10 01 2017 fot. energyphotography 34 Wydarzenia
PHOTO: Marcin Betlinski / EAST NEWS KOSZALIN, 09.01.2017, Spotkanie Noworoczne Prezydenta Miasta Koszalina polaczone z wreczeniem nagrod koszalinskie orly

Koszalińskie Orły po raz jedenasty

Stałym elementem dorocznych spotkań noworocznych, na jakie zaprasza zawsze na początku stycznia prezydent Koszalina przedstawicieli świata biznesu, kultury, nauki, oświaty, organizacji pozarządowych, sportu i innych dziedzin istotnych dla miasta, są nagrody – „Koszalińskie Orły”. Oto osoby i instytucje, których działalność w minionym roku została szczególnie doceniona przez prezydenta Piotra Jedlińskiego.

 

Gospodarka

Nagrodzona została spółka Meden-Inmed – za innowacyjność rozwiązań oraz zbudowanie silnej koszalińskiej marki rozpoznawalnej w Polsce i na świecie. Firma na rynku medycznym funkcjonuje od roku 1989. Do jej najpopularniejszych wyrobów firmy należą: stoły do masażu, wózki endoskopowe, symulatory chodu, wanny do hydromasażu, wirówki oraz urządzenia do masażu wodnego na sucho. Jednym z największych osiągnięć firmy w ostatnim czasie jest współpraca z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii przy opracowywaniu projektu lekkiego przenośnego robota Robin Heart stosowanego podczas operacji endoskopowych. Wyroby medyczne firmy cieszą się uznaniem na całym świecie. Obecnie wyroby z jej logo można spotkać między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Australii czy też takich krajach jak Kazachstan i Uzbekistan.

 

Społeczna odpowiedzialność

Koszalińskiego Orła w tej dziedzinie odebrał ksiądz doktor Radosław Siwiński. Ksiądz Radosław ma 40 lat, pochodzi z Kołobrzegu. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie święcenia kapłańskie otrzymał w 2007 r. W 2011 r. został mianowany przez biskupa Edwarda Dajczaka koordynatorem ds. Spraw Nowej Ewangelizacji. W 2013 r. uzyskał doktorat z filozofii i został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie .

Z inicjatywy księdza Radosława Siwińskiego 12 października 2010 r. zostało powołane Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia, którego został prezesem. Stowarzyszenie pozyskało budynek przy Alei Monte Cassino, gdzie rozpoczęło prace związane z budową Domu Miłosierdzia Bożego. Celem tej placówki jest pomoc oraz długotrwałe i kompleksowe wsparcie dla osób znajdujących się w ubóstwie oraz osób borykających się z problemami dnia codziennego. Osoby korzystające ze wsparcia Domu Miłosierdzia oprócz możliwości schronienia i bezpłatnego posiłku mają zapewnioną pomoc psychologiczną, prawną i socjalną.

 

Kultura

Daria Zawiałow otrzymała nagrodę „za konsekwentny rozwój artystyczny oraz znakomity debiut na polskiej scenie muzycznej”. Koszalinianka karierę muzyczną zaczęła w wieku 7 lat w programie ”Od przedszkola do Opola”. Śpiewu uczyła się między innymi w Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Była chórzystką Maryli Rodowicz. W 2009 roku zwyciężyła w finale „Szansy na sukces”, jednak popularność wśród szerszej publiczności zyskała dochodząc do półfinału 4. edycji programu „Mam Talent” (2011 r.). Wzięła też udział w dwóch edycjach programu X Factor (2013 oraz 2014 rok). Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali.
Szczególnie udany dla jej kariery artystycznej był rok 2016 rok, w którym wygrała VII edycję Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, była też finalistką Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie” w Bydgoszczy. Na podkreślenie zasługuje także jej występ podczas ubiegłorocznego 53. Opolskiego Konkursu Polskiej Piosenki w Koncercie „Debiuty 2016”, gdzie znakomicie wykonała piosenkę ze swojego debiutanckiego singla – „Malinowy chruśniak”. Dzięki temu otrzymała: nagrodę Polskiego Radia, Opolską Karolinkę oraz nagrodę Stowarzyszenia SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych).

 

Sport

W tej dziedzinie laureatem został Maciej Sochal. W wyniku choroby od kilkunastu lat porusza się na wózku inwalidzkim. W 2003 roku pod kierunkiem Aleksandra Popławskiego zaczął trenować pchnięcie kulą i rzut maczugą jako zawodnik Stowarzyszenia Sportu Niepełnosprawnych „Start Koszalin”. W trakcie wieloletniej kariery sportowej wywalczył szereg medali mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy. Startował na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, Londynie i Rio de Janeiro. W roku 2012 i 2016 zajął 4. miejsce w pchnięciu kulą (za pierwszym razem w kategorii F32/33, za drugim razem w kategorii F32). Jednak największy sukces sportowy odniósł w rzucie maczugą na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku, zdobywając w kategorii F31/32 złoty medal, gdzie w swojej ostatniej próbie posłał maczugę na odległość 33 metrów i 91 centymetrów.

 

Edukacja

W dziedzinie EDUKACJA laur przypadł Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich „za znakomite rezultaty kształcenia, rozwój i eksponowanie indywidualnego potencjału uczniów oraz determinację w kształtowaniu prospołecznych, patriotycznych postaw”. Gimnazjum to powstało w Zespole Szkół nr 5 w Koszalinie w roku szkolnym 1999/2000. Od 1 września 2004 roku funkcjonuje jako samodzielna placówka, kontynuując ponad pięćdziesięcioletnie tradycje Szkoły Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym i Studium Nauczycielskim oraz Szkoły Podstawowej nr 11.