laureaci Ludzie
Fot. Tomasz Keler

Darłowo nagradza nieprzeciętnych

Już po raz trzynasty odbyło się Samorządowe Spotkanie Noworoczne Burmistrza Darłowa. Podczas uroczystości (10 stycznia br., Centrum Konferencyjne Jan w Darłówku) burmistrz Arkadiusz Klimowicz nagrodził tych, którzy wyróżnili się w pracy dla miasta w roku 2018.

Wśród nagrodzonych znalazł się Marian Laskowski, którego pomysł – zrealizowany po raz pierwszy w 1999 roku – rozsławia Darłowo w kraju i w Europie. Pan Marian organizuje w Darłówku każdego lata jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce imprez plenerowych, na którą rokrocznie zjeżdżają tłumy turystów. Chodzi o Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych.

Marek Wysocki, wokalista i muzyk z Darłowa, odebrał nagrodę „z okazji 40-lecia pracy scenicznej i za ubogacenie miejskich wydarzeń, a także popularyzację muzyki wśród dzieci i młodzieży”.

Patrycja Kaffke (nauczycielka w Zespole Szkół im. Stefana Żeromskiego) została wyróżniona za inicjatywę organizacji w Darłowie przedsięwzięcia pod nazwą „Sto par na STULECIE, czyli polonez dla Niepodległej”. Wydarzenie to nie tylko spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta, ale także miało duży wydźwięk w ogólnopolskich mediach.

Joanna Lebiecka (nauczycielka w Miejskim Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza oraz w Szkole Podstawowej nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego) została doceniona za wszechstronną aktywność. Po pierwsze – za pełne niekonwencjonalnych pomysłów zajęcia z fizyki, które w uczniach budzą zainteresowanie nauką. Po drugie – za działalność wykraczającą poza ramy obowiązków służbowych – w tym między innymi za zaangażowanie muzyczne w zespole „Trzynastka i Przyjaciele”, a także za liczne projekty fotograficzne.

Nauczyciele Edyta i Janusz Resilowie (nauczyciele i wychowawcy w Zespole Szkół im. Stefana Żeromskiego) odebrali gratulacje za wieloletnie poświęcenie się Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, za 17 lat darłowskich zbiórek i wielokrotne kierowanie jednym z miejskich sztabów Orkiestry.

Z kolei nagroda dla Eweliny Nidzgorskiej, właścicielki Szkoły Tańca S-TEN , jest efektem jej zaangażowania w krzewienie kultury tanecznej wśród dzieci i młodzieży a także szereg spektakularnych sukcesów na krajowych i międzynarodowych scenach tanecznych, gdzie dzieci z Darłowa wielokrotnie zdobywały miejsca na podium.

Zbiorowym laureatem nagrody burmistrza jest Fundacja Charytatywna Morze Miłości. Podczas uroczystości była ona reprezentowana przez członków swojego zarządu i rady, a byli to Joanna Klimowicz, Danuta Woźniak, ks. Krzysztof Sendecki, Czesław Woźniak, o. Damian Basarab, Dorota Ratkowska i Danuta Puczyńska. Był to wyraz uznania za ogromny trud i włożony w powstanie w Darłowie Domu Hospicyjno-Opiekuńczego CARITAS im. Biskupa Czesława Domina w Darłowie, jego rozwój i bieżące funkcjonowanie.

Fundacja kierowana przez Joannę Klimowicz animuje w mieście wiele cyklicznych wydarzeń charytatywnych – m.in. letni festyn Morze Miłości oraz doroczny karnawałowy bal, który przynosi za każdym razem kilkudziesięciotysięczne kwoty zasilające konto hospicjum. Podczas wszystkich edycji balu zebrano już ponad 680 tys. zł. Hospicjum kierowane przez księdza Krzysztofa Sendeckiego funkcjonuje i przyjmuje chorych od listopada 2011 roku.

Zbliża się tegoroczna edycja imprezy. Odbędzie się ona 16 lutego (szczegóły można znaleźć na fejsbukowej stronie Fundacji). Gwiazdą wieczoru będzie tym razem Maciej Miecznikowski.

I wreszcie ostatni laureat, również zbiorowy: Biuro Promocji Miasta i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Darłowie w składzie: Magda Burduk, Artur Wejnerowski, Daniel Frącz. Tworzą we trójkę zgrany zespół. Każde ma również szczególne osiągnięcia indywidualne. Daniel Frącz – szereg inicjatyw muzycznych angażujących młode pokolenie mieszkańców Darłowa. Zasługą Artura Wejnerowskiego jest projekt Darłowo LIVE, czyli monitoring online plaży wschodniej i zachodniej Darłówka, Rynku Miejskiego oraz za reaktywacja Galerii Morskiej w ramach Budżetu Obywatelskiego. Z kolei Magdalena Burduk, szefowa zespołu, ceniona jest za stworzenie w 2001 roku pierwszej oficjalnej informacji turystycznej w mieście, za wypromowanie hasła „lubiędarłowo”, za pierwszy darłowski teledysk, za wymyślenie i wdrożenie w życie wielu ciekawych pomysłów takich jak m.in. Darłowska Laponia Świętego Mikołaja czy koncertu na 4 Strony Świata.