Jolanta Rudnik tuż po odebraniu nagrody Wydarzenia

Jolanta Rudnik zwyciężyła w konkursie „Bałtyk 2018”

Reportażystka Polskiego Radia Koszalin wygrała tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk”. Jury konkursu „Bałtyk 2018” uznało, że reportaż „Trzech komandorów” Jolanty Rudnik jest najlepszy spośród 20 ocenianych prac.

– Wygrana w tym konkursie to zawsze duże przeżycie. Tym bardziej, że do Koszalina przyjechało kilkunastu reportażystów z całej Polski. Wokół tej historii chodziłam trzy lata. Pracę nad reportażem rozpoczęłam od zainteresowania się pomnikiem komandora Stanisława Mieszkowskiego, który stoi w Kołobrzegu przy kanale portowym. Zaczęłam docierać do rodzin zarówno komandora, jak i pozostałych dwóch bohaterów mojego materiału. To ważne, by opowiedzieć i zachować historię o nich. – mówi Jolanta Rudnik.

Reportaż „Trzech komandorów” opowiada historię Stanisława Mieszkowskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego i Jerzego Staniewicza. To trzej komandorzy Marynarki Wojennej – przedwojenni oficerowie marynarki, którzy bronili Helu w 1939 r., a potem trafili do obozu jenieckiego w Wolldenbergu. Po wojnie zajmowali ważne stanowiska w dowództwie Marynarki Wojennej. W 1950 r. zostali aresztowani, fałszywie oskarżeni o spisek w wojsku i straceni w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Po ponad 60 latach ich szczątki odnaleziono na powązkowskiej Łączce i kilka miesięcy temu pochowano na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu.
Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa podkreśla Hanna Bogoryja-Zakrzewska, przewodnicząca jury: – To była niezwykła sesja reportażu. Dowiedziałam się bardzo wiele o historii marynarki. Bohaterowie cudownie opowiadali, a reportażyści słuchali. Mówi się, że reportaż umiera, a na sali byli młodzi reportażyści, którzy nawet odważyli się zabierać głos w dyskusji, co wcale nie jest takie proste.

– Konkurs zakończył obchody 65-lecia istnienia Polskiego Radia Koszalin – podkreśla Piotr Ostrowski prezes Polskiego Radia Koszalin: – Bardzo się cieszę, że udało nam się powiązać tak wiele ważnych projektów. Bardzo ważny jest dla nas konkurs „Bałtyk 2018″, ale w tym samym czasie gościliśmy świat nauki i rozmawialiśmy o rozwoju mediów oraz kształceniu dziennikarzy podczas sesji naukowej.

Drugie miejsce w konkursie „Bałtyk 2018” przyznano Oldze Mickiewicz i Norbertowie Frątczkowi (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) za reportaż „Wiking”, a trzecie – Marii Brzezińskiej z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Kultura i morze”. Nagrodę internautów odebrała Agnieszka Pospiszyl z Polskiego Radia Opole, autorka reportażu „Aparat noś i na wodzie”.

Autor: Marcelina Marciniak, PRK