cover45877 Wydarzenia

Wiosenna ramówka Polskiego Radia Koszalin

Tuż po Wielkanocy, startuje nieco odmieniona ramówka Radia Koszalin. Jak informuje Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy stacji, będzie jeszcze więcej interakcji ze słuchaczami i jeszcze więcej elementów o charakterze misyjnym w zdecydowanie atrakcyjnej formie.

PiotrKobalczykZmiany wejdą w życie od 3 kwietnia br. Redaktor Piotr Kobalczyk mówi: – To dobry moment, wiosenne ożywienie, właściwy czas na pewne modyfikacje. W nowej ramówce znajdzie się więcej elementów misyjnych, ale nie kosztem rozrywki, bo dzięki nowym audycjom w istniejących już pasmach ona również dostanie nowy impuls.
Istotną zmianą będzie przeniesienie programu zatytułowanego „Po słowie” z niedzieli na poniedziałek. – Wyszliśmy z założenia, że o dotychczasowej porze nadawania, czyli w niedzielne poranki, media dostarczają dużo konkurujących z sobą propozycji o podobnym charakterze, a więc musimy walczyć o uwagę słuchaczy z silnymi ogólnopolskimi markami. Z drugiej strony parlamentarzyści uczestniczący w audycji sygnalizowali, że zmiana byłaby dla nich wygodna, bo często podczas weekendu mają obowiązki wchodzące w konflikt z terminem audycji a nam zależy, żeby odwiedzali nasze studio regularnie – wyjaśnia Piotr Kobalczyk.

W paśmie porannym pojawi się audycja „Miasto mówi”, prowadzona przez Sławomira Kamolę, który niedawno wrócił do radia. Będzie to program o charakterze reaktywnym, czyli z udziałem słuchaczy. Zajmie się on rozmaitymi sprawami pozornie banalnymi, ale takimi, które utrudniają nam codzienne życie. Chodzi o takie rzeczy jak to, kto powinien mieć drobne – klient czy sprzedawca w sklepie. Z pozoru błaha rzecz, ale krew może popsuć.

Nowością będą na antenie PRK felietony znanych publicystów (Piotrów – Cywińskiego, Goćka, Semki i Wielguckiego oraz Wojciecha Cejrowskiego i Aleksandry Jakubowskiej). Są to komentatorzy wyraziści, budzący emocje, a prezentujący poglądy od lewa do prawa.

– Ważnym wątkiem misyjnym w tym roku są treści związane ze wzmacnianiem postaw patriotycznych i tożsamości narodowej. Obok już funkcjonujących cyklicznych składników programu pojawi się nowy noszący tytuł „Filary wolności”. Poprowadzi go redaktor Piotr Głowacki – wyjaśnia dyrektor programowy PRK. – Będzie w nim dużo zaskakujących treści. Znane fakty pokażemy w nowym ujęciu albo w sposób, w jaki nie były dotąd pokazywane.

W niedzielę w miejsce programu „Po słowie” pojawi się magazyn adresowany do rolników. Ma on zawierać w sobie dwa najistotniejsze elementy: informacje o ważnych z punktu widzenia mieszkańców wsi aktualnościach oraz wiadomości o charakterze użytecznym. – Będzie programem na żywo z elementami reporterskimi, ale zawsze z jakimś gorącym, bardzo ważnym dla środowiska wiejskiego tematem. Kładziemy też akcent na wszelkie użytkowe informacje, które mogą się przydać rolnikom, czyli omówienia zmieniających się przepisów, interesujące oferty rynkowe i nowinki z obszaru produkcji rolnej.

W nowej ramówce Polskie Radio Koszalin zdecydowało się również na pewien eksperyment. Po godzinie 23 pojawi się bowiem audycja, której formuła – kiedyś bardzo popularna – została na długi czas przez radiowców zarzucona. Chodzi o tzw. rozmowy nocą. W PRK poprowadzi ją red. Andrzej Rudnik. – Rozmowy o życiu, czasami nawet pewnie o sprawach intymnych. Formuła wymagająca dużego doświadczenia i dojrzałości od prowadzącego. Jestem przekonany, że Andrzej Rudnik świetnie sobie z tym poradzi – stwierdza Piotr Kobalczyk.

Będzie trochę zmian w zakresie rozrywki. „Złota 30”, czyli główna lista przebojów stacji, z godzin popołudniowych zostanie przeniesiona na godzinę 20 w sobotę. Sobotnie popołudnie wypełni zaś blok „Kulturalna sobota”. Będzie to dwugodzinne pasmo, w którym znajdzie się między innymi nowa audycja zatytułowana „Kołozwrotek – hity z tekstem i kontekstem”. Arkadiusz Wilman wspólnie z dr Łukaszem Trzeciakiem będą rozbierać na cząstki teksty znanych piosenek. Będzie to analiza językowa, historyczna, kulturowa. Jako pierwsza zostanie poddana wiwisekcji „Autobiografia” Perfektu. Kto dzisiaj jeszcze wie co to był „martenowski piec” i o co chodziło we frazie „za jej Poli Raksy twarz..”? Program ma za zadanie udowodnić, że jeden utwór muzyki rozrywkowej może być pretekstem do rozbudowanego komentarza czasami już nawet historycznego, a na pewno językowego i obyczajowego.

W piątki wróci audycja zatytułowana „Bity Piątek”, prowadzona przez Tomasza Trana. – Będzie w niej dużo dynamicznej muzyki, podanej w autorskim wyborze naszego dziennikarza – zapowiada dyrektor Kobalczyk. – Następna audycja, która pojawi się jako nowość, to element pasma zatytułowanego „Radio Koszalin na Dzień Dobry”. Tytuł: „Co jest grane?”. Będzie w niej się odbywał konkurs z wyłanianym każdego dnia finalistą, a w piątki odbędzie się finał tygodnia. Rzecz oparta na kreatywności, dowcipie, pomysłowości naszych słuchaczy. Przewidujemy atrakcyjne nagrody, ale chyba nie one są najważniejsze – chcemy, żeby to był sympatyczny motyw rozpoczynający popołudnie, coś co wywołuje uśmiech i dobrze nastraja na resztę dnia – podkreśla Piotr Kobalczyk.