 3 i 4 rokiem życia. Wtedy wielu rodziców zaniepokojonych stanem zdrowia swojego dziecka szuka porad u lekarzy oraz fizjoterapeutów. Za normy fizjologiczne koślawości kolan uznaje się: odległość między kostkami przyśrodkowymi, przy złączonych kolanach, nie większą niż 8 cm oraz symetryczność ustawienia.

Przyjmuje się, że do około 6, a nawet 8 roku życia koślawe ustawienie kończyn dolnych jest normalnym, prawidłowym etapem rozwoju. W tym wieku powinno być już jednak widoczne dążenie nóg do pozycji neutralnej.
Niepokój rodziców powinna wzbudzić asymetria – kiedy jedna nóżka jest „bardziej krzywa” niż druga, kiedy dziecko uskarża się na ból, kiedy dziecko ma inne towarzyszące zaburzenia nerwowo-mięśniowe, w momencie kiedy nie zmienia się ustawienie kończyn dolnych wraz ze wzrostem dziecka, kiedy dziecko stawia nóżki do środka, bądź chodzi tylko na palcach.

Badanie stóp wraz z oceną funkcjonalną dziecka w gabinecie OrthoFoot jest prowadzone w formie zabawy. Fizjoterapeuta musi zdobyć zaufanie dziecka oraz rodziców. Badanie jest oczywiście bezbolesne.  Rozpoczyna się od oceny wizualnej na podoskopie. Jest to czas dla najmłodszych kiedy można robić śmieszne miny do lustra oraz zobaczyć jak wyglądają stopy od spodu. Późniejsze badanie na plantografie to „robienie pieczątek” własnymi stopami.

Jest to część, która przekona każde dziecko do badania. Późniejsza ocena chodu
oraz testy wydolności mięśniowej są już tylko przyjemnością.  Jeśli podczas badania zostanie zdiagnozowana jakaś wada, rodzic otrzyma instrukcje odnośnie ćwiczeń korekcyjnych oraz stymulacji do autokorekcji. Czasem potrzebne jest także zaopatrzenie ortopedyczne w postaci klinów stymulujących, bądź indywidualnych wkładek ortopedycznych. W gabinecie OrthoFoot wykonywane są one na miejscu, dzięki czemu istnieje możliwość obserwacji ich wpływu na ustawienie kończyn dolnych oraz reszty ciała.Każde dziecko powinno mieć przeprowadzone minimum raz w roku badanie stóp z oceną ustawienia całego ciała. Ma to na celu ocenę prawidłowości procesu autokorekcji u dziecka.

 

Justyna Czaja, Pro-Cosmetica, podolog

Dzieci w gabinecie podologicznym to szczególna grupa klientów. Wymagają one nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i odpowiedniego podejścia. Bardzo często sam fakt wizyty u podologa jest dla dziecka stresujący, dlatego cały plan wizyty skonstruowany jest tak, żeby było to dla malucha jak najbardziej komfortowe i pozytywne doświadczenie. Nasi mali klienci stają się prawdziwymi asystentami podologa! Dostają swoje rękawiczki, maseczki i poznają cały sprzęt używany do zabiegu. Zanim przystąpimy do wykonywania zabiegu nasi specjaliści tłumaczą na poziomie dziecka skąd się wziął problem na ich stopach. Naszym priorytetem jest zdobyć zaufanie i dać dziecku poczucie bezpieczeństwa. Po zbudowaniu pozytywnej relacji dziecko-podolog każda kolejna wizyta jest już tylko przyjemnością.

Najczęstszym problemem spotykanym u dzieci są brodawki wirusowe, popularnie nazywane kurzajkami. Jest to zakażenie wirusowe, którym możemy się zarazić korzystając z miejsc publicznych takich jak basen, hotele czy wspólne maty do ćwiczeń na zajęciach sportowych. Po każdej wizycie w miejsca, gdzie wiele osób chodzi boso, zawsze warto pamiętać o profilaktyce, czyli dezynfekcji stóp.

Początkowo kurzajki przypominają malutkie pęcherzyki lub odciski. Jest to najlepszy moment na zgłoszenie się do podologa. Im wcześniej zostanie postawiona prawidłowa diagnoza i wdrożone odpowiednie działania, tym bardziej skróci to czas terapii oraz zmniejszy ryzyko rozsiania zmian. Jednym z domowych sposobów, z których można skorzystać okłady z soku z łodyg glistnika (jaskółczego ziela) oraz przymoczki z solanki.
Kolejną grupą małych klientów są dzieci borykające się z problem wrastających paznokci. Może on pojawić się już w pierwszych dobach życia! Na wałach paznokciowych pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, ból, czasami wysięk i łuszczenie się skóry. Pomimo dużego zaniepokojenia rodziców okazuje się, że dzięki prostym wskazówkom na temat pielęgnacji domowej udaje się szybko pożegnać z problemem. Zastosowanie odpowiedniego preparatu podologicznego, masaż wałów paznokciowych oraz odpowiednie oklejania palca, pozwala ukoić ból i złagodzić stan zapalny.

