30589188444 7a82254ceb k Wydarzenia
Fot. Edyta Kieliańska i Marta Figarska

TEDx po koszalińsku

Po raz pierwszy w Koszalinie siłami grupy zapaleńców została zorganizowana konferencja TEDx. Trudno w jednym zdaniu wyjaśnić czym jest i TED i TEDx. Ale można powiedzieć, że to bezpłatne konferencje, podczas których mówcy – przedstawiciele rozmaitych zawodów – mówią w inspirujący sposób do zgromadzonej publiczności o swoich doświadczeniach i ważnych sprawach.

TED to skrót od Technology, Entertainment, Design czyli technologia, rozrywka i design (polskie „wzornictwo” nie do końca oddaje ducha tego słowa). TED jest organizacją non profit zajmującą się ideami wartymi propagowania. Powstała 25 lat temu w Kalifornii. Początkowo ze względu na bliskość Doliny Krzemowej konferencje skupione były na technologii, teraz dotyczą też nauki, kultury i każdej w zasadzie dziedziny życia człowieka.

Schemat jest prosty. Każdy prelegent dostaje 18 minut na opowiedzenie inspirującej historii. Wśród uczestników było i jest wiele wybitnych osobistości, polityków, pisarzy, aktorów, naukowców, laureatów Nagrody Nobla, ale też wielu, moglibyśmy ocenić powierzchownie „przeciętnych” ludzi, którzy chcą podzielić się inspirującymi rzeczami, które robią czy doświadczeniem, które było ich udziałem.

Prócz amerykańskich konferencji odbywają się na całym świecie tak zwane TEDx czyli lokalne konferencje organizowane na licencji TED przez lokalną społeczność, na których występują osoby związane z lokalnym środowiskiem. Tak było również w Koszalinie, gdzie można było posłuchać siedmiu prezentacji (autor ósmej, na co dzień mieszkający w Nigerii Marek Zmysłowski, utknął na lotnisku w Azji i nie zdążył na czas dolecieć). Kim byli mówcy podczas TEDx Koszalin można sprawdzić na www.tedxkoszalin.pl. Nie każdy z nich się tu urodził i nie każdy mieszka obecnie, ale dla każdego Koszalin jest ważnym miejscem na Ziemi.

Konferencja była bardzo udanym wydarzeniem. Niemal ta sama ekipa organizuje co miesiąc Spark Campy, czyli spotkania ludzi branży IT; stały się one miejscem wymiany doświadczeń młodych specjalistów, ale również swoistą „giełdą pracy” dla elektroników i informatyków.

Kolejny TEDx w Koszalinie za rok. Taka jest zasada: jedna konferencja rocznie w określonym miejscu. Już teraz można powiedzieć, że będzie do wydarzenie wyczekiwane – nie tylko przez młodych ludzi poszukujących inspiracji i motywacji do rozwoju.