DSC6782 Design
Fot. Marcin Betliński

Fronty meblowe 3DL – kolorów więcej niż sobie wymarzysz

Sukces na rynku zależy w wielkim stopniu od wyczucia czasu i zapotrzebowania klientów. Jedno i drugie trafnie odczytali założyciele koszalińskiej firmy 3DL. Ich wytwórnia frontów meblowych realizuje zamówienia zarówno profesjonalnych stolarzy, jak i klientów indywidualnych, którzy dzięki 3DL mogą w prosty i szybki sposób odnowić meble w domu.

Firma 3DL to pierwsza w Koszalinie profesjonalna wytwórnia frontów meblowych z najwyższej klasy lakiernią sterowaną numerycznie. Wykorzystywany przez nią automat lakierniczy to prawdopodobnie jedyne takie urządzenie działające w promieniu 150 km od Koszalina.

Pozwala ono na bardzo szybkie, ale jednocześnie bardzo precyzyjne nakładanie powłoki lakieru na całą obrabianą powierzchnię. Automat ma trzy końcówki malujące, które ze względu na kształt można by nazwać „pistoletami”: osobno do pokrywania powierzchni płaskich, osobno do malowania krawędzi i uchwytów.

Żaden lakiernik pracujący tradycyjną metodą, czyli ręcznie, nie jest w stanie uzyskać takiej dokładności i jakości powłoki. Istnieje przy tym możliwość szybkiej zmiany stosowanego koloru, bo po każdym użyciu maszyny końcówki „pistoletu” są myte. Tak więc serie lakierowanych produktów nie muszą być długie – mogą to być nawet pojedyncze sztuki.

Kolejny atut urządzenia wykorzystywanego przez firmę 3DL to powtarzalność prac. Chodzi o to, że każdy klient ma swoją historię zapisaną w pamięci komputera. W razie potrzeby można się do niej odwołać i kolejne fronty meblowe polakierować w kolorze idealnie takim samym jak ten wykorzystywany wcześniej.

Paleta dostępnych barw jest właściwie nieskończona. Klienci mogą czerpać z uniwersalnych próbników będących w branży powszechnie uznanymi standardami. Farba zaś pochodzi od koszalińskiego dostawcy, który dysponuje mieszalnią zdolną stworzyć i dostarczyć dowolny odcień niemal od ręki. Robert Wikowicz, współwłaściciel 3DL, na co dzień kierujący firmą, komentuje: – Fronty meblowe malujemy głównie produktami poliuretanowymi, ale jeśli trzeba, sięgamy po produkty poliestrowe oraz akrylowe. Spełniają one wszystkie aktualne wymogi unijne. Kolorystycznie bazujemy na międzynarodowych paletach barw: RAL, NCS, KEMILACK, ICA.

Usługi wykonuje młody, ale doświadczony zespół fachowców. Niektórzy wcześniej byli lakiernikami pracującymi tradycyjnymi metodami, inni zajmowali się produkcją mebli.

Procedura składania zamówień na fronty meblowe w 3DL jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać ze strony internetowej wytwórni jednostronicowy formularz, wypełnić go i odesłać. Przychodzące mejlem zamówienia są to tzw. formatki zawierające wymiary i dodatkowe parametry.

Kolejny krok w trakcie realizacji zamówienia to wycięcie odpowiedniego kształtu z płyty MDF, a następnie przygotowanie płyty do lakierowania. Frezowane są wówczas krawędzie, szlifowana powierzchnia i krawędzie. Uzyskana powierzchnia jest bardzo gładka, co ma ogromne znaczenie, bo wtedy warstwa lakieru nie musi być gruba, a element dzięki temu szybciej schnie.

– Formatka jest szlifowania wielokrotnie: najpierw maszynowo, a później ręcznie. Po obróbce ściernej następuje pierwsze malowanie farbą podkładową. Kiedy ona wyschnie, co trwa średnio dwa dni, element wraca do szlifowania, po którym jest powtórnie malowany podkładowo. Znowu schnie parę dni i znów jest szlifowany, a następnie przekazany do finalnego lakierowania. Po wyschnięciu lakieru wykonujemy polerowanie. Jak widać, cały proces zajmuje co najmniej siedem, a najczęściej dziesięć dni.

 

Materiały schną w specjalnej suszarni. Optymalną temperaturę zapewniają tam nagrzewnice. Bardzo duże znaczenie ma również odpowiednia cyrkulacja powietrza uzyskiwana dzięki wydajnej wentylacji. – Dbamy o to, by lakier odpowiednio związał. Dlatego tak ważne jest suszenie. Im lepiej odparuje lakier z powierzchni, tym lepszy jest efekt lakierowania. Niczego sztucznie nie przyspieszamy, tylko cierpliwie czekamy na dokładne wyschnięcie obrabianego akurat elementu – podkreśla pan Robert.

 

Robert WikowiczAlternatywą dla lakierowania jest laminowanie frontów. Malowane mają jednak istotną przewagę – powłoka na całym elemencie jest jednorodna. W przypadku technologii laminowania laminat jest kładziony tylko na powierzchni płaskiej. Na bokach jest on doklejany w drugiej kolejności. Może więc dochodzić na krawędziach połączeń do minimalnych niedokładności, które jednak z czasem pod wpływem wilgoci mogą stać się kłopotliwe – mogą się powiększać i powodować, że sama płyta będzie chłonęła wodę. Przekonują się o tym niekiedy posiadacze laminowanych mebli łazienkowych.

Kim są klienci wytwórni? – Po fronty meblowe do 3DL zgłaszają się stolarze, wykonawcy rozmaitego rodzaju zabudów meblowych, ale również osoby indywidualne. Wymiana frontów to tani sposób odnowienia mebli w domu – mówi Robert Wikowicz. – Zresztą to samo dotyczy mebli hotelowych czy w pensjonatach. Nie trzeba od razu kupować całkiem nowego sprzętu, można go po prostu odświeżyć, montując nowe fronty meblowe.

Jak informuje pan Robert, najpopularniejszym obecnie kolorem jest biały i kolory do niego zbliżone (ecru, kość słoniowa, kremowy) oraz odcienie szarości. – Gdybym miał podać proporcje, to musiałbym stwierdzić, że większość – może nawet 90 procent – wykonywanych u nas frontów oddajemy klientom w kolorze białym, jakieś pięć procent w szarościach, a resztę w pozostałych barwach – podsumowuje Robert Wikowicz.

 

 

logo-3dlKONTAKT:

3DL s.c., ul. Przemysłowa 3A, 75-216 Koszalin, tel. 696-063-031, 601-721-720,

e-mail: biuro@frontymeblowekoszalin.pl