IMG 7826 Wydanie specjalne
Fot. Katarzyna Łyczak

STREFA 3L – Więcej niż trening Dla zdrowia i lepszego samopoczucia

Koszaliński klub Strefa 3L, wypełniając treścią swoje credo „Więcej niż trening”, zaprasza od lutego na różnego typu masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne. Poleca również sprawdzony sposób na wzmocnienie mięśni kręgosłupa – trening rodem z arsenału fizjoterapii.

 

W naszym cyklu poświęconym ofercie Strefy 3L tym razem prezentujemy trening EMS (Electrical Muscle Stimulation). Wywodzi się on z fizjoterapii, a polega na elekstrostymulacji mięśni za pomocą impulsów w czasie bardzo prostych ćwiczeń (przysiady, skłony, podnoszenia nóg, rąk itp.).

EMS krok po kroku

Trening odbywa się w osobnym pomieszczeniu (zawsze pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty) i trwa zaledwie 20 minut. Jak się okazuje, to wystarczy, by zmobilizować ciało do intensywnej pracy na długo po sesji. Uwaga: trening EMS można odbywać tylko raz w tygodniu, dopiero z czasem można zwiększyć liczbę sesji do dwóch.

Pierwszy krok to założenie skafandra treningowego. Musi być on dobrze dopasowany, aby elektrody pobudzały mięśnie – aż dziewięć ich partii w jednym momencie.

Następnie trener pokazuje ćwiczącemu kilka prostych ćwiczeń, które pobudzą krążenie i przygotują ciało do dużego wysiłku.

Kolejny etap to dostosowanie treningu do celu, jaki wybrał ćwiczący. Może to być rozbijanie tłuszczu, likwidowanie cellulitu, wzmacnianie mięśni, poprawa ogólnej kondycji i inne.

W trakcie właściwego treningu fizjoterapeuta kieruje działaniami ćwiczącego: pokazuje jak powinny wyglądać poszczególne ruchy, koryguje błędy, objaśnia, jakie skutki wywołuje napinanie kolejnych partii mięśniowych. – Ćwiczenia poszerzają na przykład zakres ruchowy człowieka – mówi Aleksy Kobiałka, trener EMS. – Kiedy spędzamy życie siedząc: w pracy, w samochodzie, przed telewizorem, z czasem „zastygamy”, nasz zakres ruchowy mocno się ogranicza. Bez regularnego i świadomego wysiłku fizycznego kłopotem staje się na przykład sięgnięcie po pas bezpieczeństwa w samochodzie. Zakres ruchowy można poprawić zwykłym treningiem, ale EMS daje tutaj dużo szybsze i spektakularne efekty. Elektrostymulacja polegająca na pobudzaniu mięśni szkieletowych impulsami prądu stałego i zmiennego o odpowiedniej częstotliwości, przyspiesza pozytywne zmiany. Już po paru takich treningach okazuje się, zapięcie pasów w aucie to już nie kłopot. Oczywiście dobrze jest, jeśli oprócz EMS praktykujemy w tygodniu inną aktywność, czyli na przykład trening obwodowy, który u nas odbywa się pod nazwą Milon. Ćwiczy się za pomocą urządzeń ustawionych w krąg. Wykonanie dwóch obwodów ćwiczeń zajmuje tylko 35 minut, więc znów mamy do czynienia z oszczędnością czasu. Taki trening zalecany jest z częstotliwością 2-3 w tygodniu.

Trening EMS jest szczególnie polecany osobom z rozmaitymi problemami zdrowotnymi – od związanych z utratą sprawności po wypadkach po wynikające z chorób cywilizacyjnych. Lista zalet treningu EMS jest bardzo długa: poprawia bilans spalania kalorii, wysmukla i uelastycznia ciało, likwiduje cellulit; nie obciąża stawów, jest odpowiedni dla osób z przeciążeniami bólowymi np. pleców, po kontuzjach, urazach, z nadwagą, zanikiem mięśni, ograniczeniami ruchowymi i kobiet po ciąży (wzmacnia mięśnie dna miednicy i mięśnie brzucha); stymuluje mięśnie głębokie, co trudno osiągnąć przy tradycyjnym fitnessie, a ma ogromne znaczenie dla stabilizowania sylwetki i kręgosłupa; poprawia sprawność, wytrzymałość, wydolność, koordynację, siłę mięśniową, krążenie krwi.

 

Sposób na ból pleców

Kręgosłup człowieka to konstrukcja, na której opiera się cały organizm, dlatego powinniśmy o niego szczególnie dbać. Codziennie jest narażony na przeciążenia, wynikające z siedzącego trybu życia oraz powtarzających się nieprawidłowych nawyków. Lekarze szacują, że aż w 97 procentach przypadków bóle kręgosłupa mają podłoże mechaniczne.

