cover okrzeja Prestiżowy Adres

Silna marka, czyli jaka?

Jeśli uważasz, że na początku inwestycji w branży aranżacji i wykończenia wnętrz wystarczy tylko logo, strona informacyjna i wizytówka, pomijasz przy tym budowanie silnej marki, popełniasz błąd i osłabiasz swój biznes. Bo silna marka, to taka, po którą klienci sięgają częściej, za którą są gotowi płacić więcej niż konkurencji. Na którą reagują emocjonalnie. Oprócz produktu kupują nowe wyobrażenie siebie samego. Kiedy nie czują, nie kupują.

 

Butterfly_Brass-High_res_Photo_Chris-TonnesenProces inwestycyjny warto rozpocząć od brandingu. Im wcześniej, tym oszczędniej. W tym branżowym pojęciu ukryty jest proces współtworzenia produktu i marki w oparciu o znajomość rynku, tendencji gospodarczych, ekonomicznych, trendów kulturowych, strategicznych, zarządzania designem, komunikacją i na samym końcu wizerunkiem.

Efektem prac warsztatowych z inwestorem jest strategia wytyczająca dalszą drogę rynkową i wizerunkową marce. Dopiero w tym miejscu do gry wchodzą kompetencje projektowania graficznego. I pomyśleć, że inwestorzy właśnie od tego końcowego aspektu zaczynają. Najczęstszy błąd nowych inwestycji rozbija się niczym Titanic o niewidzialną górę silnej marki konkurencji. Nad wodą wystaje logo, ale pod wodą jest olbrzymi fundament, czyli strategia.

Świadome zarządzanie w oparciu o strategię równoległymi procesami składającymi się na branding pozwoli zbudować markę skuteczną. Czyli taką, której wartości, składana obietnica oraz wizerunek będą dopasowane do preferencji i stylu komunikacji grupy docelowej o wysokich oczekiwaniach jakościowych i estetycznych zarazem.
Marka nie istnieje bez produktu. Choć dziś punkt ciężkości w sukcesie rynkowym przejmują marki nie produkty.

O ile na polu produktowym trudno o innowacyjność, o tyle kreatywne podejście do brandingu i komunikacji otwiera szereg możliwości stworzenia świeżej koncepcji funkcjonowania marki. Takiej, która wybija się z medialnego szumu i odstaje od konkurencji. Obcowanie z taką marką niesie za sobą ładunek emocjonalny. Unikatowy „fingerprint” marki, którego nie można podrobić, bo składa się na niego zbyt wiele czynników. Aby wypracować znaki rozpoznawcze dla marki, potrzebna jest strategia.

Silna marka, czyli jaka? Przede wszystkim spójna w aspektach wizualnych i komunikacyjnych. Konsekwentna w swoich działaniach – rozwoju produktu, nawiązywania i utrzymywania relacji z klientami. Zaangażowana w zmienianie świata klientów na lepszy. Unikatowa – trudno ją zastąpić. Autentyczna – szczera i godna zaufania, bezpośrednia – jeśli ma być marką ekonomiczną i wyrafinowana, gdy wspina się na rynki premium.
Co w nagrodę? Lojalny konsument jest w stanie wybaczyć markom nawet duże błędy.

 

Autor: Agnieszka Okrzeja

Agnieszka Okrzeja zajmuje się brandingiem i komunikacją marek, prowadzi firmy Siła Głosu, silaglosu.pl, Marketing Wnętrz, marketingwnetrz.pl