przemiany 9 1 Ludzie
Fot. Marcin Betliński/archiwa

ZMIANY I PRZEMIANY

Od 1 stycznia 2017 roku, a więc już za parę tygodni, Mielno stanie się miastem. Ta oficjalna, administracyjna zmiana potwierdzi to, co widać gołym okiem: po długim okresie stagnacji od kilku lat Mielno przeżywa przemianę, która czyni z tego popularnego, znanego w całej Polsce letniska kurort z prawdziwego zdarzenia.

Zanim jednak Mielno wypełniło wniosek o uzyskanie statusu miejskiego, musiało przeprowadzić szereg inwestycji – głównie infrastrukturalnych i w zakresie ochrony środowiska. Dzięki nim zlewnia jeziora Jamno od strony gminy Mielno jest w 100 procentach skanalizowana. W celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego wokół jeziora Jamno wybudowano opaskę brzegową. Budowla przeciwpowodziowa stanowi dziś atrakcję rekreacyjną, bo pełni jednocześnie funkcję ścieżki rowerowej. Dzięki tej inwestycji miejscowości Mielno i Unieście stały się również atrakcyjne od strony jeziora, która długo była częścią trudno dostępną, głównie ze względu na bagnisty brzeg. Obecnie wzdłuż brzegu są miejsca do aktywnego wypoczynku – place zabaw, siłownie zewnętrzne, ogólnodostępne tereny zielone.

Trwają prace nad koncepcją budowy ścieżki rowerowej na wale jeziora Jamno na terenie gmin Mielno i Będzino. Celem jest połączenie ścieżek poprowadzonych na koronach wałów otaczających jezioro z terenami przyległymi i innymi ścieżkami w okolicy oraz głównymi ciągami komunikacyjnymi Mielna, Strzeżenic, Podamirowa aż do ujścia rzeki Dzierżęcinki. W ramach projektu planuje się budowę punktów widokowych wyposażonych w elementy małej architektury.

Jednak najbardziej spektakularne przemiany widać w zabudowie. Powstało w ostatnim czasie szereg obiektów, które wyznaczają w Mielnie – Unieściu nowy standard. Pozwoliliśmy sobie zaprezentować Państwu subiektywny przegląd najciekawszych naszym zdaniem, choć doceniamy również te istniejące od lat a zwyczajnie ładne i atrakcyjne.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów w przestrzeni Mielna jest – i pewnie pozostanie na długo – restauracja Meduza (tak jak i sąsiadujący z nią Floryn – szkoda, że nie odnawiany). Jednak nowym symbolem miejscowości jest apartamentowiec Dune – pierwszy tak luksusowy obiekt w Mielnie, ale jednocześnie jeden z niewielu tej klasy na polskim wybrzeżu. Wkrótce dołączą do niego Dune B i Dune C, dzięki czemu powstanie kompleks 330 apartamentów, w których jednocześnie będzie mogło wypoczywać ponad 1000 osób. To w większości klientela zamożna, wymagająca, poszukująca komfortu i gotowa za ten komfort dobrze zapłacić.

Także w Unieściu są obiekty piękne, oferujące zarówno wysoki standard, jak i doskonałą lokalizację. Wśród takich wymienić można dla przykładu pokoje gościnne „Pod Wydmą” (w pobliżu przystani rybackiej) albo apartamenty w stylu skandynawski na terenie ośrodka Eden.

 

MIELNO HISTORYCZNIE – WYBRANE DATY

1288 r. – pierwsze wzmianki źródłowe o osadach Mielno (od starosłowiańskiego „miela”, czyli mielizny, płycizny) oraz Unieście (od „wnieście”, czyli wejścia dla łodzi z morza na jezioro)

1440 r. – zniszczenie należących do Koszalina urządzeń portowych w Unieściu przez kołobrzeżan (walka z konkurencją)

1690 r. – zniszczenie portu przez silny sztorm, który zasypał kanał łączący jezioro z Bałtykiem; dewastację portu dokończyli Szwedzi podczas wojny trzydziestoletniej

