Foap bergen 3466854 Podróże

Bergen, czyli brama do fiordów

To drugie obecnie co do wielkości miasto Norwegii, otoczone majestatycznymi górami, oferujące niesamowite widoki. Do połowy XIX wieku główny port handlowy Norwegii, a w średniowieczu nawet jej stolica. Miasto historyczne, kolorowe, pełne urokliwych miejsc. Zanim więc zdecydujemy się ruszyć na poznawanie fiordów, warto co najmniej dwa dni poświęcić na jego bliższe poznanie.

 

-3-114634Bergen jest – jak na warunki norweskie – ludne, bo liczy prawie 270 tysięcy stałych mieszkańców, do których doliczyć trzeba prawie 30 tysięcy studentów (nie tylko Norwegów). Zachowuje jednak urok małego miasteczka.
Korzenie założonego ponad 900 lat temu Bergen pochodzą z epoki Wikingów. Przez cztery wieki dominowali w nim hanzeatyccy kupcy. Miasto było jednym z głównych ognisk Hanzy i tym samym pośrednikiem między Norwegią a resztą Europy. Bryggen (nabrzeże hanzeatyckie) jest najbardziej widoczną pozostałością tamtych czasów. Dzisiaj w jego wnętrzach mieszczą się restauracje, puby, sklepy z rękodziełem i muzea historyczne.

Bergen uchodzi za najbardziej deszczowe miasto Europy. Deszcz potrafi w nim padać 84 dni z rzędu (to rekord z 2007 roku) i 250 dni w roku. Ale nie warto się zrażać. Tamtejszy morski klimat ma to do siebie, że jest ogromnie zmienny. Dzień, który zapowiada się na słoneczny, za godzinę może rozczarować ulewą i odwrotnie – chmurny i dżdżysty poranek przynieść może cudowną pogodę w ciągu dnia.

Bergen warto potraktować jako punkt wypadowy do zwiedzania południowo-zachodniej Norwegii. Wygodnie startuje się z niego w podróż wzdłuż największego norweskiego fiordu Sognefjorden oraz do Stavanger i dalej na Preikestolen. Jeśli na samo Bergen poświęcimy dwa dni, poznamy z grubsza jego atrakcje.

 

Stare Bryggen

To zabytkowa dzielnica Bergen, nie bez powodu wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolorowe drewniane budynki usytuowane nad nadbrzeżem portowym pochodzą w większości z XV oraz XVI wieku. Spacerując wąskimi uliczkami między ciasno ustawionymi, drewnianymi domami kupców hanzeatyckich, możemy niemal przenieść się w czasie i poczuć klimat końcówki średniowiecza, dodatkowo spotęgowany przez panujący miejscami półmrok. Będąc tam, warto zajrzeć do kamiennego kościoła św. Marii, pochodzącego z XII wieku – jednej z pamiątek niegdysiejszej potęgi Norwegii.

Po zatoce w okolicach Bryggen kursuje prom łączący targ rybny z Tollboden położonym tuż przy kolejnej atrakcji miasta, jaką jest Akvariet. W oceanarium złożonym z siedemdziesięciu ogromnych akwariów zobaczyć można setki gatunków morskich ryb, a nawet pingwiny i foki.

 

Muzeum Hanzeatyckie

Więcej o historii Bryggen dowiemy się w Muzeum Hanzeatyckim położonym w narożnym budynku przy porcie. Muzeum Hanzeatyckie powstało w 1872 r. i jest jednym z najstarszych w Norwegii. W wnętrzach zobaczymy w jakich warunkach żyli niemieccy kupcy, i jak wyglądało ich codzienne życie.

 

Bergenhus Festning

Forteca miejska będąca jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych zamków w Norwegii. Wzniesiono ją w 1240 roku u wejściu do portu. Wieża obronna Rosenkrantztårnet została wybudowana w 1270 roku i stanowi najbardziej wyróżniający się element fortyfikacji.

Od 1299 roku Bergen było stolicą Norwegii, przez co Bergenhus stało się główną rezydencją władców. Odbywały się tu także koronacje królów. Obecnie twierdza jest siedzibą dowództwa norweskiej marynarki wojennej, ale turyści mogą ją zwiedzać.

 

 

Rano do Fisketorget

Centralny punkt w mieście, położony przy nabrzeżu w pobliżu Bryggen. To targ rybny Torget. Warto wybrać się tutaj na zakupy, jeśli chcemy zaopatrzyć się w świeże ryby oraz owoce morza i to w niższej cenie niż w sklepie. Są również stoiska oferujące różne przekąski (np. kanapki z krewetkami czy z mięsem z renifera). Obok straganów morskimi przysmakami znajdziemy tu także kioski z kwiatami, owocami, warzywami czy wyrobami tekstylnymi.
Torget chętnie odwiedzany jest przez mieszkańców i turystów (czynny od godziny 7.00).

 

Widoki z Fløyen

Bergen swoją urodę zawdzięcza w dużej mierze malowniczemu położeniu w otoczeniu wzgórz. Aby zobaczyć miasto z innej perspektywy, można się wybrać na wycieczkę kolejką linową na pobliskie wzgórze Fløyen, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Wśród zielonych pagórków i niewielkich jezior poprowadzono tu sieć pieszych ścieżek, idealnych na popołudniowy spacer. Na miłośników dłuższych wędrówek czeka sześciogodzinna trasa na Ulriken, najwyższe z otaczających miasto wzgórz. Tutaj również poprowadzono kolejkę linową Ulriksbanen, w sezonie kursującą w dół do miasta co siedem minut.

Kolej Floibanen, będąca sama w sobie jedną z atrakcji turystycznych, łączy centrum Bergen ze wzgórzem Fløyen (320 m n. p. m.), skąd roztacza się widok na całe miasto i okolice. Wjazd w jedną stronę kosztuje 43 NOK (22 PLN) dla dorosłych oraz 22 NOK (11 PLN) dla dzieci. Bilet w dwie strony kosztuje 85 NOK (44 PLN) dla dorosłych i 43 NOK (22 PLN) dla dzieci. Piękny widok wart jest jednak tej ceny!

 

Spacer po Torgallmenningen

Tak nazywa się popularny deptak i główne miejsce spotkań mieszkańców Bergen, znajdujące się w centrum miasta. W 1993 roku ulokowano tam wywołujący spory estetyczne pomnik Den blå stein (The Blue Stone). W budynkach otaczających Torgallmenningen znajdują się głównie sklepy, hotele i restauracje.