izabela rogowska 4 Wydarzenia

Szósty Good Vibe Festival

Za nami pięć edycji Good Vibe Festival: koncertów najbardziej obiecujących, ciekawych i nowatorskich wykonawców z kręgu muzyki jazzowej, soul, funky, hip-hop i elektronicznej. Line up szóstej edycji nie zawodzi. Przez cztery dni (30 maja – 2 czerwca br.) na trzech scenach zagra siedmiu wykonawców, w tym niezwykły gość zagraniczny – saksofonistka, Nubya Garcia.

Ubiegłoroczny Good Vibe Festival z wielu powodów można uznać za przełomowy. Z niszowej niemal imprezy muzycznej organizowanej dzięki uprzejmości klubów stał się jednym w najważniejszych wydarzeń muzycznych w Koszalinie, a dzięki wsparciu patrona – Hirka Wrony – wieść o festiwalu rozniosła się też po Polsce. Chciałoby się powiedzieć „w końcu”, bo to, że pomysłodawca i organizator GVF, Mateusz Prus od pięciu lat zaprasza do Koszalina znakomitych muzyków, wiedzą wszyscy miłośnicy dobrych, nowych dźwięków. – W ubiegłym roku stało się wiele rzeczy, które mnie zmotywowały, dodały mi skrzydeł i upewniły, że warto to robić dalej – przynaje Mateusz Prus. – Zaraz po zakończeniu tamtej edycji, myślałem, kogo zaprosić na ten rok. Chciałem pójść o krok dalej i zrealizować marzenie, jakie miałem od początku istnienia Good Vibe i postarać się o zagranicznego artystę. Najciekawszy i najbardziej nowatorski jest w tej chwili londyński rynek muzyczny w Londynie i tam skierowałem swoje zainteresowanie.

Udało się i to z przytupem. Na otwarciu GVF w Filharmonii Koszalińskiej po raz pierwszy w naszym kraju i na jedynym koncercie wystąpi sensacja brytyjskiej sceny jazzowej, saksofonistka, Nubya Garcia. Artystka niedawno odebrała statuetkę za debiut roku na gali Jazz FM w Londynie. Obecnie przygotowuje się do tourne po Australii i nagrania drugiego albumu. W Koszalinie wystąpi z kwintetem w składzie: Sheila Maurice-Grey (trąbka), Joe Armon-Jones (piano), Daniel Casimir (kontrabas), Femi Koloeso (perkusja). Koncert Nubyi poprzedzi występ grupy Vibe Quartet, młodego jazzowego składu z Katowic, który zajął drugie miejsce w konkursie Hitch On Music Exchange w Krakowie (dawny Jazz Juniors).

31 maja w klubie Jazzburgercafe wystąpi zespół Smutne Piosenki. Wokalistką formacji jest koszalinianka Iza Polit. Grupa wykonuje nastrojowe, lekko jazzujące kompozycje. Smutne Piosenki mają na koncie liczne sukcesy, m. in. na festiwalu FAMA 2017 i w zeszłorocznych eliminacjach do opolskich Debiutów. Biorąc udział w Projekcie „5 zmysłów – Imaginarium”, akompaniował takim artystom, jak Wojciech Waglewski i Novika. Premierę ich debiutanckiej pyty „Dziki Ogród” zaplanowano na 26 maja. Koncert na GVF będzie promował wydawnictwo.

1 czerwca w Teatrze Variete Muza wystąpią funkowe zespoły P.Unity oraz Jarecki. Ich koncerty są niezwykle żywiołowe. Składy są rozbudowane o chórki i sekcję dętą. P.Unity po EPce „Mango” nagrał niedawno album, który obecnie jest w fazie postprodukcji i niebawem ukaże się na rynku. Zespół został zaproszony przez Michała Urbaniaka na swój ostatni album Urbanator Days. Jarecki to bardziej doświadczony artysta, który w tym roku wydał niezwykle ciepło przyjęty przez krytyków i odbiorców album „Za wysoko”.

Ostatniego dnia festiwalu, 2 czerwca w Teatrze Variete Muza wystąpi skład The Blu Mantic x HAARPAGANS oraz Rosalie. Blu Mantic to amerykański raper mieszkający obecnie w Warszawie. Wraz z czwórką muzyków tworzących skład HAARPAGANS wydał album „Rune”, który przynosi połączenie żywego grania z rapem przywołujące skojarzenia z grupami takimi jak Digable Planets czy The Roots. Rosalie to artystka, która przebojem wdarła się na polski rynek muzyczny. Jej album „Flashback” to z jednej strony hołd kobiecemu r’n’b w stylu TLC a z drugiej podążanie za trendami przypominającymi dokonania Keleli czy FKA Twigs. – Po raz pierwszy festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty muzyczne – Mateusz Prus. – Producent i dj, wielokrotny mistrz Polski i świata Hubert Tas będzie uczył chętnych podstaw produkcji muzycznej, skreczu i DJ-ingu. Warszatay są darmowe, otwarte dla wszystkich. Odbędą się w siedzibie Fundacji „Nauka dla Środowiska”.

Szczegóły: www.goodvibefestival.pl

 

Logo GVF AkantBilety na Akant Good Vibe Festival:

30 maja, godz. 20:00: Vibe Quartet, Nubya Garcia, Filharmonia Koszalińska, 25 zł (II strefa) i 30 zł (I strefa) na kupbilecik.pl oraz kasie Filharmonii
31 maja, godz. 21:00, Smutne Piosenki, wstęp wolny, Jazzburgercafe
1 czerwca, godz. 20:00, P.Unity, Jarecki, Teatr Variete Muza,15 zł na GoOut.pl)
2 czerwca, godz. 20:00, The Blu Mantic x HAARPAGANS, Rosalie, 15 zł (GoOut.pl)
Karnety na 1 i 2 czerwca w cenie 25 zł dostępne w serwisie GoOut.pl.