IMG 2025 Design
Fot. Agnieszka Orsa

Osiedle Rubinowe: detale wieńczą dzieło

Inwestycja firmy Dom Deweloper przy ulicy Rubinowej w Koszalinie finiszuje – lada dzień można się spodziewać pozwolenia na jej użytkowanie. Kiedy pisaliśmy o niej w kwietniu, była w stanie surowym zamkniętym. Obecnie jest już ukończona, z szeregiem szczegółów, którym warto się przyjrzeć, bo ilustrują one podejście dewelopera do kwestii szeroko rozumianej jakości w budownictwie.

W przypadku Osiedla Rubinowego kluczowy jest fakt, że budowa zakończyła się w zapowiadanym terminie, którym od początku był koniec września br. Maciej Ilecki, prezes zarządu Dom Deweloper, kwituje: – Nie mogło być inaczej, bo klienci zaufali nam i związali z tym terminem swoje osobiste plany. Niektórzy sprzedali albo sprzedają dotychczasowe mieszkania, inni są już umówieni z glazurnikami, a inni właśnie ich poszukują na ten termin. Nie mogliśmy ich zawieść. Tym bardziej, że od wielu tygodni 100 procent lokali ma swoich nowych właścicieli.

 

dom-2706maleDom Deweloper jest młodą firmą, działającą na koszalińskim rynku mieszkaniowym od trzech lat. Mimo krótkiego stażu ma już na koncie trzy udane realizacje: 4 mieszkania w 2 domach przy ulicy Dzierżęcińskiej, 28 mieszkań w 14 domach na Osiedlu Unii Europejskiej i właśnie oddawane do użytku Osiedle Rubinowe z 18 lokalami. Firma prowadzi obecnie jedną dużą budowę, inną rozpoczyna, a plany jeszcze innej ma na ukończeniu.
Generalnie proponuje coś, co Maciej Ilecki, nazywa „przewróconym blokiem”, czyli mieszkania w szeregowych domach jednorodzinnych: – Oferujemy je w cenie dużego mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, dając jednocześnie komfort życia w domku, czyli większą prywatność, ciszę, zieleń w otoczeniu.

Osób marzących o własnym domu jest mnóstwo. Dla większości barierą jest cena. Maciej Ilecki mówi: – Spróbowaliśmy wyobrazić sobie życie potencjalnego klienta należącego do tej grupy. Obmyśliliśmy rozwiązanie, które precyzyjnie dało się przenieść wprost na konkretne projekty segmentów w zabudowie szeregowej. Wielu architektów mówiło nam, że pomysł jest nie do zrealizowania, a my kolejnymi inwestycjami udowodniliśmy realność naszej wizji.

Osiedle Rubinowe doskonale ilustruje, na czym ta wizja polega. Otóż w każdym segmencie „szeregowca” („przewróconego bloku”, żeby odwołać się do słów pana Macieja) są dwa mieszkania. To na parterze ma 46 m kw. powierzchni i podzielone jest na 3 pokoje (największy z aneksem kuchennym). Nabywcy otrzymują do dyspozycji taras z ogródkiem i 2 miejsca postojowe (po 2 miejsca przypisane są zresztą do każdego lokalu). Mieszkanie na piętrze, posiadające odrębne wejście, to 56 m kw. powierzchni i również 3 pokoje, duży balkon i 25 m kw. poddasza. Jeśli ktoś zdecyduje się poddasze zagospodarować, uzyskuje około 81 m kw. powierzchni mieszkalnej. W przyszłości, za zgodą wspólnoty mieszkaniowej, możliwe będzie montowanie okien dachowych doświetlających górne pomieszczenie.

Maciej Ilecki podkreśla: – Osiedle Rubinowe pozwoliło nam przetestować kilka rozwiązań, które będziemy przenosić na nasze kolejne przedsięwzięcia. Chodzi o zarówno o bardzo funkcjonalne rozplanowanie powierzchni, jak i estetykę oraz jakość wykonania.

Komuś wjeżdżającemu na ulicę Rubinową w oczy rzucają się od razu świetlne elementy identyfikujące osiedle, wykonane z porządnego pleksiglasu. Podświetlane są również wszystkie numery lokali. Deweloper przyłożył dużą wagę do oświetlenia na zewnątrz budynków.

 

 

Oryginalne, niesztampowe są główne lampy oświetleniowe: – Polska produkcja, ale wysoka półka – objaśnia prezes Ilecki. – Zastosowaliśmy ledowe źródła światła, co obniży koszty eksploatacyjne. Warto podkreślić, że wszystkie elementy oświetlenia zewnętrznego są już ukończone, nigdzie nie pozostawiliśmy wystających kabli do uzupełnienia w późniejszym czasie przez lokatorów. Gwarantuje to lepszy efekt wizualny, bo wszystkie domy oświetlone są tak samo, ale znaczenie ma również aspekt praktyczny: od razu jest jednorodny styl, porządek, a to wpływa na odczucia ludzi.
Tak samo ujednolicone wykończenie balkonów matowymi przegrodami szklanymi wyeliminuje niebezpieczeństwo sytuacji, że każdy będzie po swojemu osłaniał balkon. W budynkach wielorodzinnych czasami dochodzi do kłopotliwej, nadmiernej różnorodności materiałów i kolorów, co psuje wrażenie całości.
Warto dodać, że balustrady balkonowe wykonane zostały ze stali nierdzewnej. Pojawienie się barier sprawiło, że dopiero teraz widać w pełni, jak duże są balkony.

