NowaPracownia 2 Design
Fot. Nowa Pracownia

Przestrzeń i prostota

W naszym cyklu prezentacji domów i mieszkań przedstawiamy dom jednorodzinny w Koszalinie zaprojektowany przez Bartosza Krawca ze szczecińskiej pracowni architektonicznej Archibaltic dla państwa Renaty i Mariusza Tomiaków. Budynek jest dwukondygnacyjny, z jedną kondygnacją podziemną, o łącznej powierzchni ponad 450 mkw.

Ze względu na znaczną odległość dzielącą architekta od budowy o pomoc w realizacji budynku poproszono koszalińskie biuro projektowe Nowa Pracownia, zlecając równocześnie opracowanie elewacji, otoczenia i architektury wnętrz.

W parterze znajduje się obszerna otwarta przestrzeń dzienna zawierająca salon, jadalnię, kuchnię ze spiżarnią i komunikację . Z przedsionka jest wejście do garażu przez wielofunkcyjne pomieszczenie gospodarcze.
Strefę trzech sypialni oddziela od części dziennej szklana ściana z grafiką zaprojektowaną przez architekta Waldemara Waszkiewicza z Nowej Pracowni. Grafika w formie wielkoformatowych fotografii pejzażowych znajduje się w różnych wnętrzach domu. Założono jej okresową wymianę jako prosty sposób zmiany plastyki przestrzeni.

W części podziemnej domu znajduje się gabinet gospodarza, strefa SPA i fitness oraz pomieszczenia gospodarcze. Tutaj Nowa Pracownia najmocniej zaingerowała w konstrukcję budynku, projektując dachowe naświetle schodów, wielkopowierzchniową witrynę gabinetu z przylegającym do niego tarasem i kaskadową ścianą zieleni.
Inwestor, a zarazem współtwórca projektu, kładł nacisk na prostotę rozwiązań plastycznych i jakość zastosowanych materiałów. Na jakość projektu wpłynęli również Zbigniew Cygler z firmy Cygler Styl i Mariusz Rygliszyn z firmy Chwostek.

 

Fotografie: Alla Boroń, Studio Prototypownia