Planeta hotel 1 Prestiżowy Ślub
Fot. Agnieszka Orsa/archiwum Hotelu Planeta

Planeta odkrywana na nowo

Działający od prawie pięciu lat mieleński Hotel Planeta dał się dotychczas poznać od najlepszej strony głównie gościom przybywającym z głębi Polski. Ci którzy korzystali z rezerwacji za pośrednictwem serwisów bookingowych, w opiniach wyliczają długą listę jego zalet. Ale Planeta zaprasza również koszalinian. Ma im do zaoferowania świetną kuchnię i możliwość organizacji całej gamy imprez biznesowych, okazjonalnych i rodzinnych – w tym niezapomnianych wesel.
Ulokowany przy ulicy Wojska Polskiego 4 hotel mija każdy, kto jadąc z Koszalina autem, chce dotrzeć na początek mieleńskiej promenady. Powstał więc w samym sercu Mielna. Doskonale wkomponowany w zastaną zieleń nie rzuca się w oczy. Jest jednym z tych obiektów powstałych w ostatnich latach w podkoszalińskim kurorcie, które swoją architekturą zaprzeczają bylejakości i wyznaczają nowy standard – nie tylko estetyczny.
Zatrzymujący się w nim goście, którzy rezerwowali pokoje za pośrednictwem serwisu Booking.com, wystawiają hotelowi wysoką notę – średnio 8,5 punktu w 10-punktowej skali (osoby podróżujące w pojedynkę oceniają go jeszcze wyżej – na 9,4 punktu). Doceniają szczególnie profesjonalizm i życzliwość personelu. Podkreślają, że niezmiennie świetne są serwowane w hotelu śniadania. Wszyscy są zachwyceni lokalizacją, bo to że do morza da się dotrzeć w trzy minuty spacerem, a nad jezioro Jamno – w pięć minut, jest dla przyjezdnych kluczową zaletą.
Hotel jednorazowo może przenocować 156 osób. Dysponuje 36 pokojami, z których część to apartamenty rodzinne z salonem, sypialnią dla dzieci oraz aneksem kuchennym. W przyziemiu urządzony został parking dla gości, ale auta można bezpiecznie pozostawić również na parkingu na dziedzińcu hotelu.


To że lobby, restauracja i sala konferencyjna znajdują się na wysokim parterze pozwoliło w zaciszu – od południowej strony – urządzić rozległy, nasłoneczniony taras przylegający do sali restauracyjnej. To on jako pierwszy rzuca się w oczy osobom spacerującym ulicą Wojska Polskiego. Przyciąga wzrok dającymi cień kolorowymi parasolami, ale i drzewami przebijającymi niejako podłogę tarasu. To nie pomyłka. Inwestorzy podjęli decyzję, że nie wytną starych drzew rosnących na placu budowy i większość z nich udało się ocalić. Niektóre w taki sposób, że rosną niejako w obrębie tarasu. Takie podejście spowodowało, że bryła obiektu nie stała się dominującym elementem w przestrzeni, ale została wbudowana w naturalne otoczenie, harmonijnie je dopełniając.

Planeta-restauracja
Rozdzielenie części restauracyjnej od sali konferencyjnej powoduje, że odbywające się w hotelu imprezy nie zakłócają pracy restauracji. Planeta oferuje możliwość zorganizowania wszelkich imprez rodzinnych i okolicznościowych, w tym również dużych wesel. Mariusz Matera, dyrektor hotelu, mówi: – Poza zapewnieniem miejsca i obsługi gastronomicznej jesteśmy w stanie pomóc również w wielu sprawach związanych z weselnymi przygotowaniami. Organizujemy także na zlecenie naszych gości inne sympatyczne wydarzenia. Na przykład teraz urządzamy czterdzieste urodziny klientki z Łodzi, która zaprosiła na nie czterdziestkę gości. Tak więc ona sama, jej bliscy i przyjaciele spędzą u nas weekend, którego kulminacją będzie uroczysta kolacja. Mają do dyspozycji w hotelu całe piętro oraz salę konferencyjną.
Wydaje się, że nie do końca wykorzystanym dotychczas atutem Planety jest znakomita kuchnia. – Zdajemy sobie z tego sprawę – przyznaje Mariusz Matera. – Dlatego chcemy ten stan rzeczy zmienić i spowodować, żeby również koszalinianie i mieszkańcy regionu zaglądali do nas częściej. Nie jesteśmy nastawieni wyłącznie na przyjezdnych. Przeciwnie, bardzo nam zależy również na tym, żeby nasz hotel kojarzył się jako miejsce, gdzie można urządzić rodzinną uroczystość, albo po prostu wpaść na obiad albo deser i kawę.


Jak podkreśla dyrektor hotelu, restauracja stawia i nadal będzie stawiać w menu akcent na dania rybne: – To pewien paradoks, że mieszkając nad morzem, musimy się solidnie naszukać, żeby znaleźć w Koszalinie albo nawet w Mielnie lokal serwujący ryby w elegancki i smaczny sposób. My wypełniamy tę lukę. A jak to robimy, można się przekonać w każdej chwili – przekonuje z uśmiechem Mariusz Matera. – Mamy młody, bardzo zaangażowany i otwarty na nowości zespół, który stara się sprostać nawet bardzo wyszukanym oczekiwaniom gości.
logo PlanetaKontakt: Hotel Planeta, Wojska Polskiego 4, 76-032 Mielno, telefon: +48 94 341 30 26; tel. kom.: +48 734 148 346; e-mail: biuro@hotelplaneta.com.pl