pierwsza pomoc Wydarzenia
Fot. Agnieszka Orsa

Druga edycja Akademii Pierwszej Pomocy

Akademia Pierwszej Pomocy to cykl edukacyjny, jaki Firmus Group we współpracy z firmą MiMed – Usługi Ratownictwa Medycznego zaproponował pod koniec ubiegłego roku szkolnego uczniom mieleńskich i koszalińskich szkół podstawowych, gimnazjów oraz przedszkoli. Właśnie ruszyła druga edycja akcji, w ramach której przeszkolonych zostanie 500 dzieci w 14 placówkach. Partnerem tegorocznej edycji jest Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A.

 

Szkolenia prowadzi Michał Pelc, ratownik medyczny na co dzień pracujący w koszalińskim pogotowiu ratunkowym. Uczy on dzieci m. in. tego, jak ułożyć osobę poszkodowaną w bezpiecznej pozycji, jak uciskać klatkę piersiową dla podtrzymania krążenia krwi, jak opatrywać rany oraz szeregu innych umiejętności przydatnych w dramatycznych okolicznościach. Co równie ważne, podczas szkoleń dzieci dowiadują się, jak zadbać o własne bezpieczeństwo w trakcie udzielania pomocy osobie poszkodowanej.

Zakres zajęć oraz ich forma dostosowane są do wieku uczestników. Starsi uczniowie podchodzą do tematu bardziej poważnie, zdając sobie sprawę jak ważna jest ta wiedza. Tutaj ratownik kładzie duży nacisk na poprawność wykonywania poszczególnych czynności. Podejście do młodszych kursantów musi być nieco inne – dla wychowanków przedszkoli często jest to pierwsze spotkanie z pierwszą pomocą. Zajęcia muszą być prowadzone przede wszystkim w formie zabawy, aby nie zniechęcić dzieci do tego niełatwego tematu.

Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymują mini pakiety pierwszej pomocy, kieszonkową instrukcję oraz brelok zawierający jednorazową maseczkę używaną przy resuscytacji z parą jednorazowych rękawiczek oraz zawieszkę odblaskową. – Brelok to naturalne uzupełnienie szkolenia – wyjaśnia pracująca w Firmus Group Magdalena Piskorska, bezpośrednia organizatorka szkoleń. – W sytuacji gdy trzeba będzie udzielić komuś pomocy, rękawiczki i maseczka są pod ręką. Gwarantują bezpieczeństwo samego ratującego, chroniąc go na przykład przed kontaktem z krwią poszkodowanego. Poza dziećmi nasze pakiety otrzymują również placówki edukacyjne, gdyż bardzo zależy nam, aby nauczyciele również byli w nie wyposażeni.

Firmus Group od dawna i konsekwentnie realizuje politykę odpowiedzialnego społecznie biznesu. Jest sponsorem licznych wydarzeń kulturalnych, sportowych i charytatywnych. Aneta Leśna, prokurent firmy, podkreśla: – Jesteśmy częścią lokalnego środowiska, dlatego chcemy przyczyniać się do pozytywnych zmian w różnych dziedzinach. Zawsze chętnie pomagamy w wartościowych przedsięwzięciach, które dotyczą dzieci i młodzieży. I jak widać, niektóre sami inicjujemy.