Adrian Adamowicz Wydarzenia

Po wakacjach wracają koncerty w Polskim Radiu Koszalin

VOO DOO DOG– Nasze radio zawsze organizowało koncerty muzyczne, nawet jeszcze w starej siedzibie, ale od 2011 robimy to bardzo systematycznie, czyniąc z cykli koncertowych nasz znak rozpoznawczy i element wizerunku – mówi Adrian Adamowicz, zastępca dyrektora programowego Polskiego Radia Koszalin odpowiedzialny za muzykę i oprawę. – Zapraszam wszystkich na siódmy sezon, który rozpocznie się 28 września występem Natalii Sikory.
Kiedy w 2011 roku startował cykl Unplugged Radia Koszalin, chodziło głównie o promowanie lokalnych wykonawców. Obecnie jest tych cykli kilka: Rockowa, Muzyczna, Etniczna Scena PRK, Scena Debiutów, Koncerty w Samo Południe Nocy. Występują w ich ramach muzycy zarówno lokalni, jak i uznane gwiazdy. Reprezentują rozmaite style i gatunki muzyczne.

Radio dysponuje świetnym studiem nagraniowym, w którym może się pomieścić jednocześnie 120 słuchaczy. Co ważne, udział w koncertach jest dla publiczności darmowy – wystarczy słuchać stacji i odpowiednim momencie zarezerwować telefonicznie wejściówkę.

Adrian Adamowicz mówi: – Stawiamy na różnorodność i regionalność, bo jesteśmy rozgłośnią regionalną i misyjną. W naszym studiu mieści się co prawda 120 osób, ale dzięki kręconym filmom, retransmisjom i Internetowi są to wydarzenia śledzone przez dużo większe grono osób. Od dwóch sezonów – o ile zgodzi się na to artysta – staramy się koncerty na bieżąco transmitować, przynajmniej w części. Tych 40 minut daje przedsmak, a późniejsza retransmisja na naszej antenie prezentuje całość poszczególnych występów.

Nowy sezon rozpocznie 28 września br. występ Natalii Sikory z grupą towarzyszących jej muzyków. – Zaczynamy od Natalii Sikory, która już dwukrotnie u nas wystąpiła. Wtedy jednak śpiewała ballady. Tym razem wystąpi z czymś z zupełnie innej bajki muzycznej. Zawsze jako wokalistka, interpretatorka piosenek Czesława Niemena, była drapieżna, ale muzycznie stonowana. Teraz w programie „Voo Doo Dog” mamy do czynienia z bardzo rockowym klimatem, w którym jej głos jeszcze bardziej przypomina wokal Janis Joplin.

Kolejny koncert, październikowy, to ukłon w stronę tradycji. Zagra legendarny Józef Skrzek, który bardzo rzadko występuje w kameralnych salach. Dla Polskiego Radia Koszalin zrobił wyjątek. – Przyjedzie ze własnym sprzętem, ale dał się namówić również do zagrania na naszym znakomitym fortepianie marki Petrof. Tak więc koncert będzie po części rockowy, elektryczny, a po części akustyczny – podkreśla dyrektor muzyczny PRK.

Na 31 października zapowiedziany jest koncert zespołu Czerwie, łączącego rozmaite inspiracje muzyczne, w tym folkowe. Zespół tworzy również muzykę ilustracyjną do niemych filmów. – U nas zagra muzykę do pierwszego prawdziwego, jeszcze niemego horroru z 1922 roku, czyli „Nosferatu”. Data jest nieprzypadkowa, bo to Halloween, które – czy to się nam podoba, czy nie – weszło już do polskiej obyczajowości. Jeśli słuchacze zechcą się dostosować strojami i nastrojami do daty i prezentowanego filmu, będzie jeszcze ciekawiej.

Adrian Adamowicz zapowiada również już koncert grudniowy: – Duet Lucy & Tom, który na pewien czas zakotwiczył w Koszalinie, postanowił zamknąć ten okres kariery nagraniem u nas płyty z piosenkami Edith Piaf. Koncert będzie premierą płyty, a że to czas bliski świąt nie zabraknie elementów bożonarodzeniowych. Oczywiście francuskich.

Jak mówi red. Adamowicz, w planach do czerwca przyszłego roku ma jeszcze zaproszenie kilkunastu innych wykonawców, ale woli na razie nie zdradzać kim oni są, dopóki wszystkie terminy i inne sprawy nie są ustalone. – Jesteśmy rozgłośnią regionalną radia publicznego. W obszarze muzycznym widzimy swoją rolę w promowaniu różnorodnych nurtów i artystów. Nasze koncerty powodują, że jesteśmy istotnym punktem na mapie kulturalnej Koszalina i regionu.

Szerzej o sezonie koncertowym i zmianach zachodzących w Polskim Radiu Koszalin napiszemy w kolejnym wydaniu naszego magazynu.