Skutecznym sposobem na pozbycie się i zapobieganie nawrotom bólowym jest regularna aktywność fizyczna oraz świadomość własnego ciała. Ale jeśli już mamy problemy z kręgosłupem, pomocny okazuje się jest trening metodą EMS, czyli elektrostymulacja mięśni z ćwiczeniami na ból pleców. Technologia EMS pozwala w bezpieczny sposób wymodelować kształt ciała oraz wzmocnić mięśnie.

W czasie ćwiczeń na ból pleców nie trzeba wykorzystywać dodatkowego obciążenia, więc stawy nie są narażone na przeciążenie. Dopasowane przez trenera personalnego EMS indywidualnie ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie i zabezpieczają przed nawrotem kontuzji. Metoda ta jest wręcz zalecana przez lekarzy i rehabilitantów. Szczególnie w przypadku, gdy schorzenia wykluczają ćwiczenia klasycznymi sposobami, czyli na przykład na siłowni. Osoby skarżące się na ból pleców spowodowany siedzącym trybem życia lub ich przeciążeniem odczuwają znaczącą poprawę lub całkowite ustąpienie bolesności już nawet po jednym treningu.

Jak w praktyce działa EMS na ból kręgosłupa? Elektrostymulacja mięśni odciąża kręgosłup, aktywuje mięśnie grzbietu, a także zwiększa stabilizację mięśni. Warto wypróbować metodę zarówno w walce z chorobą, jak i zapobiegawczo, aby przeciwdziałać jej występowaniu w przyszłości.

Aleksy Kobiałka, trener EMS z koszalińskiej Strefy 3L, podsumowuje: – Elektrostymulacja mięśniowa w skuteczny sposób wzmacnia rzadko ćwiczone mięśnie głębokie, które są odpowiedzialne za silne i zdrowe plecy. W tym treningu nie ma obciążenia mechanicznego działającego na stawy. Elektrostymulacja mięśniowa od dawna jest wykorzystywana w fizjoterapii, natomiast po raz pierwszy w Koszalinie można to robić w formie ćwiczeń na nowoczesnym sprzęcie. Warto spróbować i przekonać się, że to naprawdę pomaga.

 

Strefa SPA w Strefie 3L

Aleksandra Zwolak, menedżer Strefy 3L, wyjaśnia: – Nasz klub to miejsce, które służy relaksowi oraz odnowie fizycznej i psychicznej. Wpisujemy się w coraz popularniejsze podejście do dbałości o ciało nie dla samych efektów wizualnych, ale przede wszystkim dla zdrowia i sprawności. Istota oferty klubu polega na maksymalnym zindywidualizowaniu i skróceniu procesu treningowego oraz sprzęgnięciu go z nowoczesną technologią, a co za tym idzie umożliwieniu efektywnego ćwiczenia zarówno osobom wysportowanym, jak i nieprzepadającym za ruchem, klientom z problemami zdrowotnymi, nadwagą czy chcącym po prostu poprawić kondycję. Chcemy zarazić ich stylem życia, którego celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia poprzez harmonię ciała i umysłu.

Stąd w ofercie Strefy 3L znalazły się również masaże: klasyczny, leczniczy tkanek głębokich, relaksacyjny, aromaterapeutyczny, sportowy, tajski stóp, refleksologia stóp.

– Zdrowy i aktywny styl życia jest jednym z elementów składowych życia w równowadze, dlatego chcemy w jednym miejscu zapewnić klientom również to, co poza czystą aktywnością fizyczną wpływa na dobre samopoczucie, stąd masaże i fizjoterapia – objaśnia Aleksandra Zwolak.

 

Zdrowo jeść

Istotnym warunkiem zdrowia jest właściwe odżywianie. I na tym polu Strefa 3L stara się wspierać klubowiczów. Dlatego nawiązała współpracę z doświadczonym dietetykiem – Aldoną Lewita-Paszko, która prowadzi gabinet ,,Dietetyczne niebo’’ przy ulicy Wojska Polskiego.

Wizyta w nim rozpoczyna się od dokładnego wywiadu zdrowotnego oraz na temat prowadzonego przez daną osobę stylu życia i jej żywieniowych preferencji. Wszystko to wsparte jest wcześniejszymi analizami medycznymi – takimi, jakie każdy z nas powinien profilaktycznie wykonywać co najmniej raz w roku (morfologia krwi, poziom cukru na czczo, poziom cholesterolu itd.).

Aldona Lewita-Paszko mówi: – Dieta kojarzy się zazwyczaj z drakońskimi wyrzeczeniami, a tak być nie musi. Zresztą każdy z nas tak naprawdę praktykuje jaką dietę. Jest tylko kwestia, czy jest ona odpowiednia dla danej osoby, czy nie. Wielu trudno uwierzyć w to, że poprzez zmianę sposobu odżywiania mogą nie tylko poprawić samopoczucie, ale również zdrowie w pełnym znaczeniu.

Wykorzystaliśmy informacje ze strony: www.fitxpress.pl

Strefa 3L

Koszalin, ul. Jana Matejki 1 (pierwsze piętro)
+48 502 469 257, www.strefa3l.pl
Czynne: 08:00-22:00 pn.-pt.; 09:00-14:00 sb.