IMG 3819 Wydarzenia

Promenada prawie gotowa

Mieleńska promenada spacerowa znów będzie miała 3 km długości. Jej 400-metrowy odcinek, który ponad 30 lat temu zniszczył potężny sztorm, jest właśnie odbudowywany. Prace potrwają do końca maja br. Już w czerwcu br. ciągiem spacerowym rozpoczynającym się przy głównym zejściu na plażę w Mielnie będzie można przejść aż do Unieścia.

Mieleńska Promenada Przyjaźni, bo tak brzmi jej pełna nazwa, powstała w 1908 roku. Pierwotnie miała ona funkcję ochronną wobec przybrzeżnych wydm – umacniała i zabezpieczała brzeg przed niszczycielskim działaniem fal morskich. Z czasem urlopowicze wypoczywający w Mielnie upodobali sobie to miejsce na spacery i tak już zostało.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku sztorm o wyjątkowej sile rozerwał wydmy a wraz nimi promenadę. Wyrwa w budowli miała około 400 metrów długości.

Władze Mielna postarały się o wsparcie z funduszy unijnych (koszt robót to 4 mln zł, dofinansowanie – ok. 1,7 mln zł) i przywracają promenadzie ciągłość. Zejścia na plażę od ulicy Orła Białego, Chmielnej i Mickiewicza w kierunku wschodnim zostaną połączone kładkami posadowionymi na stalowych palach, tuż przed czołem wydmy. Same kładki łącznie będą miały ok. 300 metrów długości. Dodatkowo zostaną wybudowane dojścia do plaży oraz zejścia na nią przy ulicy Słonecznej i Pogodnej. Ma być również wymieniona nawierzchnia na istniejącym odcinku promenady o łącznej długości około 1350 metrów oraz odnowione ławeczki.
Oprócz kładek i nowej nawierzchni wykonane zostanie nowe oświetlenie całości promenady. Pojawi się na niej nowy element: tablice promujące atrakcje Mielna i całej gminy. Tablice będą swoistą galerią prac, które wykona koszaliński artysta Tomasz „Cukin” Żak.

Termin zakończenia prac przez wykonawcę przewidziany jest na 31 maja 2018 br. Oficjalne otwarcie odnowionego ciągu pieszego nastąpi w czerwcu br., choć dokładna data jeszcze nie jest znana.
Zdaniem burmistrz Olgi Roszak-Pezały, promenada stanie się ważnym elementem integrującym miasto Mielno, bo będzie można nią przejść od centrum Mielna aż do Unieścia, które od stycznia br. stanowi osiedle nowo powołanego miasta a nie odrębną miejscowość.