Sześć pierwszych z 48 zaplanowanych domów Osiedla Norweskiego jest już w stanie deweloperskim, gotowych do wykończenia. Właśnie uzyskały one pozwolenie na użytkowanie. Zgodnie z obietnicą dewelopera każda z posesji otoczona jest urządzonym ogródkiem i do każdej jest wygodny dojazd, bo całe osiedle ma już docelowe ulice wraz z chodnikami, oświetleniem i ogrodzeniem całości. Rusza budowa drugiego etapu inwestycji – kolejnych sześciu domów. W uroczystym otwarciu pierwszego, ukończonego etapu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych z Piotrem Jedlińskim, prezydentem Koszalina, projektanci i wykonawcy.

Osiedle Norweskie to pierwsze przedsięwzięcie Firmus Group w granicach Koszalina, przy tym pierwsze typowo mieszkaniowe. Deweloper znany był dotychczas z apartamentowców budowanych nad morzem. W Mielnie finalizuje budowę spektakularnego Dune Resort – kompleksu około 330 luksusowych apartamentów wraz z zapleczem gastronomicznym, basenami kąpielowymi, SPA.

Osiedle Norweskie zlokalizowane jest w Jamnie, najmłodszej części Koszalina, przy ulicy Gradowej. W tej części miasta będzie to pierwsza całościowo zaplanowana enklawa nowoczesnej zabudowy jednorodzinnej. Klienci mają do wyboru trzy projekty domów wolno stojących o powierzchni użytkowej od 125,72 m2 do 178,7 m2 usytuowanych na dużych działkach gruntowych (od prawie 700 do ponad 1200 m2). Osiedle nosi nazwę „Norweskie”, gdyż poszczególne projekty domów zostały oznaczone nazwami norweskich miast: Alesund, Bergen i Oslo. W pierwszym etapie zbudowanych zostało sześć domów (trzy typu Alesund, dwa typu Oslo, jeden – typu Bergen). Do kupienia są jeszcze dwa – typu Alesund i Oslo.

Warto podkreślić kluczowe założenie dewelopera, które wyraźnie wyróżnia jego ofertę na tle konkurencji. Nabywcy nieruchomości w ramach poszczególnych etapów budowy będą się wprowadzać do domów z urządzoną docelowo zielenią i zapewnionym wygodnym dojazdem. To ważny element komfortu. Bywa bowiem, że na nowo powstających osiedlach domy buduje się jednocześnie w wielu punktach, wskutek czego pierwsi mieszkańcy mogą przez długi czas odczuwać rozmaite niedogodności. Tutaj jest inaczej. Poszczególne etapy budowy stanowią małe, odrębne całostki. Dopiero po zakończeniu budowy określonej grupy domów, rozpoczynają się prace przy kolejnej.

1

Koszalin prze na północ

Włączenie sołectw Jamno i Łabusz w granice Koszalina było naturalną konsekwencją strategii rozwojowej miasta, która zakłada intensywną rozbudowę w kierunku północnym. Tym samym obszar Koszalina sięgnął południowego brzegu jeziora Jamno. W pewnym sensie jest to powrót do sytuacji historycznej, bowiem od średniowiecza do początków XIX wieku wieś Jamno należała do Koszalina, a pobliski Łabusz pełnił przed wiekami funkcję koszalińskiego portu handlowego.

Koszalin dynamicznie rozbudowuje się w kierunku północnym już od kilkunastu lat. Powstało dzięki temu Osiedle Unii Europejskiej. Zasób terenów pod budownictwo mieszkaniowe w jego ramach praktycznie się wyczerpał. Oznacza to, że zabudowa przesunie się wkrótce jeszcze dalej na północ, w kierunku jeziora Jamno. Powstanie Osiedla Norweskiego to niejako wyjście naprzeciw temu procesowi.

Podczas oficjalnego otwarcia pierwszego etapu osiedla Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, powiedział: – Wiele osób, które oglądało koncepcję związaną z rozwojem i zagospodarowaniem tych terenów mówiło, że jest to niemożliwe. Dzisiaj można ich serdecznie zaprosić, powiedzieć że warto tutaj przyjechać, spędzić kilka chwil i zobaczyć, że ten proces jednak się rozpoczął. Gratuluję serdecznie inwestorowi, gratuluję wykonawcom. Życzę, żeby nie skończyło się tylko na 48 budynkach i Osiedlu Norweskim, tylko żeby to była wręcz dzielnica norweska.
Osiedle Norweskie, choć położone niedaleko od centrum miasta, zapewni swoim mieszkańcom warunki, jakich nie znajdą oni w żadnym innym miejscu w Koszalinie. Dookoła zieleń, bliskość jeziora, świeże powietrze. Od Bałtyku miejsce to dzieli zaledwie jezioro i wąska mierzeja. Dla osób preferujących aktywny wypoczynek to lokalizacja idealna. Urozmaicone trasy znajdą tu dla siebie biegacze i zwolennicy marszów z kijkami. Ze ścieżek rowerowych okalających Jamno mogą korzystać zarówno zwolennicy krótkich przejażdżek, jak i wypraw parogodzinnych. Najdłuższa z tras liczy 46 km.

