P1090414 Kultura

Papierowe miasta w słupskiej Baszcie Czarownic

Wystawa Grety Grabowskiej zatytułowana „Z oddalenia…”, prezentowana w maju i czerwcu w słupskiej Baszcie Czarownic Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku to suma fascynacji twórczych artystki. W gotyckich wnętrzach zawisło kilkanaście abstrakcyjnych kolaży, których motywem jest miasto, a tworzywem papier.

Na wystawę złożyły się trzy cykle. Pierwszy – kwadraty 70 na 70 cm – to miasta widziane z dużej odległości, zdjęć satelitarnych z zachowaną liniaturą ulic, ich poziomami i pionami, zaburzone przez nieregularne kształty budynków, które, jak mówi Greta Grabowska „wiją się i kręcą, starając się zaznaczyć swoją indywidualność”. Cykl drugi, 20 na 20 cm, malutkie formy na własnoręcznie czerpanym papierze wzbogacone siatkami ulic i gazetami, zainspirowane zostały „Miastami nieistniejącymi” Italo Calvino. – Uwielbiam jego literaturę, jest porywająca – mówi Greta Grabowska. – Po raz pierwszy spróbowałam się z nią zmierzyć, ale z pewnością nie wyczerpałam tematu. Trzeci cykl nazywany przez Gretę Grabowską na zmianę „Ku bieli” lub „Ku czerni” to prace 35 na 35 cm, dla stworzenia których punktem wyjścia były cytaty o mieście zaczerpnięte na przykład z gazety albo miejskich planów architektonicznych, a założeniem zburzenie ich porządku.

Wystawa to kolejny ukłon artystki nie tylko wobec ulubionego motywu miasta czy szerzej pejzażu architektonicznego, ale także tworzywa, czyli papieru. – Lubię mu dawać nowe życie – wyjaśnia Greta Grabowska. – Uwielbiam gazety, papiery pakowe, prezentowe, ale też tekturę i papiery szlachetne, japońskie bibuły czy nepalski papier czerpany. Papier jest różnorodną materią, od takiej, które niemal rozpada się w palcach po czasami siermiężne, mięsiste i chropowate struktury. Ma własne linie papilarne, każdy rodzaj inaczej pije pigment. Pochyliłam się kiedyś nad papierem i tak mi zostało.

Podczas wernisażu muzyczno-poetycki recital zagrał duet Lucy&Tom, doskonale wpisując się repertuarem w niezwykłe wnętrze Baszty Czarownic, jego ponurą i fascynującą historię i abstrakcyjny charakter samych prac Grety Grabowskiej. Wystawa towarzyszyła czternastej edycji Pomorskiego Forum Edukacji Regionalnej Wielokulturowe Pomorze organizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, tym razem odbywającego się pod hasłem „Co nas jednoczy – drogi do niepodległości”. Jak co roku towarzyszyły mu nie tylko wystawy, ale też prelekcje, dyskusje, występy artystyczne.
Dla Grety Grabowskiej zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie było kolejnym. Przyjęła je od Grażyny Przybylak, spiritus movens przedsięwzięcia oraz Ewy Wolskiej, dyrektor BGSW.

Warto dodać, że wystawę do zakończenia 18 czerwca obejrzało półtora tysiąca osób!