PP XIIz 0799 zr Wydarzenia
Fot. Agnieszka Orsa

Akademia Pierwszej Pomocy 2018/2019

Warsztatami w Szkole Podstawowej nr 3 w Koszalinie rozpoczęła się kolejna, trzecia i największa z dotychczasowych, edycja Akademii Pierwszej Pomocy – programu edukacyjnego skierowanego do dzieci i młodzieży, dzięki któremu uczniowie poznają i ćwiczą w praktyce zasady udzielania pierwszej pomocy.
W założeniu podczas 40 warsztatów obecnej edycji przeszkolonych ma zostać 1200 młodych osób. Patronat honorowy nad cyklem jesienno-zimowych zajęć organizowanych przez firmę deweloperską Firmus Group objął Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. Partnerami tegorocznej akcji są Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A. oraz firma Dajar. Medialnie patronują jej miesięcznik „Prestiż Magazyn Koszaliński” oraz „TV MAX” – Telewizja Kablowa Koszalin.

Zajęcia – tak jak poprzednio – prowadzą ratownicy z firmy MiMed – Usługi Ratownictwa Medycznego. Uczą oni dzieci m. in. tego, jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej, jak uciskać klatkę piersiową dla podtrzymania krążenia krwi, jak opatrywać rany oraz szeregu innych umiejętności przydatnych w dramatycznych okolicznościach. Co równie ważne, podczas szkoleń dzieci dowiadują się, jak zadbać o własne bezpieczeństwo w trakcie udzielania pomocy osobie poszkodowanej.

Zakres zajęć oraz ich forma dostosowane są do wieku uczestników. Jak relacjonują obserwatorzy wcześniejszych zajęć, starsi uczniowie podchodzą do tematu bardzo rzeczowo, zdając sobie sprawę z tego, jak ważna jest ta wiedza. Tutaj ratownik kładzie duży nacisk na poprawność wykonywania poszczególnych czynności. Podejście do młodszych kursantów musi być nieco inne – dla wychowanków przedszkoli często jest to pierwsze spotkanie z pierwszą pomocą. Zajęcia muszą być prowadzone przede wszystkim w formie zabawy, aby nie zniechęcić dzieci do tego niełatwego tematu.

Tak jak poprzednio wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymają mini pakiety pierwszej pomocy w tym brelok zawierający jednorazową maseczkę używaną przy resuscytacji z parą jednorazowych rękawiczek oraz zawieszkę odblaskową. – Brelok to naturalne uzupełnienie szkolenia – wyjaśnia Magdalena Piskorska z Firmus Group, bezpośrednia organizatorka szkoleń. – W sytuacji gdy trzeba będzie udzielić komuś pomocy, rękawiczki i maseczka są pod ręką. Gwarantują bezpieczeństwo samego ratującego, chroniąc go na przykład przed kontaktem z krwią poszkodowanego. Szkołom przekażemy zaś apteczki z opatrunkami.
W propagowaniu idei Akademii Pierwszej Pomocy pomagają jej ambasadorzy. Roli tej podjęli się pani Małgorzata Kaweńska-Ślęzak i pan Damian Zydel.

Pan Damian podczas inauguracyjnych zajęć obecnej edycji w SP 3 wziął aktywny udział w pokazach technik ratowniczych.