cover matka Lato 2018

Miejsca nieoczywiste – figura w Domacynie

Jadący trasą S6, w okolicach Karlina mogą zobaczyć małe tabliczki o treści „Figura NMP w Domacynie” i oznaczeniem odległości. Mało kto zdecyduje się zboczyć parę kilometrów z trasy, żeby sprawdzić, o co chodzi. A warto, bo historia brzmi jak baśń.

Pewien zamożny katolik z Filip postanowił wraz z przyjaciółmi stworzyć wyjątkowe wotum dla Matki Bożej. Miał to być dar wdzięczności narodu filipińskiego dla narodu polskiego za papieża Jana Pawła II w formie wielkiej figury.

Filipińczyk zaczął objeżdżać wespół z polskim znajomym nasz kraj w poszukiwaniu właściwiej lokalizacji. Trafili w końcu do małej popegeerowskiej wsi Domacyno w gminie Karlino. I tu właśnie w 1995 roku stanęła największa w Polsce figura NMP. Autorem rzeźby jest artysta Eduardo Castrillo.

Cały pomnik ma 9 metrów wysokości. Figura Matki Bożej jest wykonana z brązu i ma wysokość 6 metrów. Maryja obie ręce wyciąga w geście zaproszenia. Na prawej ręce ma różaniec, a za Jej plecami wznosi się wysoki krzyż. Stoi na kuli ziemskiej o średnicy jednego metra, na której wyróżnione są Filipiny z miastem Cebu, z którego pochodzą ofiarodawcy. Mapa kuli ziemskiej i otaczające ją chmury zostały wykonane z mączki perłowej.