ozdoby 08.12.16 82 Przyjemności
Fot. Agnieszka Orsa

„PRZYSTAŃ KULTURA” W MIELNIE

Na początku było trochę emocji. No bo to pierwszy raz. Nie wiadomo było, ile i czy w ogóle zgłoszone zostaną jakieś pomysły. Ale udało się. Projekt pn. „Świąteczne szaleństwa, czyli własnoręcznie szyjemy, dekorujemy, ozdabiamy i piękny dom mamy!” wygrał w konkursie „Przystań Kultura” realizowanym z programu grantowego „Działaj Lokalnie IX”.

Latem w całej gminie Mielno dzieje się bardzo dużo. Mnóstwo turystów, gwar, muzyka, koncerty, gry terenowe, letnie seanse filmowe. Nawet brak pogody nie studzi chęci do zabawy i do różnego rodzaju aktywności. Inaczej jest po zakończeniu sezonu. Robi się cicho i spokojnie. Wszystko jakby zwalniało w oczekiwaniu na następny rok i kolejny sezon.

A przecież można spróbować zaktywizować mieszkańców i zachęcić ich do wspólnych działań. Taki w każdym razie cel przyświecał Mieleńskiej Grupie Kulturotwórców, którzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej Chłopy „16. Południk” zaczęli działać.

Najpierw złożyli wniosek w programie grantowym „Działaj Lokalnie IX” i szczegółowo opisali założenia projektu, który chcieli zrealizować. Szczególnie podkreślili potrzebę aktywizacji mieszkańców gminy Mielno w zakresie uczestnictwa w kulturze oraz kształtowania oferty kulturalnej poza sezonem letnim. Do tej pory praktycznie większość działań kulturalnych miała charakter sezonowy i skierowana była głównie do turystów. Co prawda turysta najważniejszy, bo przysparza dochodów mieszkańcom, ale sami mieszkańcy też mają swoje potrzeby.
Wniosek został oceniony pozytywnie, grant przyznany. Po gminie rozeszła się wieść, że jest konkurs organizowany dla mieszkańców i z myślą o mieszkańcach. Udział w nim może wziąć każdy, zarówno organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, grupy inicjatywne czy indywidualni mieszkańcy z gminy Mielno. Nie było żadnych ograniczeń poza jednym warunkiem koniecznym. Pomysł musiał być skierowany do największej liczby osób. Ważna była także trwałość pomysłu i jego powtarzalność.

Do ostatniej chwili nie wiadomo było, czy się uda. Czy będą jakieś propozycje. Ale mieszkańcy nie zawiedli. Zgłoszone zostały trzy propozycje. Pierwszą był „Festiwal Ryby” wymyślony przez grupę pań z Chłopów. Mieszkańcy mieli zgłaszać swoje autorskie przepisy na dania z ryb na zimno. Profesjonalne jury wybrałoby i nagrodziło najsmaczniejsze. A wszystkie zgłoszone przepisy zostałyby opublikowane w specjalnie wydanej z tej okazji książeczce kucharskiej pod roboczą nazwą „Mieleńskie dania z ryb na zimno”.

Drugi pomysł został zaproponowany przez Międzyszkolny Uczniowski Klub Żeglarski „Bałtyk” Mielno. Pomysłodawcy chcieli przypomnieć tradycje żeglarstwa regatowego i turystycznego oraz kultury marynistycznej z nim związanej, m.in. organizując spotkanie z kapitanem żeglugi jachtowej o wyprawie żaglowcem „Wojewoda Koszaliński” przez ocean do Ameryki Północnej na 200-lecie powstania Stanów Zjednoczonych.

Trzeci projekt zaproponowały panie ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi i Mieszkańców Mielenka „Słoneczne Mielenko”. Nadały mu wdzięczną nazwę „Świąteczne szaleństwa, czyli własnoręcznie szyjemy, dekorujemy, ozdabiamy i piękny dom mamy!”

I ten właśnie projekt zwyciężył. Mieszkańcy gminy, aby zagłosować, musieli przyjechać do hali sportowej w Mielnie, gdzie prezentowane były wszystkie projekty, zapoznać się z nimi a następnie ocenić każdy z nich. „Świąteczne szaleństwa” zdobyły 644 punkty.

Pani Małgorzata Mackiewicz, prezeska Stowarzyszenia „Słoneczne Mielenko” i jednocześnie jedna z pomysłodawczyń i animatorek, mówi: – Ten przedświąteczny czas tak nastraja, żeby wspólnie zrobić coś dobrego, miłego, ciepłego, co ozdobi nasze domy i ogrzeje nasze serca. Szyjemy obrusy, poduchy, zdobimy świeczniki, robimy różne ozdoby, ale także uczymy szycia. Bo dzisiaj szycie, szydełkowanie czy robienie na drutach urosło do rangi zapomnianej sztuki. Chcemy nauczyć albo przypomnieć umiejętności, dzięki którym nasze babcie dziergały przepiękne serwety albo haftowały techniką „richelieu”. Dzisiaj wróciła moda na to, bo takie ręcznie wykonane rzeczy są przecież piękne same w sobie. A do tego jest satysfakcja , że to ja zrobiłam no i możliwość spotkania się i porozmawiania. A to jest bezcenne.

Już teraz można powiedzieć, że pomysł realizowany przez Stowarzyszenie „Słoneczne Mielenko” jest strzałem w dziesiątkę. W warsztatach uczestniczyło wiele osób i wszystko wskazuje na to, że w podobnej formule warsztaty będą realizowane w przyszłości.

A Grupa Mieleńskich Kulturotwórców – tak na marginesie związana z Centrum Kultury w Mielnie – optymistyczne spogląda w przyszłość. Bowiem cel projektu „Przystań Kultura” został osiągnięty. Udało się zmobilizować i zaktywizować kilkadziesiąt osób do wspólnego uczestnictwa w działaniach kulturalnych i do wspólnego myślenia na temat przyszłej oferty kulturalnej dla mieszkańców.

 


Działanie zostało dofinansowane ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Gminy Mielno i Ośrodka Działaj Lokalnie – Fundacji Nauka dla Środowiska.