DSC4111 Design

Panele, czyli dobra podstawa

Podłoga to bez wątpienia najważniejsza część aranżacji wnętrz. Decyduje o ich estetyce, nadaje charakteru i stylu. Jest też jedną z najważniejszych inwestycji, bo o ile meble można zmienić, a ściany odmalować, wymiana podłogi to operacja bardziej złożona, a przy tym podłoga jest elementem najbardziej eksploatowanym. Pierwsze miejsce na podium wśród najchętniej wybieranych materiałów podłogowych wciąż należy do paneli, najbardziej uniwersalnego rozwiązania. W KOSMAZ znajdziemy je w niemal 150 wzorach, różnych klasach ścieralności, z pełnym wyposażeniem uzupełniającym i co najważniejsze – na każdą kieszeń.

Panele kupujemy na lata, a czasem dekady (wystarczy wspomnieć, że Swiss Krono daje na swoje produkty do 30 lat gwarancji). Dlatego tak istotne jest, by wybrać je nie tylko dla funkcji dekoracyjnych, ale kierować się także względami praktycznymi. – Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na klasę ścieralności – podkreśla Dariusz Uzdrowski, doradca klienta w KOSMAZ. – Dobieramy ją do rodzaju pomieszczenia czy obiektu. Największe natężenie ruchu jest w ciągach komunikacyjnych, a więc w korytarzu czy kuchni, a mniejsze w sypialni czy pokoju dziecięcym.

_DSC3859

Klasa ścieralności to nic innego jak trwałość. Panele Swiss Krono są wykonane z płyty HDF z dodatkiem syntetycznych żywic i parafiny. Górę pokrywa dekoracyjny film (dekor) zabezpieczony przed zużyciem warstwą overlay z dodatkiem korundu, której grubość decyduje o klasie ścieralności. Najwyższa to AC-5, najczęściej stosowana w obiektach przemysłowych, ale odpowiednia również do mieszkań. W asortymencie KOSMAZ są oczywiście dostępne także klasy AC-3 i AC-4.

Panele Swiss Krono mają mnóstwo innych zalet, które docenimy w czasie użytkowania: są odporne na promienie UV (nie odbarwi ich wysokie nasłonecznienie), zarysowania i nacisk, łatwe do utrzymania w czystości dzięki odpornemu filmowi, przyjazne dla alergików przez pokrycie powłoką antystatyczną, na której nie zbiera się kurz i roztocza, nie zniszczy ich żar z papierosa, płyny, ciecze ani środki chemiczne. – Mimo że są to produkty niezwykle wytrzymałe, trzeba o nie dbać, a więc unikać zarysowań ostrymi narzędziami, stosować gumowe kółka w ruchomych meblach, podkleić nogi od stołu filcem, w najbardziej używanych miejscach warto położyć dywanik, a w progu położyć wycieraczkę. Panele posłużą nam wówczas przez lata – wskazuje Dariusz Uzdrowski. – O przewadze paneli nad innymi materiałami podłogowymi decyduje też możliwość położenia ich na ogrzewaniu podłogowym, oczywiście z zastosowaniem właściwego podkładu zapewniającego przepuszczalność cieplną.

_DSC3931ps

O powyższych kryteriach warto wiedzieć przed zakupem, ale i tak w firmie KOSMAZ możemy liczyć na kompleksową poradę, nawet jeśli nasza wiedza budowlana jest minimalna lub zerowa, zwłaszcza że poza samymi panelami do ich montażu potrzebne będą podkłady, pianki, folie, listwy przypodłogowe oraz progowe. – Ważne jest umożliwienie panelom dylatacji – zaznacza Dariusz Uzdrowski. – Panele nie są przytwierdzane do podłoża klejem, taśmą czy gwoździami, a płyta drewnopochodna ulega rozszerzalności liniowej pod wpływem wilgoci i temperatury. Musi mieć zatem miejsce na subtelną zmianę wymiarów. Bez wspomnianej dylatacji, jaką maskuje listwa progowa, podłoga może się z czasem wybrzuszać, zmieniać kształt, a nawet zachodzić na ściany. Dobór podkładu jest z kolei ważny, jeśli zależy nam na uzyskaniu określonej przenikalności cieplnej czy izolacji akustycznej. Mamy w ofercie produkty łączące te cechy.
Klientom, którym brakuje wiedzy do samodzielnego montażu paneli lub po prostu nie mają na to czasu, Firma KOSMAZ oferuje ich zakup wraz z profesjonalnym montażem.

_DSC4105

To, co nam zostaje – czyli wybór dekoru – należy już raczej do samych przyjemności. Do dyspozycji jest kilka kolekcji paneli: Aurum, Platinium, Ferrum oraz linia Villeroy&Bosch. Każda ma swoją klasę ścieralności i fakturę. Biorąc pod uwagę ilość wzorów, możemy tu mówić o słodkim nadmiarze. Najwięcej jest oczywiście paneli imitujących deski – wąskie i drobne, średnie, grube, naśladujące dawne parkiety, ale też płyty o wzorze bez podziałów, nietypowe, mozaikowe itp. Kolory – od wenge, przez jasne drewno, szarości po biel. W sumie około 150 dekorów, a do tego dopasowane pod kątem wzoru i barwy listwy przypodłogowe z miejscem na ukrycie kabli czy przewodów, także w niezwykle modnym obecnie wydaniu białym lub przeznaczonym do samodzielnego pomalowania.

Warto podkreślić, że oferta paneli w firmie KOSMAZ jest zróżnicowana nie tylko pod względem estetycznym czy technicznym, ale także cenowym. Rozpiętość jest duża. Panele można kupić w cenie od 19 zł za m2, a niezależnie od półki cenowej ich jakość jest niezmiennie wysoka i nawet osoby z mniejszym budżetem zaopatrzą się w produkty o wysokich parametrach. Ponadto, zamówienie wraz z usługą montażu pozwala klientom indywidualnym skorzystać z obniżonego podatku VAT, a zatem zaoszczędzić sporo kosztów.

_DSC4063

W ofercie KOSMAZU jest również najmłodsze dziecko Swiss Krono – system paneli ściennych Walldesign. Wielkoformatowe kamiennopodobne płyty dostępne są w sześciu szlachetnych odsłonach: kalcyt, awenturyn, obsydian, kwarc, aragonit, celestyn. To propozycja dla koneserów wnętrzarstwa, miłośników trendów, surowych i minimalistycznych aranżacji. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach loftowych, industrialnych, ale mogą być też bardzo eleganckim elementem wnętrz klasycznych oraz obiektów użytkowych (sal konferencyjnych, biur). Nadają się do salonów, kuchni czy przedpokoju, ważne by pomieszczenia były wentylowane. Montaż jest niezwykle prosty, płyty łatwe w utrzymaniu, odporne na uszkodzenia. Jedno jest pewne – robią spektakularne wrażenie.