IMG 8996 Design

Takie może być całe Mielno

Finiszuje budowa apartamentowca Rezydencja Park Rodzinna II. Kiedy w maju br. zostanie oddany do użytku, będzie szóstą zakończoną realizacją dewelopera Firmus Group przy ulicach Orła Białego i Kopernika w Mielnie. Wszystkie wspólnie tworzą enklawę znakomitej architektury i jednocześnie wyznaczają nowy standard dla inwestycji w kurorcie, który coraz intensywniej zabiega o wizerunek miejsca spełniającego wymagania nawet najbardziej wymagających gości.

Nowe obiekty takie jak te, które tworzą mini kompleks Rezydencja Park i Rezydencja Park Rodzinna, z pewnością w spełnieniu takich ambicji samorządu Mielna pomagają.

Komentuje architekt Bartosz Warzecha, prezes Oddziału Koszalińskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich: – Zawsze jest tak, że pojawienie się uporządkowanych realizacji, w spójnym architektonicznie i estetycznie stylu, inspiruje innych inwestorów do dotrzymywania kroku. Widzą, że można budować w określonym klimacie, w pewnej dyscyplinie. To natychmiast rozlewa się na otoczenie. Dzięki Rezydencji Park i Rezydencji Park Rodzinnej uzyskano ład przestrzenny, który rozciąga się na większą część ulicy. Tam nie ma sklepików, kramów, punktów usługowych, krzyczących reklam. Są za to spokój i cisza, mimo że to przecież niemal samo serce Mielna. Doświadczamy tego odczucia nawet w szczycie sezonu letniego. To ulica, która służy głównie mieszkańcom.

Według Bartosza Warzechy, mamy do czynienia z architekturą dystyngowaną, doskonale dopasowaną do nadmorskiej lokalizacji. – Można o niej powiedzieć dużo dobrego. To przede wszystkim właściwa skala budynków do miejsca, w którym się znalazły. To przemyślana koncepcja, której podporządkowane są rozmaite działania organizujące przestrzeń. Ważną cechą jest nawiązanie do dawnego budownictwa pomorskiego między innymi przez użycie elementów drewnianych w elewacjach. Nie bez znaczenia jest bardzo ciepła kolorystyka elewacji. Jestem pewny, że wiele osób, które znajdą się na ulicy Orła Białego po raz pierwszy, pomyśli sobie: „Tutaj mógłbym mieszkać”.

 

IMG_4541

 

Architekt zwraca uwagę jeszcze na jeden istotny aspekt: – Docenić warto ogromne poszanowanie przyrody, z jakim mamy do czynienia w tym przypadku. Dorosłe drzewa są czasami bardzo blisko elewacji. Zostały zachowane świadomie, bo to one tworzą w ogromnym stopniu klimat tego miejsca. Sosna jest niemal symbolem nadmorskiej przyrody. Takie podejście inwestora to działanie wbrew współczesnej tendencji, która polega na niwelowaniu terenu, postawieniu budowli a dopiero później ewentualnym sadzeniu drzew na nowo. Tutaj mamy coś naturalnego, właściwego dla tych stron. Stara zieleń to ogromny atut. Uszanowana odwdzięcza się tworzeniem przyjemnego wrażenia.

Miejsce, o którym mowa to chyba jeden z najbardziej urokliwych fragmentów starego Mielna. Jego wdzięk podkreśla dopasowana do miejsca nowa zabudowa Rezydencji Park i Rezydencji Park Rodzinnej. Bartosz Warzecha fachowym okiem dostrzega jeszcze coś: – Wiele rzeczy zaczyna się na prozaicznym z pozoru poziomie. Proszę zwrócić uwagę na to, że tam na samym początku została zbudowana nowa ulica – w sensie jezdni o odpowiedniej szerokości, porządnego chodnika, oświetlenia, progów spowalniających ruch samochodowy. Takie rzeczy wpływają na myślenie ludzi. Podświadomie czują oni, że w takim miejscu nie wypada nam zrobić czegoś byle jakiego.

