DSC00354 Wydarzenia

„Felix Cassubia”, czyli najpiękniejsze kolędy po kaszubsku

Przy wsparciu Polskiego Radia Koszalin wykładowcy, studenci i absolwenci Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej nagrali płytę z kolędami. Wszystkie utwory wykonywane są w języku kaszubskim.

„Felix Cassubia” to niezwykła płyta, na której zgromadzono piętnaście najpiękniejszych i najcenniejszych dla historii regionu kolęd. Wszystkie zostały zagrane i zaśpiewane po kaszubsku przez chór Akademii Pomorskiej pod batutą Moniki Zytke, dyrektora artystycznego Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Teksty utworów, które znalazły się na płycie pochodzą z zasobów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – PomorskieJ w Wejherowie. Niewątpliwie ciekawostką płyty jest jedna kolęda kociewska pt. „Zagrzmniało”, pochodząca z Kociewia – regionu etniczno-kulturowego na Pomorzu Gdańskim.

Piotr Ostrowski, prezes zarządu i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin, komentuje: – Jest to wydawnictwo o tyle wyjątkowe, że składa się z kolęd kaszubskich zebranych, zaaranżowanych i po raz pierwszy zagranych specjalnie na jego potrzeby. Integralną częścią płyty jest śpiewnik z tekstami utworów, a więc śpiewania po kaszubsku mogą popróbować nie tylko ci, którzy na co dzień mówią po kaszubsku.

Płyta „Felix Cassubia” powstała w Studiu Nagraniowo-Koncertowym im. Czesława Niemena Polskiego Radia Koszalin, a prace nad nią trwały blisko pół roku. Nagranie płyty było dużym wyzwaniem logistycznym dla koszalińskiej rozgłośni. Ponad trzydzieści osób (członkowie chóru, realizatorzy) od maja tworzyło materiał muzyczny, który po ostatecznym opracowaniu tworzy to wyjątkowe wydawnictwo. Do projektu włączyło się również Radio Gdańsk, Fundacja Instytut Balticum, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie oraz Akademia Pomorska w Słupsku.

– Chciałbym podziękować naszym partnerom za pomoc i współpracę. Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie zorganizować koncerty, na których będzie można posłuchać na żywo wszystkich utworów zawartych na płycie i zaśpiewanych przez chór akademicki – mówi Piotr Ostrowski.

Autorzy projektu liczą, że płyta dotrze nie tylko na Kaszuby, ale też całe Pomorze Środkowe.

– Do tej pory wydano wiele płyt z kolędami, także kaszubskimi, ale nigdy wcześniej nie zagrano ich dla jednego, muzycznego przedsięwzięcia. Jestem dumny, że nam się to udało. Wydanie tej płyty uważam za wydarzenie wyjątkowe, a nawet historyczne – podkreśla prezes Piotr Ostrowski.

Płyta „Felix Cassubia” swoją premierę miała 6 grudnia br. Ukazała się w nakładzie trzech tysięcy egzemplarzy, jest bezpłatna i dedykowana wszystkim słuchaczom Polskiego Radia Koszalin.