1830 r. (około) – Mielno i Unieście zaczynają pełnić role małych kąpielisk nadmorskich;

1841 r. – latem między Koszalinem a Mielnem zaczął kursować 12-miejscowy, trzykonny wóz pocztowy

1847-1858 r. – powstaje droga bita Koszalin – Mścice – Mielno

1858 r. – uwłaszczenie rybaków w Unieściu, zamieszkanym wówczas przez około 250 osób

1873 r. – stałe połączenie omnibusowe na trasie Mielno – Koszalin

1885-1886 r. – przedłużenie drogi bitej z Mielna do Unieścia

1903 r. – otwarcie linii kolejowej Koszalin – Mścice – Mielno

1913 r. – oddanie do użytku połączenia tramwajowego na trasie Koszalin – Mielno – Unieście (Koszalińska Kolej Plażowa; zlikwidowana trasie Koszalin – Mielno w 1937, zaś na trasie Mielno – Unieście po 1945 r.)

1935 r. – w Unieściu początek budowy bazy lotniczej ratownictwa morskiego Luftwaffe; położono nową nawierzchnię betonową, typu autostradowego, na głównej drodze biegnącej przez Mielno do terenów wojskowych). Unieście stało się obszarem zamkniętym, na którym w kolejnych latach trwała rozbudowa bazy: od strony morza rozlokowano liczne stanowiska artylerii brzegowej i przeciwlotniczej z zapleczem, na terenie wojskowym nie zabrakło zabudowy mieszkaniowej i obiektów takich jak ośrodek szkolenia i treningu pilotów latających na bojowe patrole morskie nad Atlantykiem i Morzem Północnym (oficjalna nazwa bazy to Fliegerhorst Nest).

1945 r. – 5 marca do Mielna wkracza Armia Czerwona; na długo zajmuje teren wojskowy w Unieściu

1946 r. – przyjeżdżają pierwsi polscy wczasowicze; powstaje szkoła podstawowa

1947 r. – wojskową bazę w Unieściu przejmuje Wojsko Polskie

1947 r. – miasto Koszalin zgłosiło wniosek o przyłączenie Mielna i Unieścia do Koszalina; nie został zrealizowany

1994-1997 r. – likwidacja garnizonu w Unieściu (1994 r. saperzy; 1997 r. dywizjon przeciwlotniczy)

 

 

przemiany-1

Przy mieleńskiej promenadzie rośnie apartamentowiec Cicha Apartments. Według zapewnień inwestora każdy z luksusowych lokali posiada bezpośredni widok na morze. Na obiekt składają się 24 apartamenty o powierzchni od 58 m kw. do 77 m kw. na trzech kondygnacjach. Do dyspozycji mieszkańców dostępna będzie cichobieżna winda. Budynek w całości podpiwniczony, z garażem podziemnym i komórkami lokatorskimi.

 

 

Blue Marine w Unieściu. Obiekt apartamentowy w funkcji hotelowej. Należy do spółdzielni właścicieli, co jest dość nietypową sytuacją. Świetnie zarządzany, cieszy się dużym powodzeniem gości, ale również koszalinian – głównie ze względu na doskonałą kuchnię i okolicznościowe imprezy. Oferuje komfortowe warunki do organizacji konferencji i szkoleń.

 

 

przemiany-6

Apartamentowiec Dune. Duma Mielna i jego nowy symbol. Wewnątrz 114 apartamentów (w tym 6 penthouse’ów), restauracja z kawiarnią, sala fitness, obszerne lobby, całodobowa recepcja z dyskretną ochroną, garaż podziemny. Na zewnątrz dwa obszerne tarasy i dwa baseny z podgrzewaną wodą. Projekt doceniony przez pisma branżowe środowiska architektów za doskonałe wyważenie bryły obiektu i perfekcyjne wpasowanie go w otoczenie. Obok Dune A rosną mury dwóch kolejnych składowych kompleksu Dune Resort. Mają być oddane do użytku w przyszłym roku. W budynku Dune B, który obecnie jest już ukończony w stanie surowym, pojawią się kolejne atrakcje: druga restauracja, coctail bar, baseny pod dachem, strefa SPA. Cały kompleks będzie liczył 330 apartamentów.