 

Z myślą o młodych rodzinach

Nabywcami nowych domów w Polsce są najczęściej ludzie młodzi (według ogólnopolskiego raportu pracowni TNS zaledwie 21 proc. spośród kupujących przekroczyło „czterdziestkę”). Świadomość tego faktu kierowała projektantami Osiedla Norweskiego na każdym etapie pracy. Wyobrażone potrzeby młodych rodzin i ich zróżnicowanych możliwości finansowych doprowadziły do zaproponowania różniących się powierzchnią użytkową czterech wariantów komfortowego domu jednorodzinnego z garażem i ogródkiem.

Każdy z projektów wyraźnie wydziela strefę aktywności dziennej i tę bardziej intymną – sypialnianą. Parter to kuchnia, salon z jadalnią, kotłownia z pralnią i toaletą, garaż oraz taras. Na piętrze zaplanowane są sypialnie z bardzo praktycznymi garderobami, dwie łazienki, balkon.

Wszystkie pokoje są w naturalny sposób doskonale doświetlone – to kolejny wyróżnik domków, które powstaną na Osiedlu Norweskim. Przypomina to rozwiązania stosowane w Skandynawii, gdzie światło słoneczne bardzo się ceni. Generalnie – nawiązań do Skandynawii i samej Norwegii jest więcej. Jest jednym z nich dominujący klimat estetyczny starannie zaplanowanego osiedla, który opisują takie określenia jak: wyważona wielkość budynków, idealny ład w przestrzeni, pastelowe kolory elewacji, użycie w elewacji drewna, jednorodne kolorystycznie dachy budynków, zadbane zielone otoczenie domów.

Koszaliński architekt Adam Spychalski, autor projektów, komentuje: – Polacy decydujący się na dom, kierują się zdrowym rozsądkiem. Dawniej budowano domy duże, bo miały one służyć rodzinie wielopokoleniowej. Obecnie na pierwszym planie stanęły funkcjonalność i komfort. Przestało obowiązywać założenie, że dom jest na całe życie. Jesteśmy coraz bardziej mobilni, a więc pierwszy dom nie musi być ostatnim. Coraz łatwiej akceptujemy zmiany, w tym tak zasadnicze jak zmiana miejsca do życia.

 

Dom pokazowy i biuro sprzedaży

Aby ułatwić klientom podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości na Osiedlu Norweskim deweloper zdecydował się na urządzenie domu pokazowego. Odpowiedzialna za jego powstanie Michalina Okrutna, projekt manager w Firmus Group, informuje: – Dom jest kompletnie urządzony, a więc ze wszelkimi sprzętami i meblami. To pozwala naszym klientom łatwiej wyobrazić sobie, jak niewiele prac wystarczy, by się wprowadzić do własnego domu.

Jak podkreśla pani Michalina, w kolejnych budowanych przez Firmus Group obiektach urządzane są mieszkania pokazowe: – Klienci to cenią i chętnie umawiają się na prezentacje. Urządzona część domu na Osiedlu Norweskim posłuży nam za biuro sprzedaży dostępne dla wszystkich chętnych siedem dni w tygodniu.

Aby poznać gotowe domy od zewnątrz i wewnątrz, obejrzeć urządzenia osiedla, odwiedzić dom pokazowy – wystarczy jeden telefon. Pracownicy Biura Sprzedaży czekają na zainteresowanych.

 

DOM POKAZOWY

Koszalin, ul. Gradowa / Bryzy, tel. 94 342 22 22
www.osiedlenorweskie.pl

 


Powierzchnia domów

ALESUND – powierzchnia użytkowa domu: 125,72 m2 (w tym garaż 21,8 m2); powierzchnia użytkowa działki: 648 m2
BERGEN – powierzchnia użytkowa domu: 136,34 m2 (w tym garaż 22,25 m2); powierzchnia użytkowa działki: 834 m2
OSLO – powierzchnia użytkowa domu: 152,12 m2 (w tym garaż 20,28 m2); powierzchnia użytkowa działki: 834 m2