Również przegrody oddzielające poszczególne ogródki na parterze wykorzystują stal ocynkowaną, a dodatkowo elementy drewniane. Gwarantują one zachowanie poczucia prywatności. – Nieważne, jak duży jest własny kawałek trawnika, każdy chce mieć odczucie, że jest on naprawdę własny. Udało się nam osiągnąć efekt wyraźnego oddzielenia prostymi środkami – podkreśla Maciej Ilecki.

Tak jak planowano od początku, całość osiedla jest ogrodzona. Z jednej strony wpływa to na estetykę ale również na komfort i bezpieczeństwo. Na wjeździe na teren osiedla zamontowana została brama z pełną automatyką, a każdy z właścicieli lokalu dysponuje pilotem sterującym.

– Rozliczenie kosztów eksploatacji oświetlenia, drogi i bramy wjazdowej stanie się wydatkiem wspólnoty mieszkaniowej – informuje Maciej Ilecki. – Będą to niewielkie kwoty i właściwie jedyne, jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomością. Odpada tutaj na przykład sprzątanie i ogrzewanie klatek schodowych, bo przecież każdy ma własne wejście, o które zadba.

Wszystkie mieszkania mają rozprowadzone wszelkie instalacje, włącznie z telewizyjną. Deweloper sugeruje umowę z Telewizją Kablową Koszalin, ze współpracy z którą ma bardzo dobre doświadczenia, ale oczywiście decyzja należy do każdego z mieszkańców z osobna. TKK zapowiada uruchomienie sygnału, czyli rozpoczęcie dostarczania usług telewizyjnych oraz szerokopasmowego Internetu jeszcze przed końcem roku.
Jeśli chodzi o ogrzewanie, każdy lokal ma własny piec gazowy marki Viessmann, a więc również odrębne liczniki zużycia gazu (podobnie jak innych mediów). – Piece są najwyższej jakości, ale jednocześnie proste, intuicyjne, bezpieczne. No i ekonomiczne – zapewnia prezes Ilecki.

Warto pamiętać, że ekonomiczność ogrzewania nie polega na wyłączaniu pieca podczas naszej nieobecności w domu. Raczej odwrotnie: oszczędność przynosi takie zaprogramowanie pracy urządzenia, kiedy grzeje ono non stop, ale ze zmiennym natężeniem w różnych porach dnia. Dotyczy to zresztą każdego rodzaju ogrzewania. Nie można bowiem dopuszczać do wychładzania pomieszczeń, bo ich ponowne nagrzanie oznaczać będzie duże zużycie energii, nie mówiąc o tym, że może to mieć zły wpływ na cyrkulację powietrza i wywoływać gromadzenie się wilgoci.

Maciej Ilecki podsumowuje: – Jak widać, porozprowadzane są wszystkie instalacje, zamontowane gniazdka i osprzęt elektryczny, domofony, piece, grzejniki. Trzyszybowe okna z nawiewnikami i doskonałe ocieplenie budynków spowodują, że koszt ogrzewania mieszkań będzie niewysoki. Do wykonania pozostało niewiele prac. Z naszej strony tylko drobne nasadzenia zieleni i wyposażenie kącika zabaw dla dzieci. Właściciele mieszkań mogą lada dzień wkraczać, montować glazurę, sprzęty łazienkowe i kuchenne. Jestem przekonany, że w Boże Narodzenie cały budynek będzie jaśniał od świateł, a mieszkańcy będą obchodzić pierwsze święta na Osiedlu Rubinowym. Jedyną przeszkodą może być dostępność ekip wykończeniowych, bo fachowcy są rozchwytywani.
Jak mówi prezes Ilecki, pojawiają się ze strony potencjalnych klientów pytania o drugi etap budowy osiedla. – Przygotowujemy podobną inwestycję, ale na razie nie chciałbym zdradzać szczegółów. W październiku mamy zaplanowany początek drugiej naszej budowy przy ulicy Dzierżęcińskiej. Będą to trzy domy, sześć lokali. Przy tym pojawi się nowość, bo będą to bezokapowce, nazywane potocznie stodołami. Ich dach będzie zachodzący, nietradycyjny. Ulica Dzierżęcińska to bardzo dobra lokalizacja, dojazd, zielone otoczenie. Jesteśmy spokojni o zainteresowanie kupujących.

Obecnie prowadzimy jeszcze inwestycję Osiedle Bursztynowe w Niekłonicach – i zapraszamy do naszego biura bo zostało kilka mieszkań.

 

DOM DEWELOPER S.C.

75-800 Koszalin ul. 1 Maja 20/5
+48 94 30 70 170
info@dom-deweloper.eu
www.dom-deweloper.eu