izabela rogowska 128 Kronika

Koszalińskie Orły – gala nagród prezydenta Koszalina w cieniu tragedii

Noworoczne Spotkanie Prezydenta Koszalina zawsze dotychczas było wydarzeniem radosnym. Tym razem odbyło się ono w czasie żałoby po tragicznie zmarłych trzy dni wcześniej pięciu koszalińskich gimnazjalistkach. Stąd szczególny, mało radosny klimat i zmieniony w stosunku do pierwotnego planu przebieg uroczystości w sali Filharmonii Koszalińskiej.

 Spotkanie rozpoczęło przejmujące wykonanie „Adagio for Strings” Samuela Barbera i słowa prezydenta Piotra Jedlińskiego: – Musimy być mocni, musimy być razem, by ci, których dotknęła tragedia, mogli spokojnie przeżyć żałobę. Głos zabrał również ksiądz biskup Edward Dajczak, ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej: –  Stoję dotknięty tym wszystkim, co się stało. Nie opuszczają mnie słowa księdza Jana Twardowskiego: ciągle kochamy za mało, ciągle się spóźniamy… Człowiek, który przyjechał z zewnątrz i mnie odwiedził, powiedział mi tak: dawno nie widziałem takiego Koszalina, tak zjednoczonego. Żal, że jest to zjednoczenie w bólu.”

W dziedzinie „Gospodarka” nagrodę za 2018 rok otrzymała firma GlobalLogic Poland – za nowatorskie rozwiązania, dynamiczny rozwój oraz zaangażowanie w promowanie branży IT na lokalnym rynku. GlobalLogic Polska ma pięć oddziałów – we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Zielonej Górze i Koszalinie, w których łącznie zatrudnia ponad 700 inżynierów oraz menedżerów. Firma specjalizuje się w oprogramowaniu systemów wbudowanych oraz cyfrowej transformacji przemysłu.

 

W dziedzinie „Kultura” nagrodzony został prof. Bogdan Narloch, który jest nauczycielem w Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi również klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie.

 

W kategorii „Edukacja”  Koszaliński Orzeł 2018 przypadł Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Jest to jedna z największych szkół artystycznych w Polsce. Rozwija nie tylko muzycznie, ale również kształci swoich uczniów na wysokim poziomie wiedzy ogólnej. Może pochwalić się liczną grupą stypendystów m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów i innych. Jej absolwenci studiują na kierunkach artystycznych, grają w orkiestrach oraz teatrach muzycznych, odnoszą sukcesy w kraju i za granicą.

 

W dziedzinie „Odpowiedzialność społeczna” nagrodę przyznano Pracowni Pozarządowej – za innowacyjność, entuzjazm oraz skuteczność w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Pracownia Pozarządowa od 18 lat jest wsparciem dla koszalińskich organizacji pozarządowych.

 

W dziedzinie „Sport” nagrodę zdobył Klub Piłki Ręcznej Gwardia Koszalin – za awans do I Ligi Piłki Ręcznej oraz skuteczność w rozbudzaniu ducha rywalizacji i sportowych ambicji wśród dzieci i młodzieży. Klub założony został w 1966 roku. Przez ponad 50 lat działalności wychował wiele pokoleń zawodników, w tym reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. W 2017 roku, po 12 latach, Gwardia Koszalin awansowała do centralnych rozgrywek I ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn.

 

Fotografie: Izabela Rogowska