radiocover12342 Wydarzenia

Radio Koszalin przygotowane do lata

Obchodzące w tym roku 65-lecie powstania Polskie Radio Koszalin nie planuje hucznego jubileuszu. Chce za to w programie a także poprzez organizowane i współorganizowane przez siebie wydarzenia podkreślać 100-lecie niepodległości Polski.

 

bieg prestizDlatego tradycyjny czerwcowy bieg, w którym uczestniczy zazwyczaj do 4 tysięcy osób, w tym roku będzie „Biegiem dla Niepodległej”. Odbędzie się on 16 czerwca br.

Jednocześnie, w dniach 15-17 czerwca, odbędzie się konferencja naukowa pod patronatem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zatytułowana „Media masowe w treściach edukacji medialnej”. Piotr Ostrowski, prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin, mówi: – Uczestnikami i prelegentami będą eksperci z całego kraju. Będziemy debatować nad tym, jak kształcić dziennikarzy, żebyśmy nie mieli tych problemów, z którymi borykamy się obecnie, nie tylko w Koszalinie. Nie ma bowiem na rynku przygotowanych młodych ludzi, którzy mogliby od średniego i starszego pokolenia radiowców przejmować pałeczkę pokoleniową.

W ramach wspomnianej konferencji rozstrzygnięty zostanie doroczny Konkurs Dokumentu i Reportażu Morskiego. – Mamy już zgłoszonych ponad 20 audycji, a więc będzie z czego wybierać i co oceniać. Przewidujemy udział ponad 30 reportażystów oraz panelistów prowadzących warsztaty reportażu – podkreśla Piotr Ostrowski. – Kulminacyjnym momentem będzie gala finałowa konkursu w hotelu Meduza w Mielnie, kiedy zostaną ogłoszone wyniki. Świadkami tego wydarzenia będą szefowie rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, których będziemy wtedy gościć jako uczestników wspomnianej wcześniej konferencji.

Jak co roku PRK włączy się w organizację letniego festiwalu „Bałtyk Festiwal Media i Sztuka” w Darłowie. – 14 lipca, w sobotę, organizujemy koncert Patrycji Markowskiej, na który zapraszamy wczasowiczów i mieszkańców regionu. Tym razem koncert nie odbędzie się pod festiwalowym namiotem, co ograniczałoby liczbę słuchaczy, ale w plenerze – wyjaśnia Piotr Ostrowski. – Na dokładkę po raz pierwszy estrada będzie ustawiona po zachodniej stronie kanału portowego. Dzięki współpracy z burmistrzem Darłowa postawimy ją na terenie należącym do dewelopera budującego kompleks Marina Royale. Tło będzie ażurowe, dzięki czemu w trakcie koncertu będzie można podziwiać zachód słońca, a przez cały czas morze. Oczywiście pozostaje kwestia pogody, ale ostatnio mieliśmy szczęście i koncerty się udawały mimo że w tym okresie pogoda była zmienna.

Osobnym istotnym elementem programu festiwalu będą spotkania z wybitnymi podróżnikami. Miasto Darłowo, organizator festiwalu, zaprosi kilka znanych postaci, a Radio – samego Aleksandra Dobę, który opłynął świat kajakiem, mając już na karku ponad siedemdziesiąt lat. – Będzie to taki nasz „Klub Obieżyświata” na żywo. Aleksander Doba w ciągu całego dnia na antenie Polskiego Radia Koszalin będzie opowiadał o swoich wyprawach, w tym o tej najważniejszej, która dała mu rozgłos na całym świecie – mówi prezes PRK.

Wśród wartych podkreślenia wydarzeń letnich jest jeszcze program zatytułowany „Radio Koszalin na Wakacjach”. – Wóz satelitarny pozwoli nam nadawać z rozmaitych zakątków regionu. W ubiegłym roku było to 80 relacji. W tym będzie ich pewnie podobna liczba. Zaplanowaliśmy jeden tydzień „plenerowy” przed darłowskim festiwalem, a drugi po nim. Obie te tury będą miały związek ze stuleciem Polski Odrodzonej. Bazą pierwszej będzie wcale nie nasz region nadawania, ale Będomin pod Kościerzyną, gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego – mówi Piotr Ostrowski. – Mieszkał tam Józef Wybicki, pozostawił zachowany dworek. Opowiemy więc o legionach Dąbrowskiego, o bataliach napoleońskich, ale także o kształtowaniu się granic, w tym również o tzw. wojnie palikowej, czyli o tym, jak Kaszubi w 1918 roku i przez niemal dwa następne lata nocami przesuwali na północ słupki tymczasowo wyznaczające granicę.

Mało kto wie, że w pobliżu Kościerzyny leżą urokliwe Skarszewy i do nich również zajrzą reporterzy Radia Koszalin. Jest to miejsce pełne uroku, z zachowaną starówką, pochyłym ryneczkiem, jednym zachowanym skrzydłem Zamku Rycerzy Maltańskich. Skarszewy były przez 200 lat, za czasów Królestwa Pruskiego, stolicą województwa pomorskiego. Nie Gdańsk mający status wolnego miasta, ale właśnie malutkie i urokliwe Skarszewy.

Ciekawostka: w obrębie starego miasta jest sklep firmowy skarszewskiej mleczarni, gdzie można kupić produkowane tam sery twarde konkurujące z parmezanem i grana padano. – To jest fenomen, o którego istnieniu wie naprawdę niewielu Polaków – przekonuje red. Ostrowski. – Nie okupić się w twarogi, sery i śmietanę ze Skarszew byłoby grzechem. Sery te potrafią być sezonowane przez 3 lata i naprawdę potrafią smakować jak grana padano lub pecorino. Szczerze polecam. Jeżeli chodzi o pamiątki ze Skarszew nie można ominąć sklepu z ceramiką marki Lubiana.

Warto wspomnieć jeszcze o jednym elemencie programowym związanym ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Chodzi o „Zaślubimy z morzem” – radiowy rajd od Kołobrzegu po Gdynię, gdzie zaślubiny z morzem odbyły się po zwycięskiej kampanii generała Hallera. – Niezależnie od tego chcemy przed naszymi stałymi słuchaczami i turystami odpoczywającymi na wybrzeżu odkrywać również Pojezierze Drawskie z Czaplinkiem, Połczynem i całym obszarem Szwajcarii Połczyńskiej – zachęca Piotr Ostrowski.