przystań Lato 2018

Nie tylko dla żeglarzy

W Dąbkach powstanie przystań żeglarska z prawdziwego zdarzenia. Wniosek o wsparcie finansowe projektu zatytułowanego „Centrum Sportów Wodnych w Uzdrowisku Dąbki” złożony w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 został pozytywnie zaopiniowany i gmina Darłowo zyskała 2 765 852 złotych dofinansowania na ten cel. Rozmawiamy o tym z Radosławem Głażewskim, wójtem gminy Darłowo.

 

– Co wejdzie w skład modernizacji?

– Na inwestycję składać się będzie modernizacja samej przystani żeglarskiej, czyli demontaż istniejących pomostów cumowniczych oraz mola, budowa nowych drewnianych pomostów pływających – pomosty mocowane będą do pali za pomocą prowadnic umożliwiających swobodny przesuw przy zmianach poziomu wody. Pomosty po obu stronach zostaną wyposażone w belki odbojowe. Ale to nie wszystko. W ramach inwestycji wybudowany zostanie drewniany ciąg spacerowy wzdłuż jeziora (częściowo palowany w wodzie). Pomost zostanie zaprojektowany tak, aby był dostępny dla osób niepełnosprawnych, będzie posiadał zejścia dla pieszych na plażę. W ramach inwestycji, której wykonawcą jest firma Olszewski i Synowie będzie także wykonany budynek bosmanatu wraz halą do przechowywania sprzętu żeglarskiego.

1DSCF6995

 

– Co z pomostem, mini-sceną nad jeziorem?

– Również zostanie wykonany remont i modernizacja istniejącego podestu rekreacyjnego. Oczywiście długo zastanawialiśmy, jak ma wyglądać to miejsce. Stwierdziłem wraz z pracownikami, że stare rozwiązanie jest sprawdzone i nie powoduje negatywnego oddziaływania hałasu na jezioro. Scena w obecnym kształcie zostanie wyremontowana już po wakacjach, powstanie również promenada drewniana biegnąca wzdłuż jeziora, która zostanie połączona z przystanią. Oczywiście na scenie i wzdłuż drewnianej promenady zostanie zamontowane nowoczesne oświetlenie, które umili czas wypoczywającym kuracjuszom i turystom.

 

– Czy będzie możliwość zostawienia łodzi na zimę?

– Jak najbardziej. Jak już wcześniej wspomniałem powstanie budynek zaplecza sportowo-rekreacyjnego, będzie to budynek o powierzchni ponad 400 m kw. o wysokości 9,5 m. W budynku oprócz pomieszczeń sanitarnych i biurowych znajdować się będą boksy do przechowywania silników oraz hangar do przechowywania łodzi, magazynek na sprzęt do obsługi obiektu, warsztat szkutniczy. W budynku znajdować się także będzie zaplecze sanitarne, kuchnia oraz świetlica aby osoby korzystające z przystani mogły czuć się swobodnie i komfortowo.

 

– Na jakim etapie zaawansowania są prace?

– W znacznym stopniu zostały wykonane prace ziemne, częściowo zostały wykonane konstrukcje pomostów, slip do wodowania łodzi, fundament dźwigu. Stoją już ściany budynku zaplecza sportowo-rekreacyjnego, w tej chwili wykonywana jest konstrukcja dachu.

 

– Kiedy koniec inwestycji?

– Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec października bieżącego roku, ale już dziś zapraszamy wszystkich żeglarzy, wędkarzy, windserferów, kitesurferów z regionu koszalińskiego i nie tylko nad nasze piękne jezioro! Centrum Sportów Wodnych nad jeziorem Bukowo w Dąbkach zapewni możliwość wodowania, cumowania oraz przechowywanie jachtu, łodzi i innego sprzętu pływającego. Dodatkową atrakcją jest miło spędzony czas w miejscowości uzdrowiskowej położonej między morzem a jeziorem.

 

przystań