cover aduda Wydarzenia

Białogard – koncert z podarunkiem Pierwszej Damy i pod patronatem „Prestiżu”

W poświąteczną środę (28 grudnia br.) o godz. 19:00 w kościele pw. Narodzenia NMP w Białogardzie odbędzie się szczególny, bo charytatywny koncert. Wezmą w nim udział: Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto działający w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, Białogardzka Orkiestra Kameralna, finalistka programu Must Be The Music Jola Tubielewicz oraz muzyk Maciej Radek z zespołem.

Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto działa od pięciu lat. Wraz z Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie jest organizatorem corocznych koncertów bożonarodzeniowych. Od 2014r. koncerty mają charakter charytatywny. Podczas pierwszego zebrano blisko 5400 zł, za które dla oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego w Białogardzie został zakupiony inhalator ultradźwiękowy z kompletnym wyposażeniem i ustnikami, niezbędny przy leczeniu oskrzeli i płuc.

Przed rokiem podczas koncertu udało się zebrać blisko 9.000 zł na leczenie i sprzęt rehabilitacyjny dla Przemka Świątka – białogardzianina chorego na ostrą białaczkę.

W tym roku celem zbiórki również jest leczenie młodego białogardzianina – Jakuba Dziwiora. Chłopiec ten urodził się z zespołem wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego i rdzenia kręgowego (zespół Arnolda-Chiariego typu II popularnie nazywanym rozszczepem kręgosłupa). Po urodzeniu przez 3,5 miesiąca w stanie bardzo ciężkim walczył o życie na OIOM-ie w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Przeszedł kilka operacji mózgu, rdzenia kręgowego i strun głosowych, porażonych na skutek wodogłowia.

W grudniu 2012 roku po dziesięciu latach usunięto mu rurkę tracheotomijną, która dotychczas umożliwiała mu oddychanie. Dzięki wieloletniej rehabilitacji Jakub mówi i obecnie porusza się na wózku inwalidzkim. Wcześniej zaś przez kilka lat chodził przy balkoniku.

W 2015 i 2016 roku przeszedł ponownie kilka operacji chirurgicznych i neurochirurgicznych w Polsce, które nie przyniosły spodziewanych efektów, znacznie osłabiły jego umiejętność samodzielnego poruszania się. Mimo rehabilitacji znacznie pogłębiła się skolioza, która w tej chwili zagraża jego życiu (uciśnięte i przemieszczone są organy wewnętrzne, pomniejszona pojemność i wydolność płuc). Konieczna jest operacja w klinice w Paryżu, na którą kierują Jakuba lekarze, przywracając mu również nadzieję na samodzielne stanie i poruszanie się. Obecnie trwa rehabilitacja chłopca w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „STOCER” w Warszawie, która przygotowuje go do operacji za granicą.

Podczas aukcji odbędzie się licytacja darów – przedmiotów i usług – pochodzących od firm z Białogardu, Koszalina, Słupska i okolic. W projekcie udział bierze także Caritas Polska oraz Pierwsza Dama. Pani Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta RP, przekazała na okolicznościową licytację także podarunek od siebie.
W koncercie można będzie usłyszeć przepiękne polskie, tradycyjne kolędy i zagraniczne utwory bożonarodzeniowe. Wstęp na koncert jest bezpłatny.