60 lecie 77 Wydarzenia

Wielki jubileusz koszalińskiego „muzyka”

Finałem rozłożonych na cały rok obchodów jubileuszu 60-lecia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych był koncert galowy, który dała Orkiestra Jubileuszowa i wybitni absolwenci szkoły.

Orkiestra składała się w większości z obecnych uczniów „muzyka” wspartych przez pedagogów. Gwiazdami wieczoru byli ci, którzy w szkole zdobywali podstawy muzycznego wykształcenia, by później podjąć studia na prestiżowych uczelniach artystycznych i podbijać największe estrady w Polsce i na świecie.
Koncert otworzył piękny „Polonez 1918” skomponowany przez Adama Sztabę z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Adam Sztaba sam dyrygował wykonaniem.

Później wystąpili kolejni wybitni muzycy z koszalińskimi korzeniami, w tym Tomasz Goliński – mistrz marimby, który wykonał własny utwór zatytułowany „Luminosity”. Klarnecista Andrzej Wojciechowski zagrał wspólnie z Big–Bandem szkoły pod dyrekcją Pauliny Skoczyk. Zagrały również dwa duety: Bartosz Kołaczkowski i Wojciech Szymczewski (duet fortepianowy) oraz Mateusz Kowalski i Adam Woch (duet gitarowy).

Kwintet smyczkowy i cała orkiestra dały popis pod kierunkiem Marzeny Diakun, światowej sławy dyrygentki, która w czasie koncertu postawiła na trudne kompozycje Grażyny Bacewicz, patronki ZPSM w Koszalinie. Wraz z orkiestrą jubileuszową prowadzoną przez Marzenę Diakun popis wokalny dał bas Łukasz Jakóbczyk. Na finał goście gali mogli posłuchać fenomenalnej gry Agaty Szymczewskiej, m.in. laureatki Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Koncert poprowadzili: Anna Załucka (od niedawna dyrektor szkoły) i Wojciech Bałdys (wieloletni nauczyciel gry na instrumentach perkusyjnych).

Nieoficjalna część święta (bal na 300 osób) odbyła się w Hotelu VERDE.