123 0017 Zdrowie i uroda

Strefa treningu zdrowotnego

Strefa 3L to miejsce idealnie wpisujące się w coraz bardziej popularne podejście do dbania o ciało – nie dla samych efektów wizualnych, ale przede wszystkim zdrowia i sprawności. Istota oferty klubu polega na maksymalnym zindywidualizowaniu i skróceniu procesu treningowego oraz sprzęgnięciu go z nowoczesną technologią, a co za tym idzie umożliwieniu efektywnego ćwiczenia zarówno osobom wysportowanym, jak i nieprzepadającym za ruchem, klientom z problemami zdrowotnymi, nadwagą czy chcącym po prostu poprawić kondycję. Szkoda nie spróbować, tym bardziej że efekty zaskoczą największych sceptyków.

Strefa 3L w niczym nie przypomina tradycyjnej siłowni czy sali fitness, bo same założenia klubu odbiegają od tradycyjnych wyobrażeń na temat treningu siłowego. Wysiłek fizyczny ma przede wszystkim służyć tu wzmacnianiu sprawności ruchowej i wydolności organizmu, a niejako przy okazji poprawie wyglądu ciała i sylwetki. Co najważniejsze, każdy trenuje tu we własnym tempie, bez presji i na miarę swoich możliwości. Nic dziwnego zatem, że wśród klientów są osoby w zaawansowanym wieku, niewysportowane, wymagające rehabilitacji, a także zmagające się z chronicznym brakiem czasu. Wśród mnóstwa zalet treningu w Strefie 3L jest i ta, że jest on jednocześnie spektakularnie skuteczny i krótki.

Klub mieści się w centrum miasta, w wygodnej, nowoczesnej i kameralnej sali. Nie atakuje nas tu od progu głośna muzyka ani tłum walczący o miejsca na kolejnych urządzeniach, ale wita trener, który opiekuje się nami od pierwszej, poprzez kolejne wizyty. Na pierwszą trzeba zarezerwować minimum półtorej godziny. Na podstawie wywiadu obejmującego m.in. szczegółową analizę składu ciała, zakresu ruchomości w stawach, stanu siły mięśni, ocenę kondycji i poziomu sprawności powstaje profil treningowy użytkownika pozwalający wybrać rodzaj treningu i dobrać ćwiczenia adekwatne do jego stanu zdrowia, możliwości, wydolności i oczywiście założonego celu. Dane są przechowywane w systemie komputerowym, za każdym razem omawiane podczas regularnych konsultacji, aktualizowane i odpowiednio do postępów modyfikowane.

Do wyboru są dwie ścieżki treningowe. Pierwsza to Milon. W największym skrócie – system maszyn do treningu obwodowego, a więc angażującego podczas jednej sesji wszystkie partie mięśni. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, na każdym wskazanym urządzeniu spędzamy minutę, do tego po 4 minuty na urządzeniach cardio. Obwód powtarzamy dwa razy. Całość zajmuje 35 minut. Niewiele, a jednak dla ciała to bardzo dużo, bo Milon pozwala na zwiększenie efektywności ćwiczeń aż o 30 procent. Każdy ćwiczący wyposażony jest w specjalną opaskę z danymi systemowymi, pozwalającą na skalibrowanie parametrów maszyn treningowych. Mówiąc prościej: odczytując dane z opaski, urządzenia automatycznie dostosowują się do wymiarów i ciężaru ćwiczącego, wymuszając konkretny, precyzyjnie dopasowany do niego ruch. Dzięki temu ćwiczenia wykonywane są poprawnie, z właściwym obciążeniem i w optymalnej ilości powtórzeń. Nie trzeba tu ani doświadczenia, ani wiedzy, ani myślenia. Na koniec sesji – kilka ćwiczeń na specjalnych urządzeniach rozciągających (Flow), zbawiennych dla naszych zmęczonych lędźwi, spiętych barków, zastałych mięśni. – Pożądana ilość sesji to 2-3 w tygodniu – mówi Aleksandra Zwolak, menadżerka i trenerka personalna Strefy 3L. – Już ta ilość zapewni ciału komfort, choć można z systemu korzystać częściej.

