tekst 5 4 Temat z okładki

WPD Szczecinek – rozwój pod opieką Kronospanu

Powstały w ubiegłym roku Wydział Przemysłu Drzewnego (WPD) Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku stawia na rozwój. Najmłodsze dziecko dydaktyczne uczelni przyciąga studentów i zainteresowanie przedsiębiorców, którzy z absolwentami WPD wiążą swoją przyszłość w branży drzewnej i meblarskiej.

W odpowiedzi na potrzeby kadrowe potentata przemysłowego, idąc w sukurs założeniom resortu nauki i realizując modelowy przykład współpracy z biznesem, Politechnika Koszalińska w ubiegłym roku akademickim uruchomiła zamiejscowy Wydział Przemysłu Drzewnego w Szczecinku; to wspólne przedsięwzięcie uczelni i szczecineckiego Kronospanu, światowego lidera w produkcji płyt.

 

Dobra, stabilna przyszłość

Branża – to meblarstwo. Motor polskiej gospodarki. Meble są jednym z naszych najlepszych towarów eksportowych. Wysoko cenione za design i najwyższej jakości płyty, z których są wykonane. Pod względem wartość eksportu, plasujemy się na 4. miejscu w świecie. Co 10 mebel wyprodukowany w Polsce trafia na eksport.

Potentat – to szczecinecki Kronospan. Jeden z największych pracodawców w regionie. Zdobywca prestiżowego tytułu Pracodawcy Jutra 2016.
– Z dumą mówimy, że firma ma znaczący udział w sukcesie polskich mebli, ponieważ co czwarty wyprodukowany w Polsce jest wykonany z płyty meblowej Kronospan – mówi Joanna Jodłowska, członek zarządu Kronospan Szczecinek. – Wybór tych studiów to mądra inwestycja w rozwój zawodowy, zapewniająca dobrą, stabilną przyszłość. Zależy nam, aby jak najwięcej dobrych specjalistów pozostało w Szczecinku.

tekst 1_1

Łatwiejszy start

W Polsce wciąż brakuje specjalistów w branży meblarskiej. W związku ze wzrostem produkcji, sprzedaży i eksportu, potrzeby kadrowe tego sektora przemysłu stale rosną i nic nie wskazuje, by w najbliższych latach zapotrzebowanie zrównało się z możliwościami rynku pracy. Pod kątem zatrudnienia branża meblarska jest jednym z najciekawszych i najbardziej przyszłościowych obszarów.

Kronospan Szczecinek do pozyskiwania nowych pracowników podchodzi w sposób wyjątkowy, tak definiując do nich swoje podejście: „Dla Kronospan las to nie tylko zbiór drzew. Każde drzewo wnosi swój żywotny wkład do zdrowego, sprawnie funkcjonującego ekosystemu. Tak postrzegamy pracowników. Jesteśmy firmą rodzinną, wzrastającą w dynamicznym środowisku, zaś pracownicy stanowią klucz do naszego sukcesu”.

 

Krok na drodze rozwoju

Dla uczelni uruchomienie nowego kierunku w Szczecinku to kolejny etap rozwojowy.
– Wzbogaciliśmy naszą ofertę kształcenia, a teraz gwarantujemy absolwentom zatrudnienie na bazie wykształcenia zawodowego na najwyższym poziomie – uważa prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej.

Kadrę naukową WPD stanowią pracownicy Politechniki Koszalińskiej. Zajęcia dydaktyczne i laboratoryjne odbywają się w uczelni, organizatorem praktyk będzie Kronospan.

– Kształcenie praktyczne tym różni się od zawodowego, że prawie połowa zajęć to działania praktyczne, a wśród nich najwięcej w przedsiębiorstwach oferujących pracę na tych samych stanowiskach praktycznych – podkreśla dr Artur Wezgraj, kanclerz uczelni.

– Wynajmujemy od Kronospanu część obiektów wybudowanych z przeznaczeniem na Krono Akademię, w których znajduje się sala wykładowa, dwie sale ćwiczeniowe oraz laboratorium komputerowe – wyjaśnia prof. Dariusz Tomkiewicz, dziekan WPD.

ogólne 3

Symbioza uczelni i firmy

Krono Akademia jest częścią większego przedsięwzięcia – Kronospan Design Center, czyli najnowocześniejszego w Europie ośrodka szkoleniowo-ekspozycyjnego branży drzewnej. Firma ma plany rozbudowy centrum laboratoryjnego.

Nowe obiekty – w tym sale szkoleniowe – posłużą rozwojowi Wydziału Przemysłu Drzewnego. Studenci będą mogli korzystać także z zaplecza laboratoryjnego powstającego na potrzeby centrum badawczego Kronospanu.
– W symbiozie wydziału i przedsiębiorstwa upatrujemy zdynamizowanie rozwoju wydziału – podkreśla prof. Dariusz Tomkiewicz. – Nawiązujemy kontakty z innymi firmami, które mogą zaoferować studentom staże i praktyki oraz dostęp do parku maszynowego, liczymy również na pomoc władz samorządowych Szczecinka. Ważne, aby nauka na wydziale odbywała się pośród rzeczywistych procesów produkcyjnych.

 

Trzy ciekawe specjalności

Studenci WPD już korzystają z nowych możliwości zdobywania wiedzy i doświadczenia, np. byli na targach przemysłu drzewnego w Niemczech, a przede wszystkim sami wychodzą z cennymi inicjatywami, np. założyli wydziałowe koła naukowe. Poza możliwością uzyskania stypendium naukowego, czy socjalnego, otrzymają również stypendia w wysokości do 500 złotych miesięcznie.

WPD prowadzi kształcenie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na kierunku Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym w trzech specjalnościach: Automatyka i utrzymanie ruchu, Procesy i maszyny przemysłu drzewnego, Projektowanie mebli i wyrobów z drewna. Wszystkie są prowadzone w trybie czteroletnich studiów inżynierskich, z możliwością kontynuacji np. na Politechnice Koszalińskiej.
Tegoroczna rekrutacja na WPD trwa.