Ciekawe jest to, że budynki – choć mają różnych projektantów (cztery pierwsze, czyli Rezydencję Park, zaprojektował architekt Marek Sietnicki, dwa kolejne, czyli Rezydencję Park Rodzinną, zaprojektowało Studio projektowe AB S.C. Marek Antoszczyn Andrzej Buko) są bardzo spójne w charakterze.

Dr Marek Sietnicki komentuje: – Bardzo dobrze zostały sformułowane przez dewelopera wytyczne dla architektów: co do proporcji, kolorystyki, zastosowania detali. I zapewne spójne z istniejącymi będą planowane kolejne kameralne apartamentowce, projektowane przez jeszcze inne studio architektoniczne. Procentuje to, że inwestor miał jasną wizję i wiedział, co chce uzyskać. Przed przystąpieniem do projektowania odczytaliśmy jeszcze jedną rzecz: pożądane nawiązanie do przedwojennej, poniemieckiej architektury Mielna. To szczególnie wyznaczyło znaczenie detalu. Stąd gra cegłą, kolorami, drewnianymi szczegółami dachu, balkonami, nawiązaniem do architektury szachulcowej.

Architekt podkreśla, że wśród podstawowych założeń kluczowe było oczekiwanie wtopienia budynków w park sosnowy. – I to się znakomicie udało. Wyszedł kameralny zespół. Mimo że obiektywnie rzecz biorąc teren jest intensywnie zabudowany, to udało się zachować odpowiednie przestrzenie otwarte między budynkami. Te przestrzenie są zagospodarowane jako części wspólne, a w niektórych przypadkach jako prywatne ogródki na parterze. A chodziło o to, by to co na początku było jednością, czyli rozproszony las sosnowy, dalej komponowało się jako jeden obszar.

W kompleksie, o którym mowa znajduje się obecnie 115 apartamentów o powierzchni od 36 m2 do 71 m2 . Łączna powierzchnia użytkowa budynków to około 6 350 m2 , a działek na których są posadowione – 9 000 m2. Teren ten ciągnie się niemal od jeziora Jamno do pasa zieleni przy promenadzie. Tak więc właściciele apartamentów i goście mają luksus łatwego dostępu zarówno do skweru nad jeziorem i przystani jachtowej, jak i plaży oraz morza. Pierwszy budynek Rezydencji Park powstał w 2011 roku. Obecnie kończony, szósty – Rezydencja Park Rodzinna II – planowany jest do oddania w maju bieżącego roku.

Rezydencja Park jest ogromnym sukcesem komercyjnym. Zdecydowana większość apartamentów znajdowała nabywców w trakcie realizacji poszczególnych budynków. Rekordowe tempo sprzedaży Rezydencji Park Rodzinnej II – na trzy miesiące do oddania inwestycji do użytku w ofercie pozostały zaledwie ostatnie dwa apartamenty.

Nabywcy apartamentów w Rezydencji Park często traktują je jako drugi dom nad morzem. Doceniają zielone otoczenie, ciszę, bliskość plaży. Wielu łączy funkcję second home z komercyjnym wynajmem lub wręcz kupuje apartamenty wyłącznie z zamiarem ich wynajmowania i zarabiania.

Marcin Kokot, właściciel firmy City Apartments obsługującej komercyjny wynajem, zupełnie się temu nie dziwi: – Apartamenty w Rezydencji Park zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najlepiej służyć wypoczynkowi rodzinnemu. W każdym z nich do dyspozycji gości jest w pełni wyposażony aneks kuchenny, salon, odrębna jedna lub dwie sypialnie, obszerny taras. Na zewnątrz miejsce do zabaw dzieci. Gwarancja możliwości bezpiecznego zaparkowania samochodu. Jeśli dodać do tego atuty wyjątkowej lokalizacji, otrzymujemy pokaźny zestaw przewag nad konkurencyjnymi ofertami. Dlatego apartamenty te są chętnie wynajmowane, w różnych porach roku. A to przekłada się na zyskowność inwestycji zdecydowanie przewyższającą korzyści z lokaty bankowej.

 

RPR_otoczenie-big-35