2086 Eos x large light grey beach environment 300dpi Design

Wnętrza po duńsku

Dania to znaczące centrum współczesnego wzornictwa. Jest domem dla projektantów z całego świata i producentów wyznaczających nową perspektywę w aranżacji wnętrz. Inspirują oni również polskich miłośników dobrego mebla i oświetlenia. A architekci wnętrz chętnie włączają duńskie produkty do swoich projektów.

W gronie prekursorów skandynawskich trendów są marki Gubi, Skagerak, Muuto, Menu, Ferm Living, Normann Copenhagen czy Vita Copenhagen. Skandynawskie meble, oświetlenie, dodatki wyróżnia wielofunkcyjne postrzeganie przedmiotów codziennego użytku. Dominuje jasna kolorystyka. Wnętrza są przejrzyste, pełne naturalnego światła. A klasyka łączy się z nowoczesnością. Kolor stanowi płynne przejście od bieli do softowych szarości, pastelowego różu, błękitu, mięty. Wyraziste kontrasty tworzą dodatki w czerni, malachitowej zieleni, burgundach i petrolach.

Mimo zestawienia wielu elementów, w skandynawskich pomieszczeniach panuje ład i prostota wyrażona poprzez minimalizm i geometrię. Meble i dodatki z surowego drewna roztaczają przytulną atmosferę nadmorskiej chaty. Kiedy nadchodzi wieczór dom wypełnia ciepło – rozpalony kominek, lampy i świece. Kluczową rolę odgrywają naturalne, ciepłe i trwałe tkaniny jak wełna, len, szlachetne odmiany bawełny.

Kwintesencją duńskich wnętrz jest dobre samopoczucie człowieka. Dom to indywidualne i ważne miejsce, w którym przede wszystkim mamy czuć się swobodnie, przyjemnie i wygodnie. Najważniejsze pomieszczenia to salon i sypialnia. Istotą projektowania po duńsku jest zapewnienie użytkownikowi wewnętrznej harmonii i poczucia szczęścia. Zakorzenione jest to w duńskiej filozofii życia nazwanej hygge. Więcej na ten temat można przeczytać w książkach „Hygge, klucz do szczęścia”, „Hygge, duńska sztuka szczęścia” dostępnych również w Polsce.

Tekst: Agnieszka Okrzeja, Marketing Wnętrz