IMG 1611 Wydarzenia

Wystartował Bałtyk Tenis Club

Czy Koszalin stanie się kuźnią młodych tenisowych talentów? Chciałoby tego stowarzyszenia, którego głównym celem jest wspieranie najzdolniejszych adeptów tej szlachetnej dyscypliny sportu.

Bałtyk Tenis Club to nowy projekt, którego jednym z głównych założeń jest promocja sportu wśród dzieci i młodzieży. – Pragniemy, aby nasze pociechy porzuciły telewizję, tablety i komputery na rzecz sportu – wyjaśnia Jaromir Kaczanowski, prezes stowarzyszenia, a na co dzień prezes zarządu połczyńskiego browaru FUHRMANN SA. – Tenis jest doskonałą formą aktywności, która rozwija koordynację ruchową, uczy samodzielności, rywalizacji i dyscypliny.

Stowarzyszenie powstało po to, aby umożliwić utalentowanym, ale niezamożnym dzieciom i młodzieży z terenu Koszalina oraz regionu naukę i doskonalenie gry w tenisa pod okiem najlepszych trenerów. – Pragniemy wspierać osoby, które mają wrodzony talent, doskonale czują się z rakietą w ręku, ale niestety rodziców po prostu nie stać na to, by opłacać treningi a później wyjazdy na turnieje – podkreśla prezes Jaromir Kaczanowski. – Chcemy dać dzieciakom szansę na lepszy rozwój, spełnianie marzeń.

Bałtyk Tenis Club ma zamiar współuczestniczyć w wydatkach związanych z uprawianiem tego sportu – opłacać lekcje tenisa, wyjazdy na turnieje czy obozy. Stowarzyszenie w tym celu poszukuje partnerów – firm, przedsiębiorstw, które chciałyby wspierać utalentowaną młodzież z naszego regionu. Jednym z nich jest już Polska Żegluga Bałtycka. – Tenis nadal uznawany jest za sport prestiżowy – wyjaśnia Grzegorz Sułek z Akademii WSTA Koszalin, jeden z trenerów stowarzyszenia. – A to wiąże się z dość sporymi wydatkami. Nie są to może duże pieniądze, kiedy mówimy o grze okazjonalnej, dla własnej przyjemności. Wtedy wystarczy prosty sprzęt, kilka godzin z trenerem i wynajęcie kortu. „Schody” zaczynają się wtedy, kiedy zaczynamy grać wyczynowo. Do standardowych wydatków dochodzą systematyczne lekcje pod okiem trenera, wyjazdy na obozy sportowe, turnieje oraz zakup lepszego i droższego sprzętu. Nie każdy rodzic może tyle wydawać na „kaprysy” swojej pociechy.

Jak zaznacza pan Grzegorz, nie ma nic gorszego niż młody, dobrze rokujący zawodnik, który rezygnuje ze swoich sportowych marzeń z powodu braku pieniędzy. I właśnie takim młodym talentom ma pomagać stowarzyszenie. Mimo że klub funkcjonuje dopiero od niedawna, ma już pod swoją opieką 10 młodych tenisistów. Są to osoby, które już od jakiegoś czasu trenują z Akademią WSTA w Koszalinie.

Trenerami są m.in. Grzegorz Sułek i Paweł Wykrzykowski, którzy z tym sportem związani są od 30 lat. Obaj panowie są byłymi zawodnikami z wieloma sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej. Od trzech lat prowadzą wspólnie akademię tenisa, która rozwija w młodych ludziach miłość do tej dyscypliny sportu.
Dziesięciu wybrańców już ciężko pracuje. Młodzi zawodnicy spotykają się na korcie ze swoimi trenerami po 4 – 5 razy w tygodniu, będą wyjeżdżać na turnieje i dwa razy w roku na zgrupowania sportowe. Klub swoją opieką docelowo obejmie maksymalnie 20 utalentowanych osób. – Stawiamy na jakość, nie na ilość – stwierdza Grzegorz Sułek. – Zapewniamy tym młodym osobom kompleksowe, profesjonalne szkolenie, organizujemy obozy sportowe – letni i zmowy oraz towarzyszymy im podczas turniejów tenisowych. To właśnie w rywalizacji z innymi zawodnikami o różnym poziomie umiejętności młodzi tenisiści uczą się najwięcej.

Stowarzyszenie swoimi skrzydłami zamierza objąć młode talenty, które będą grały w tenisa wyczynowo. To założenie stawia zarówno przed trenerami, jak i podopiecznymi Bałtyk Tenis Club, ambitne zadania.
Jak podkreśla trener Grzegorz Sułek, naukę gry w tenisa warto zacząć od najmłodszych lat. Akademia WSTA w Koszalinie tworzy program o nazwie Tenisowe Przedszkole. Ma być on gotowy wraz z początkiem nowego roku. – Najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki to 3- 4 lata, jest to doskonały moment na kształtowanie postaw u dziecka – mówi Pan Grzegorz. – Pragniemy dotrzeć do rodziców i uświadomić im, jakie korzyści daje systematyczny trening dyscypliny sportowej. Tenis ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, poprawia jego postawę, koordynację oraz sprawność ruchową. Ponadto poprawia szybkość, zwinność, koncentrację oraz siłę i wytrzymałość organizmu.
Nabór do „Bałtyk” Tenis Club jest otwarty. Wystarczy zgłosić się do akademii WSTA w Koszalinie, gdzie podczas krótkiego szkolenia trenerzy ocenią umiejętności dziecka. Stowarzyszenie, promując tenis, chce pokazać rodzicom, że oprócz piłki nożnej, ręcznej, koszykówki, zajęć plastycznych czy muzycznych w Koszalinie można uprawiać inne, równie ciekawe dyscypliny. Prezes Jaromir Kaczanowski podsumowuje: – Bałtyk Tenis Club otwiera przed dziećmi i młodzieżą drzwi do osiągnięcia sukcesu sportowego. Wystarczy, aby rodzice w odpowiednim momencie je otworzyli i umożliwili najmłodszym skorzystanie z tej szansy.