Inaczej terapia wrastających paznokci przebiega u starszych dzieci i nastolatków. Tutaj specjalista opracowuje indywidualną terapię dobraną do przyczyny i stanu zaawansowania zmian. Cały proces terapii wrastających paznokci ma za zadanie wyciszyć stan zapalny wałów paznokciowych oraz zastosować odpowiednią profilaktykę. Warto zaznaczyć, że Koszalińskie Centrum Stopy jest jedynym miejscem na Pomorzu Środkowym współpracującym z chirurgiem podologicznym wykonującym zabiegi plastyki wałów paznokciowych. Daje nam to nieograniczone możliwości w skutecznej terapii wrastających paznokci rozwiązując problem ten na zawsze.

Magdalena Pasek, My-Way, refleksolog

Widok stóp małego dziecka jest niezwykle rozczulający i choć stopy dzieci są bardzo delikatne, skrywają w sobie wielką moc. Rodzice, często instynktownie tulą, całują lub masują stopy swoich dzieci. Maluchy również wykazują zainteresowanie stopami, już około 6 miesiąca życia stają się one ich ulubioną zabawką, wkładają je do ust, bawią się paluszkami. Jako refleksolog, często namawiam rodziców, żeby do wieczornych rytuałów dołączyli „masaż” dziecięcych stópek. Należy pamiętać, żeby był wykonywany w spokoju i z miłością. Starsze dzieci, warto przyzwyczajać do chodzenia na boso po wielu płaszczyznach i fakturach, piasku, trawie, kamieniach. W domu, można zachęcać dzieci do rolowania piłeczek sensorycznych. Wszystkie tzw. „zabawy paluszkowe” wykorzystują dobroczynne działanie refleksologii. Popularna zabawa „Tu sroczka ważyła…”, jest w rzeczywistości wyciszeniem splotu słonecznego i pracą na refleksach mózgu.

Jednak kiedy dziecko ma problemy zdrowotne, polecam zabieg u wykwalifikowanego refleksologa. Praca na stopach dziecka, wymaga maksymalnego skupienia, uważności i delikatności, przy jednoczesnym umilaniu maluchowi pobytu w gabinecie. Dlatego zawsze proszę rodziców, żeby zamiast smartfona, zabrali ulubione książeczki dziecka. Czas spędzony z mamą lub tatą, poświęcona uwaga i kojący głos, pozwalają dziecku poczuć się
bezpiecznie i komfortowo.

Dla każdego refleksologa, kontakt ze stopami dziecka, daje nieskończone możliwości na poprawę stanu zdrowia małego klienta. Dzieci, mogą korzystać z zabiegów refleksologii od pierwszych dni życia. Rodzice, zgłaszają się do gabinetu już z kilkutygodniowymi maluszkami, cierpiącymi na kolkę niemowlęcą czy zaparcia. Refleksologia jest niezwykle pomocną metodą, również w okresie bolesnego ząbkowania. Praca na paluszkach dziecka uśmierza ból i pomaga usprawnić proces wyrzynania się pierwszych ząbków.
Dzięki zabiegom możemy wzmocnić odporność organizmu, co jest szczególnie cenne, gdy dziecko rozpoczyna przygodę z przedszkolem i boryka się z problemem nawracających chorób górnych dróg oddechowych, natomiast detoksykacja organizmu, często uwalnia od atopowego zapalenia skóry czy alergii.
Refleksologia, jako holistyczna metoda wspierania funkcjonowania organizmu, sprawia że organizm dziecka wraca do równowagi, zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym. Dzięki temu następuje ogólne wyciszenie, regulacja napięcia mięśniowego, stabilizacja układu nerwowego. Efektem zabiegów jest również regulacja gospodarki hormonalnej, co w okresie dojrzewania jest niebywale istotne dla młodych dziewczynek, borykających się z trądzikiem młodzieńczym czy bolesnymi miesiączkami.
Stopy są kluczem do zdrowia naszych dzieci, warto o tym pamiętać i korzystać z
wachlarza rozwiązań jakie oferuje nam refleksologia.

Untitled-2Koszalińskie Centrum Stopy

Ul. Spółdzielcza 5/1
75-205 Koszalin
Telefon: 500 300 558