betkier cover 1 Ludzie
Fot. Marcin Betliński

SARA BETKIER NADZIEJĄ POLSKIEJ MODY

Polska Akademia Mody zaliczyła 26-letnią projektantkę z Koszalina do najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia.

 

fot-marcin-betlinski-20-10-2016-11Akademia popularyzuje rodzimą scenę mody i modelingu (organizuje m.in.: Galę Polskiej Mody, plebiscyt o
„Złotą Pętelkę”, konkurs „Srebrna Pętelka”, a także plebiscyt Top Moda). Każdego roku podczas Międzynarodowych Targów w Poznaniu podsumowuje to, co dzieje się w branży. Docenia szczególne osiągnięcia i dorobek nie tylko dobrze już znanych na rynku firm, projektantów czy producentów, ale również wyławia najbardziej obiecujących początkujących twórców.

Sara Betkier nie po raz pierwszy została zauważona przez jury Akademii. Dwa lata temu była laureatką konkursu „Srebrna Pętelka”. Obecnie Akademia przyznała jej prestiżowy tytuł „Nadzieja polskiej mody”.
Pani Sara komentuje: – W krótkim czasie w moim życiu wydarzyło się naprawdę wiele. Ukończyłam studia z wyróżnieniem z tytułem magistra sztuki. Założyłam sklep internetowy oraz pracownię, budując swoją markę „Betkier” i wystartowałam w programie telewizyjnym „Project Runaway”.

Jak przyznaje, wyróżnienie to dla niej miła niespodzianka i olbrzymia szansa: – Odbierając statuetkę, stałam na scenie obok takich znaczących projektantów jak Gosia Baczyńska, czy przedstawicieli uznanych firm jak Słoń Torbalski czy Próchnik. Zaprezentowałam w Poznaniu nową kolekcję. Piętnaście modelek wyszło na wybieg w moich kreacjach.

Kolekcja powstawała długo i każdy z najmniejszych szczegółów został dopięty na ostatni guzik. Stroje skierowane są do kobiet odważnych, wiedzących czego chcą. Stąd w kolekcji dominacja czerni i bieli. Nie brakuje również skór i plecionek. Widać, że pani Sara dojrzała jako kobieta i projektantka. – Kolekcja odzwierciedla to, dla kogo chcę projektować ubrania, czyli dla kobiecych, zmysłowych i pewnych siebie businesswoman. Stroje mają być wygodne, ale eleganckie, stylowe i seksowne – mówi.

Dla młodej projektantki udział w targach modowych to nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego, możliwość współpracy z modelkami, ale przede wszystkim komercyjne zaistnienie w branży. – Podczas takich imprez można zdobyć odpowiednie kontakty – wyjaśnia. – Poznajemy swoich przyszłych klientów, producentów materiałów, ale również ludzi, którzy w tej branży działają od wielu lat i dużo mają w niej do powiedzenia. Takie spotkania dają nowe perspektywy.

fot-marcin-betlinski-20-10-2016-6

Sara Betkier jest absolwentką Prywatnej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych we Włocławku. Ukończyła studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku Wzornictwo na Politechnice Koszalińskiej. Jeszcze będąc studentką, dała się poznać jako osoba zdolna, pewna siebie i ambitna. Razem z koleżankami założyła koło naukowe The North Fashion, w ramach którego studentki rozwijały swój warsztat projektowy, ale również promowały kulturę mody. Koło z olbrzymim rozmachem zorganizowało dwa pokazy mody w Variete Muza i w lokalu City Box. Trzy z członkiń The North Fashion – Sara Betkier, Joanna Haracewiat i Marta Borowska – przygotowały wystawę pt. „Istota rzeczy”, którą można było oglądać w koszalińskim Muzeum.

Po ukończeniu studiów Sara Betkier nie spoczęła na laurach. Otworzyła autorskie atelier przy ul. Piłsudskiego, gdzie tworzy nie tylko przepiękne, stylowe ubrania, ale również gustowne torebki. Koszalinianka wzięła udział w II edycji programu telewizyjnego Project Runway. Jak przyznaje, to właśnie ta przygoda otworzyła jej wiele drzwi i przyniosła mnóstwo propozycji pracy. Z dnia na dzień zaczęła mieć coraz więcej klientek oraz okazji do kooperacji z innymi projektantami.

Sara Betkier ma ambitny cel: pokaz mody w Paryżu, europejskiej stolicy mody. Na razie przygotowuje się do studiów doktoranckich – oczywiście związanych z modą.