Stałym elementem dorocznych spotkań noworocznych, na jakie zaprasza zawsze na początku stycznia prezydent Koszalina przedstawicieli świata biznesu, kultury, nauki, oświaty, organizacji pozarządowych, sportu i innych dziedzin istotnych dla miasta, są nagrody – „Koszalińskie Orły”. Oto osoby i instytucje, których działalność w minionym roku została szczególnie doceniona przez prezydenta Piotra Jedlińskiego.
Gospodarka
Nagrodzona została spółka Meden-Inmed – za innowacyjność rozwiązań oraz zbudowanie silnej koszalińskiej marki rozpoznawalnej w Polsce i na świecie. Firma na rynku medycznym funkcjonuje od roku 1989. Do jej najpopularniejszych wyrobów firmy należą: stoły do masażu, wózki endoskopowe, symulatory chodu, wanny do hydromasażu, wirówki oraz urządzenia do masażu wodnego na sucho. Jednym z największych osiągnięć firmy w ostatnim czasie jest współpraca z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii przy opracowywaniu projektu lekkiego przenośnego robota Robin Heart stosowanego podczas operacji endoskopowych. Wyroby medyczne firmy cieszą się uznaniem na całym świecie. Obecnie wyroby z jej logo można spotkać między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Australii czy też takich krajach jak Kazachstan i Uzbekistan.
Społeczna odpowiedzialność
Koszalińskiego Orła w tej dziedzinie odebrał ksiądz doktor Radosław Siwiński. Ksiądz Radosław ma 40 lat, pochodzi z Kołobrzegu. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie święcenia kapłańskie otrzymał w 2007 r. W 2011 r. został mianowany przez biskupa Edwarda Dajczaka koordynatorem ds. Spraw Nowej Ewangelizacji. W 2013 r. uzyskał doktorat z filozofii i został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie .
Z inicjatywy księdza Radosława Siwińskiego 12 października 2010 r. zostało powołane Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia, którego został prezesem. Stowarzyszenie pozyskało budynek przy Alei Monte Cassino, gdzie rozpoczęło prace związane z budową Domu Miłosierdzia Bożego. Celem tej placówki jest pomoc oraz długotrwałe i kompleksowe wsparcie dla osób znajdujących się w ubóstwie oraz osób borykających się z problemami dnia codziennego. Osoby korzystające ze wsparcia Domu Miłosierdzia oprócz możliwości schronienia i bezpłatnego posiłku mają zapewnioną pomoc psychologiczną, prawną i socjalną.
Kultura
Daria Zawiałow otrzymała nagrodę „za konsekwentny rozwój artystyczny oraz znakomity debiut na polskiej scenie muzycznej”. Koszalinianka karierę muzyczną zaczęła w wieku 7 lat w programie ”Od przedszkola do Opola”. Śpiewu uczyła się między innymi w Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Była chórzystką Maryli Rodowicz. W 2009 roku zwyciężyła w finale “Szansy na sukces”, jednak popularność wśród szerszej publiczności zyskała dochodząc do półfinału 4. edycji programu „Mam Talent” (2011 r.). Wzięła też udział w dwóch edycjach programu X Factor (2013 oraz 2014 rok). Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali.
Szczególnie udany dla jej kariery artystycznej był rok 2016 rok, w którym wygrała VII edycję Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, była też finalistką Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie” w Bydgoszczy. Na podkreślenie zasługuje także jej występ podczas ubiegłorocznego 53. Opolskiego Konkursu Polskiej Piosenki w Koncercie „Debiuty 2016”, gdzie znakomicie wykonała piosenkę ze swojego debiutanckiego singla – „Malinowy chruśniak”. Dzięki temu otrzymała: nagrodę Polskiego Radia, Opolską Karolinkę oraz nagrodę Stowarzyszenia SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych).
Sport
W tej dziedzinie laureatem został Maciej Sochal. W wyniku choroby od kilkunastu lat porusza się na wózku inwalidzkim. W 2003 roku pod kierunkiem Aleksandra Popławskiego zaczął trenować pchnięcie kulą i rzut maczugą jako zawodnik Stowarzyszenia Sportu Niepełnosprawnych „Start Koszalin”. W trakcie wieloletniej kariery sportowej wywalczył szereg medali mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy. Startował na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, Londynie i Rio de Janeiro. W roku 2012 i 2016 zajął 4. miejsce w pchnięciu kulą (za pierwszym razem w kategorii F32/33, za drugim razem w kategorii F32). Jednak największy sukces sportowy odniósł w rzucie maczugą na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku, zdobywając w kategorii F31/32 złoty medal, gdzie w swojej ostatniej próbie posłał maczugę na odległość 33 metrów i 91 centymetrów.
Edukacja
W dziedzinie EDUKACJA laur przypadł Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich „za znakomite rezultaty kształcenia, rozwój i eksponowanie indywidualnego potencjału uczniów oraz determinację w kształtowaniu prospołecznych, patriotycznych postaw”. Gimnazjum to powstało w Zespole Szkół nr 5 w Koszalinie w roku szkolnym 1999/2000. Od 1 września 2004 roku funkcjonuje jako samodzielna placówka, kontynuując ponad pięćdziesięcioletnie tradycje Szkoły Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym i Studium Nauczycielskim oraz Szkoły Podstawowej nr 11.