izabela rogowska 63 Wydarzenia

Nocne Archiwum nieaktowe

Noc Archiwów po raz pierwszy Archiwum Państwowe w Koszalinie zorganizowało w ubiegłym roku. Skoro swoje „noce” mają muzea, a w Koszalinie także biblioteka, czemu nie otworzyć dla mieszkańców także tych mniej znanych magazynów, a przecież kryjących równie wiele ciekawostek na temat miasta?

Impreza plenerowa ph. „Noc Archiwów 2.0 – Archiwum nie tylko aktami wypełnione” organizowana jest w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów. Jak nazwa wskazuje, ma nieco odczarować wizerunek Archiwum Państwowego jako instytucji skupionej wyłącznie na wertowaniu zakurzonych ksiąg i pokazać, że jest ona w dużej mierze także ośrodkiem kulturalnym. Program jest niezwykle bogaty: będą spotkania, wystawy, koncerty, kulinaria, gry i atrakcje dla maluchów.
– Koncepcją tegorocznego wydarzenia jest promocja archiwaliów nieaktowych: fotografii, filmów, nagrań dźwiękowych, planów miast, map, wydawnictw będących w zasobie Archiwum Państwowego w Koszalinie – mówi Joanna Woźniak, archiwista ds. komunikacji społecznej. – Na zasób składa się wiele unikatowych zdjęć, nagrań i publikacji, które są często jedynym źródłem do poznania historii narodowej, regionalnej czy rodzinnej.
Szczególnie polecamy archiwum muzyczne z Mariuszem Rodziewiczem, dziennikarzem, autorem bloga „GraMuzyka”, twórcą składanek „Z archiwum koszalińskiego rocka”, które dokumentują koszalińską scenę muzyczną od lat 80. Na płytach znajdują się utwory zespołów tworzących w Koszalinie. Podczas Nocy Archiwów odbędzie się mini wersja giełdy płytowej „GraMuzyka”. Wydarzeniom w archiwum muzycznym będzie towarzyszyła wystawa „Z archiwum koszalińskiego rocka”, która powstała z dokumentacji przekazanej do archiwum przez założycieli zespołów Gdzie Cikwiaty oraz Ten Dollars i fanzinów stworzonych przez Mariusza Rodziewicza.

Zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursie genealogicznym „Wszyscy jesteśmy archiwistami rodzinnymi”, który polega na przesłaniu zdjęcia lub dokumentu z archiwum rodzinnego wraz z ciekawym opisem. Termin dostarczenia prac upływa 7 czerwca br. Szczegółowych informacji udziela Joanna Woźniak: tel. 94 3170 376, email: jwozniak@koszalin.ap.gov.pl.

9 czerwca br., godz. 18-24, teren Archiwum Państwowego w Koszalinie, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2. Wstęp wolny.

 

izabela rogowska -97