Milon jest systemem o wszechstronnym zastosowaniu, również w tzw. medical fitnessie, a więc propozycją dla osób wymagających rehabilitacji, po urazach, w starszym wieku. Ćwiczenia są proste, wygodne, a proces tak skonstruowany, że przy minimalnym wysiłku gwarantuje doskonałe efekty, niezależnie czy ma być to odchudzanie, rzeźbienie mięśni, usprawnienie ciała czy pozbycie się uciążliwego bólu kręgosłupa.

Podobnie działa trening EMS, choć ma on zdecydowanie więcej wspólnego z rehabilitacją. Wywodzi się z fizjoterapii, polega na elekstrostymulacji mięśni za pomocą impulsów w czasie bardzo prostych ćwiczeń (przysiady, skłony, podnoszenia nóg, rąk itp.). EMS odbywa się w osobnym pomieszczeniu, w specjalnym, oplecionym elektrodami, stroju. Wygląda jednocześnie kosmicznie i niewinnie, ale to prawdziwa treningowa petarda. Sesje mają miejsce raz w tygodniu, pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty i trwają zaledwie 20 minut. Wystarczy, by zmobilizować ciało do intensywnej pracy na długo po sesji.
EMS jest szczególnie zalecany osobom z rozmaitymi problemami zdrowotnymi – od związanych z utratą sprawności po wypadkach po wynikające z chorób cywilizacyjnych. Lista zalet treningu EMS jest bardzo długa: poprawia bilans spalania kalorii, wysmukla i uelastycznia ciało, likwiduje cellulit; nie obciąża stawów, jest odpowiedni dla osób z przeciążeniami bólowymi np. pleców, po kontuzjach, urazach, z nadwagą, zanikiem mięśni, ograniczeniami ruchowymi i kobiet po ciąży (wzmacnia mięśnie dna miednicy i mięśnie brzucha); stymuluje mięśnie głębokie, co trudno osiągnąć przy tradycyjnym fitnessie, a ma ogromne znaczenie dla stabilizowania sylwetki i kręgosłupa; poprawia sprawność, wytrzymałość, wydolność, koordynację, siłę mięśniową, krążenie krwi.

Najczęstszymi obiekcjami w przypadku tradycyjnych siłowni są: brak czasu na regularne wizyty, brak widocznych efektów w szybkim czasie i konieczność intensywnego ćwiczenia, co dla osób nielubiących czy nieprzyzwyczajonych do ruchu bywa zniechęcające. Podobnie, jak brak kontroli i opieki. – Ludzie na siłowni czują się zagubieni, trochę jak w podróży bez gps-a – mówi Aleksandra Zwolak. – Nie wiedzą, z czego i jak korzystać, uwaga trenera bywa umowna, bo nie jest on w stanie zająć się naraz kilkudziesięcioma osobami, więc ogranicza do zdawkowych wskazań. U nas jest odwrotnie – nie trzeba wylewać z siebie siódmych potów, sesje są zawsze krótkie i wydajne i pod opieką trenera. Szczególnie zachęcamy do przyjścia do klubu osoby, którym z różnych powodów wydaje się, że ruch nie jest dla nich, nie mają doświadczenia w sporcie, są w słabej lub żadnej kondycji albo zaawansowanym wieku, a także wymagające rehabilitacji czy fizjoterapii. Niebawem z myślą o nich otworzymy dodatkowy gabinet fizjoterapii i masażu.

 

Jeżeli będziesz chciał zrealizować swoje cele ze Strefą 3L, do 15 stycznia będziesz mógł skorzystać z oferty promocyjnej.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.strefa3l.pl oraz na facebookowej stronie klubu.