 

 

Hotel Medical SPA Unitral jest jedynym hotelem nad polskim morzem z basenem solankowym (z wodą zasoloną naturalną solą z Morza Martwego). Jednocześnie jest jednym z najnowocześniejszych obiektów wypoczynkowych w tej części wybrzeża. Mieści się w centrum Mielna, w pobliżu szerokiej i piaszczystej plaży. Po dobudowaniu części w standardzie czterogwiazdkowym, remoncie pozostałej części i uruchomieniu SPA jest oblegany przez gości. Z doskonałego saunarium i zabiegów fizjoterapeutycznych korzystają bardzo chętnie mieszkańcy Koszalina i okolic.

 

 

przemiany-11

Hotel Emocja. Jeden z nowych hoteli średniej wielkości (do 50 pokoi). Prowadzi działalność całoroczną, oferuje miejsce na konferencje, szkolenia, kursy.

 

 

W cichym zakątku powstał kompleks Rezydencja Park (cztery obiekty po 12 apartamentów każdy). Obok deweloper (Firmus Group) zbudował w podobnym stylu apartamentowiec Rezydencja Park Rodzinna (32 apartamenty), a obecnie realizuje Rezydencję Park Rodzinną II. Architektura z klasą. W elewacjach nawiązanie do dawnej architektury Pomorza.

 

 

przemiany-15

Willa Gryf – nieduży pensjonat stylistycznie pasujący do pobliskiego kompleksu Rezydencja Park.

 

 

 

Houseboats, czyli domy na wodzie. Ulokowane na przystani nad jeziorem Jamno, rzeczywiście oferują zamieszkanie w otoczeniu wody. Klimatyzowane, świetnie wyposażone.

 

 

przemiany-20

Kamienica Mielno przy ulicy Kościuszki (niedaleko figury morsa), której właścicielami są lokalni inwestorzy – mieszkańcy Mielna. Przykład nowoczesnej, niesztampowej architektury. Obiekt o powierzchni 500 m kw., w którym są pokoje gościnne, a na parterze małe sklepiki, zaprojektowała koszalińska Pracownia Świętego Józefa (wnętrza pokażemy w kolejnym wydaniu „Prestiżu”). Jak dowiedzieliśmy się od Miłosza Janczewskiego, jednego z trzech młodych architektów tworzących Pracownię, na deskach kreślarskich ma ona dwa kolejne nowe obiekty, które mają stanąć w pobliżu – w tym pensjonat na około 1500 m kw. z browarem rzemieślniczym wewnątrz. Dla klienta z Łazów Pracownia projektuje zaś duży hotel! Wizualizacje, jakie mogliśmy obejrzeć, zapowiadają piękny architektonicznie obiekt.

 

 

Hotel Marina Mielno państwa Anny i Przemysława Saków. Prawdziwa bombonierka. Nieco ponad 40 pokoi, Restauracja Biała Dama, latem czynna kawiarnia Karuzela, gabinety SPA, plac zabaw dla dzieci, obszerny parking. Obiekt położony nad jeziorem Jamno, czynny cały rok. Miejsce uroczystości rodzinnych, imprez rozrywkowych i okolicznościowych. Zatrzymują się w nim często artyści występujący gościnnie w Koszalinie, chwaląc sobie jego doskonałą atmosferę i kuchnię. Powstanie hotelu Marina Mielno rozpoczęło przestrzenne porządkowanie tej części ulicy Bolesława Chrobrego (główna arteria Mielna).

 

 

 

Hotel Planeta, należy do kategorii hoteli butikowych. Czynny całorocznie. Oferuje 35 pokoi i 5 apartamentów. Zaprasza do restauracji, oferuje dobrze wyposażoną salę konferencyjną. Ładnie wkomponowany w ciąg ulicy Wojska Polskiego, powstał – można powiedzieć – bez specjalnego rozgłosu. Szybko stał się jednym z najpopularniejszych hoteli Mielna.