vott 7955 Motoryzacja

Pod krawatem za kółkiem: Mercedes Klasa A – komfort, styl i charakter

Tym razem w naszym cyklu prezentującym najnowsze modele aut z salonów dealerskich Grupy Mojsiuk w roli głównej nowa generacja Mercedes Klasa A. Zgrabne auto miejskie, choć – jak zaznacza testujący je pan Rafał Wołyniak, na co dzień szef promocji Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie – z nieco sportowym pazurem.

 

vott-7729Kiedy zobaczyłem ten samochód..

… a było to podczas oficjalnej prezentacji w salonie, pomyślałem, że chciałbym go mieć. Jest piękny i elegancki, o doskonałej linii. To jest takie połączenie miejskiego samochodu z autem o cechach lekko sportowych. Ma charakter!

 

Kiedy usiadłem za kierownicą…

… poczułem się przede wszystkim urzeczony estetyką. Wnętrze wygląda troszeczkę jak znane nam z filmów z lat 50. czy lat 60. kultowe wozy amerykańskie. Na przykład radio jest utrzymane w takiej estetyce. Zastosowana została świetna, doskonale kolorystycznie dobrana skóra. Są eleganckie elementy chromowane i bardzo dobrej jakości tworzywo sztuczne. „Bajerem” jest możliwość dostosowania kolorów świateł ledowych wewnątrz samochodu do naszych preferencji czy nastroju. Chcemy niebieskie – proszę, różowe – proszę bardzo.

 

Pierwsze odczucie z jazdy…

… to płynność i lekkość. Auto ma świetne zawieszenie, nie odczuwa się w nim właściwie żadnych nierówności. Jak się zorientowałem, w tym samochodzie są zastosowane liczne rozwiązania pochodzące z wyższych segmentów, czyli Klasy E i S. To auto jest jak flagowa limuzyna, bardzo komfortowa. Nowy silnik w połączeniu z nową skrzynią biegów powoduje, że mercedesa Klasy A prowadzi się przyjemnie. Kiedy dołoży się do tego asystenta pasa ruchu i aktywny tempomat, który gwarantuje, że nie wjedziemy nikomu w bagażnik, to daje wyobrażenie o poziomie wygody i bezpieczeństwa. Kiedy musimy szybko kogoś wyprzedzić, przełączając się na tryb sportowy redukujemy dwa przełożenia i uzyskujemy zapasową moc, dzięki której manewr jest szybki, pewny i bezpieczny.

 

Parkowanie tym samochodem…

… przestaje być jakimkolwiek problemem. Dla mnie niezwykle ważnym udoskonaleniem jest możliwość włączenia trybu automatycznego parkowania. Parkowanie równoległe to jest moja pięta achillesowa. To była rzecz dla mnie najtrudniejsza podczas egzaminu na prawo jazdy i myślę, że dostałem prawo jazdy tylko dlatego, że akurat tego manewru nie wylosowałem. Tutaj jadąc z małą prędkością, około 20 km/h, możemy liczyć na to, że samochód zareaguje na wolne miejsce parkingowe, a kiedy wrzucimy wsteczny bieg, sam w to miejsce się wpasuje.

vott-7906

O systemie multimedialnym można powiedzieć…

… że jest na miarę naszych nowoczesnych czasów. Idealnie pasuje do epoki tabletów i smartfonów. Kokpit wygląda niezwykle elegancji. Wszystkie wyświetlacze przypominają ekrany tabletów. Przyjemnie w tym samochodzie słucha się muzyki – to czysta przyjemność.

 

Największe wrażenie podczas testu zrobiło na mnie…

… to, że jest możliwość wydawania głosowych poleceń – komunikatów, dzięki którym można pewnymi rzeczami sterować. To może wyglądać na rozmowę z samochodem… Ale to ma też walor podniesienia bezpieczeństwa, bo możemy niektórymi funkcjami zarządzać nie odrywając rąk od kierownicy. Jesteśmy po prostu skupieni cały czas na drodze. Głosowo można podnieść albo zmniejszyć temperaturę wewnątrz, przełączyć stacje radiowe, uruchomić telefon.

vott-8082

Chciałbym podkreślić jeszcze, że…

… nie będąc typowym kierowcą, nie pasjonuję się motoryzacją. Ale patrzę na auto jako na przedmiot codziennego użycia – dla mnie musi być ono wygodne, niezawodne i ładne. W tym samochodzie to połączenie się w stu procentach realizuje. Jestem niski, więc dla mnie ogromne znaczenie ma widoczność. Jak się zorientowałem, w stosunku do poprzedniej generacji, widoczność w A Klasie została wyraźnie poprawiona. Dodatkowo pomocna przy manewrach, czyli jeździe do tyłu lub parkowaniu jest kamera 360 stopni z wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości. Wszystko widzimy wokół siebie w pełnym, rzeczywistym wymiarze.
Wszystko wydaje się zrobione jak na miarę. Zwróciłby jeszcze uwagę na stosunkowo pojemny bagażnik. Zmieszczą się w nim nie tylko duże zakupy, ale również spory bagaż podróżny.

 

vott-7998Poleciłbym ten samochód…

… każdemu, kto chce poruszać się autem wygodnym, ale i szykownym. Jego linia, dobór materiałów wewnątrz, wykończenie – wszystko to mówi: „masz luksus i styl w zasięgu ręki”.

 

Dane techniczne Mercedes Klasa A 200

Pojemność skokowa – 1332 cm3
Wydajność znamionowa – 120 kW
Wydajność znamionowa – 163 KM
Prędkość maksymalna – 225 km/h
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h – 8,0 s
Skrzynia biegów – automatyczna
Rodzaj paliwa – benzyna
Średnie zużycie paliwa (min.) 5,2 l/100km
Średnie zużycie paliwa (max.) 5,6 l/100km
Dopuszczalna masa całkowita 1885 kg
Masa własna pojazdu 1375 kg
Dopuszczalna liczba miejsc siedzących 5

 

 

 


 

 

 

Nowy model Klasy A można już nabyć

Od 976 PLN netto/m-c*

*Rata miesięczna netto dla Klasy A 160 w programie finansowania Lease&Drive 1% dla przedsiębiorców
(wpłata wstępna: 10% ceny netto pojazdu, okres umowy: 36 miesięcy, przebieg średnioroczny: 25 000 km;
Pakiet Gwarancyjny: + 2 lata / 120 000 km gratis; gwarancja odkupu pojazdu). Oferta Mercedes-Benz
Leasing Polska Sp. z o.o.

 

Zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Mojsiuk w Starych Bielicach 128 k/Koszalina, tel.: +48 94 34 77 372

Polub nas na Facebooku – Mercedes-Benz Mojsiuk